گزارش نمایندگان به مردم درباره ی عملکرد خود چیست؟

گزارش نمایندگان به مردم درباره ی عملکرد خود چیست؟

 

 

یکی از معیارهای انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، علاوه بر شرکت در جلسات تبلیغاتی و سخنرانی ها، بررسی سوابق و اقداماتی است که تا کنون انجام داده اند. اگرچه مهمترین وظیفه ی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تدوین و تصویب قوانین مورد نیاز جامعه و نظارت بر اجرای آنهاست، ولی نمایندگان این قدرت را دارند که در صورت عدم اجرای قانون اساسی و قوانین مصوب مجلس، وزیر مربوطه را استیضاح نموده و حتی رئیس جمهور را با رای عدم کفایت با چالش جدی مواجه نمایند. علاوه بر این در صورت اصرار مسئولان برقانون گریزی، این حق مردم است که نمایندگان، «به عنوان نماینده ی مردم»، آنها را در جریان گذاشته و با اطلاع رسانی و بسیج افکار عمومی، افرادی را که از منصب خود سوء استفاده می نمایند رسوا کنند، به گونه ای که صدای افتادن تشت رسوائی شان خواب را بر حیف و میل کنندگان بیت المال حرام نماید.

رئیس جمهور محترم سابق، بارها از دولت خود با عنوان پاک دست ترین دولت تاریخ ایران یاد نموده اند و حتی به مردم اینگونه القا می شد که برای مبارزه با مفاسد بزرگ اقتصادی شمشیر را از رو بسته و با هیچ کس تعارف ندارند. لیست سیاه سی نفره ی موجود در جیب ایشان از یک طرف برای روزنامه نگاران معمایی بود که هرکس تلاش می کرد آن را حل نماید و از طرف دیگر برهم زننده ی خواب و آرامش آنهایی شده بود که در گذشته خطایی هر چند جزئی مرتکب شده بودند. بااین همه ، این رویای شیرین هیچ گاه تفسیر نشد و حتی گزارشات سوء استفاده بسیاری از نزدیکان ایشان و اعتراض نسبت به آن ،کم کم به جایی رسید که در مجلس زمزمه ی رای عدم کفایت به رئیس جمهور از سوی برخی نمایندگان هم کم کم به گوش می رسید.

نرخ فقر و فساد و بیکاری روندی تصاعدی یافت و اخبار مربوط به سوء استفاده ها و اختلاس ها، به شدت بر نگرانی افکار عمومی از آینده ای مبهم و تاریک می افزود. در همین دوره به اعتراف مسئولین بیشترین درآمد نفتی برای کشورهای صادر کننده ی نفت حاصل شده و رقبای سنتی ایران، نظیر عربستان توانستند ، با تکیه بر این درامد بی نظیر، نقش خود را در منطقه و جهان تثبیت نمایند و حتی کشورهای کوچکی مانند امارات و قطر، در سر، داعیه ی رقابت با ایران را بپرورانند. به باور اقتصاد دانان دوره ی نهم ریاست جمهوریِ معجره ی هزاره ی سوم! یکی از طلایی ترین دوران ها در جذب درآمد نفت است اما متاسفانه این درآمد نه تنها باعث کاهش فقر، فساد، بیکاری و بهبود معیشت مردم نگردید بلکه برعکس موجب رشد اعجاب انگیز فساد و بریز و بپاش های بی حساب و کتاب( سفر خانوادگی مسئولین و اقوام وابسته به نیویورک و روسیه و …) و افزایش آمار تخلفات و اختلاس ها در مملکت شد.

در حال حاضرعملکرد سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دولت محمود احمدی نژاد از سوی مسئولین در نظام و حتی توسط یاران نزدیکش به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. از نظر سیاسی نامبرده به همان اندازه که تحریم های سازمان ملل را کاغذ پاره می دانست نسبت به قوانین داخلی و مصوب مجلس نیز بی اعتنا بود تا جایی که احمد توکلی نماینده مردم تهران در توصیف وی اظهار می کند که «دولت احمدی نژاد در قانون شکنی بی نظیر است.»

از بعد اقتصادی نیز دیوان محاسبات گزارشات مفصلی از قانون گریزی احمدی نژاد ارائه نموده است. پایگاه خبری تحلیلی «هشت صبح» در تاریخ دوم بهمن ماه سال گذشته به نقل از دیوان محاسبات این گزارش را منتشر نموده است: «سال ۸۵ دیوان محاسبات از ۵/۱‌میلیارددلار پول گمشده و انحراف دولت از قانون بودجه خبر داد، سال ۸۶ این دیوان از وجود ۳/۲‌میلیارددلار پول گم‌شده و عبور ۵۴ درصدی دولت از قانون خبر داد، سال ۸۷ عبور از قانون توسط دولت به ۷۲‌درصد رسید و این‌بار حرفی از پول‌های گمشده به میان نیامد، سال ۸۸ نتیجه بررسی‌ها نشان از عبور ۶۴‌درصدی دولت از قانون بودجه بود و دولت در بودجه ۸۹ عدد ۶۴‌درصد سال گذشته‌اش را تکرار کرد. همچنین براساس گزارش تفریغ‌ بودجه سال ۹۰ دولت به ۶۵‌درصد قوانین بودجه عمل نکرده است.» علاوه براین به گزارش ایسنا رییس دیوان عدالت اداری، محمد جعفر منتظری، اعلام کرده اند که «در دوره گذشته رییس‌جمهور به مردم دروغ می‌گفت و قانون را علنا زیر پا می‌گذاشت. وقتی مردم می‌بینند عالی‌ترین مقام اجرایی کشور قانون‌گریز و قانون ستیز است به چه کسی اعتماد کنند؟»

از این قصه ی پر درد و مثنوی هزار من کاغذ بگذریم. به اعتقاد رهبر انقلاب، «انتقاد باید به معنی عزم و نیت برای پیمودن آینده‌ی پرتلاش و افتخارآمیز باشد، نه به معنای سیاه‌نمائی و منفی‌بافی و بی‌انصافی». امروز باید گذشته را چراغ راه آینده نمود و با عبرت گرفتن از آن، مسیری روشن برای سرزمین مان رقم بزنیم. بنابراین امیدواریم که با انتخاب نمایندگانی دلسوز، در سال ۹۴، زمینه ی پیشرفت و توسعه کشور بیش از پیش فراهم شود. بی شک یکی از ملاک های مناسب برای این انتخاب نحوه ی عملکرد نمایندگان حاضر در مجلسی است که با دولت های نهم و دهم همزمان بوده اند. پاسخ آنها به چند سوال، به مردم کمک خواهد کرد تا انتخاب شان از عقلانیت بیشتری برخوردار باشد.

انتظار بی جایی نیست که نمایندگان محترم پاسخ دهند:

– در زمان عبور نرخ تورم از مرز ۵۰ درصد و رسیدن دلار به مرز ۴هزار تومان، آیا نسبت به نحوه ی تامین معیشت مردم به فکر چاره افتادند و اقدامی در جهت بهبود وضعیت آنها انجام دادند؟

– درباره ی اختلاس های متعدد صورت گرفته، چگونه با آن مقابله کرده و مردم را، به عنوان ولی نعمتان خود!، از حیف و میل بیت المال مطلع نموده اند؟

– در قبال نافرمانی از دستور رهبری و عدم حضور رئیس جمهور وقت در محل کار چه اقدام عملی از جانب ایشان صورت گرفته است؟

– نظرشان درباره ی بورسیه های غیر قانونی و مدارک تقلبی که در گذشته اعتبار نظام علمی و دانشگاهی کشور را زیر سوال برده بود چیست؟

– آیا استیضاح وزیر علوم و رای عدم اعتماد نمایندگان به ایشان وهمچنین آقای دکترنیلی منفرد، واقعا در راستای منافع ملی بود؟

– بحث توافق هسته ای در کشور برای چه کسانی زیانباراست و یا برعکس چه مزایای حیات بخشی را برای ایرانیان به همراه خواهد داشت؟

– و در نهایت آیا فقر، بیکاری، فساد، طلاق، اعتیاد و …در جامعه به حد بحران نرسیده است؟ اگر جواب مثبت است راهکار شما برای برون رفت از این مشکلات چیست؟

البته جای بسی خوشحالی است که سالهاست هنگام پخش برنامه های مربوط به مجلس، همیشه شاهد تکیه ی آقای حسین سبحانی نیا، نماینده ی شهرمان بر بلندای مجلس و صندلی هیئت رئیسه هستیم و همچنین بسیار خرسندیم آقای علی مروی، که با همراهی فرهنگیان نخستین بار به مجلس راه یافت، دوباره به عنوان نماینده ی نیشابوریان، در مجلس خدمت می کنند. با این حال چون به انتخابات آینده مجلس چیزی نمانده است و از سوی دیگر، چون حق مردم است که از اقدامات نمایندگان خود در جهت برخورد با هشت سال حیف و میل بیت المال و مشکلات کشور، آگاه باشند خواهشمندیم از این نعمت ما را محروم ننمائید. خیام نامه آمادگی دارد تا اقدامات این عزیزان را تماما چاپ و به اطلاع عموم همشهریان محترم برساند. باشد که در انتخاب شایسته ترین ها کمک ناچیزی صورت گیرد.

نویسنده :رضا مهرداد

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.