گزارش مکتوب گرمابی به مردم ; احساس کردم شهرم نیاز به تغییر دارد؛ آمدم

 

نقد باید جدی و بی رحمانه اما مستدل و منصفانه باشد

جای حجه الاسلام انصاری راد در این مراسم خالی است

حقوقم کمتر شده و انگیزه ام با دیگر نمایندگان متفاوت بود

آزاده مهدیار/ از سال ۷۹ و ارائه اولین کارنامه یک نماینده مجلس بعد از انقلاب در نیشابور، یعنی حجت الاسلام حسین انصاری راد، ۱۷ سال می گذرد، در این مدت جز ارائه دومین کارنامه از همان نماینده اصلاح طلب شهرستان، هیچ نماینده دیگری گزارش مکتوب همراه با اسناد و نامه های واصله، به مردم ارائه نداد. خاصیت اصلی سند مکتوب، ماندگاری و دسترسی آسان به آن است، مردم به راحتی می توانند از ماحصل فعالیت وکیل خود در خانه ملت با جزئیات و به آسانی مطلع شوند و نیز به اسناد پیگیری حقوق شان در مجلس دسترسی داشته باشند، این شفافیت کاری جسارتی ویژه می طلبد چرا که می توان با پناه بردن به «دیکته ای نانوشته که غلط ندارد» از زیر بار پاسخگویی گریخت اما همین که سندی با این حجم منتشر شود، پرسشگری و مطالبه گری به همراه آن می آید، آن چه نادانسته مانده، آگاهی بخشی می شود و آن چه مبهم است آشکار می شود؛ زنگ ها به صدا در می آیند که « اگر تخصیص این میزان اعتبار به فلان بخش پیگیری شده، ما هم می توانیم چنین درخواستی داشته باشیم.» یا « اگر این معضل حل شده پس فلان مشکل مرتبط با آن نیز امکان رفع دارد.» یا « اگر این پروژه این میزان پیشرفت داشته تا چه زمانی باید منتظر تکمیل آن ماند؟» و هزاران تلنگر دیگر.

جسارتی که پیش تر گفته شد از این باب است که فرد مسئول، با همه مسئولیت ش آشکارا خود را در معرض این مطالبات قرار می دهد و جهت شنیدن و پیگیری آن ها اعلام آمادگی می کند.

اکنون نیز یکی از وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی در سال اولِ اولین دوره از خدمت خود در کسوت نمایندگی مردم در مجلس، درست با اتمام یک سال کاری، اقدام به انتشار عمومی، مکتوب و فصل بندی شده از اقدامات خود کرده، در سالی در آن انتخاباتی حساس پشت سر گذاشته شد، سالی که برخی مسئولین همچنان در آستانه جا به جایی تغییر بودند و یا تغییر پیدا کردند و در سالی که پس از مدت ها حفظ قدرت از سوی طیفی خاص و «نه» به آن چه در این سال ها رفته بود، چشم امید مردم به موکلانی تازه شناخته شده دوخته شده بود.

سالی که با فراگیر شدن شبکه های مجازی و دسترسی تقریبا همگانی به آن، هیچ خبر، اقدام و سخنی پوشیده نمی ماند و مردم هوشیارانه در حال رصد وقایع اند، مطالبه می کنند و پاسخ می خواهند، این کارنامه در این فضا نیز منتشر شده و آماده دریافت  انتقادات و خواسته ها، هرچند نیکوتر آن است که این فضای مطالبه گری همراه با تسویه حساب های سیاسی نباشد.

هفتم مرداد ماه، فرهنگسرای وکیلی، طی مراسم رونمایی از «گزارش به مردم»، کارنامه یک سال فعالیت حمید گرمابی، نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس و حضور اصحاب رسانه، مدیران شهرستان، اعضای شورای شهر و جمعی از متخصصین، گزارشی مستند و مکتوب ارائه شد؛ مراسمی که به دور از تبلیغات و حتی پخش کلیپی که مورد انتظار برخی از حضار بود، با هدف ارائه گزارش و شنیدن انتقادات و پرسش های اصحاب رسانه و متخصصین برگزار شد.

در این مراسم نیز ناگفته هایی از این یک سال از سوی گرمابی مطرح شد، وی از یکایک شهروندانی که در روزهای تبلیغات انتخابات هفتم اسفند ۹۴ وی را همراهی کردند، سپاس گزاری کرد.

گرمابی در ادامه بیان کرد: خادم ملت و نماینده نیم میلیون نفر از مردم، هیچ تفاوتی در رسیدگی به مطالبات افرادی که به من رای داده اند یا به دیگران، وجود ندارد، به دلیل باز شدن فضای رسانه ای مجازی و فراگیر و در کنار محاسن فراوان و سایر دلایل و علل، انباشتی از مطالبات چهل ساله بر سر نمایندگان این دوره آوار شده، من می خواهم در همگان در کنار نقدهای منصفانه و عادلانه، همدل و همراه باشند.

وی همچنین گفت: مراتب سپاس خودم را از حجت الاسلام انصاری راد که جای شان در مراسم خالی است دارم و نیز از جبهه اصلاحات و همه کسانی که مرا از دور و نزدیک می شناختند یا نمی شناختند و اعتماد کردند، پیش از قرار گرفتن در کسوت نمایندگی، تدریس می کردم و در همان زمان هم رئیس دانشکده بودم و به کارم علاقه زیادی داشتم، شاید انگیزه ورود به انتخابات و بر عهده گرفتن شغل شریف نمایندگی، برای من با سایر نمایندگان تفاوت داشت، انگیزه من نیاز مالی نبود چون خدا را شکر نیازی نداشتم، برای شهرت نیز نبود چرا که علاقه ای به آن نداشته و ندارم، همیشه دوست داشتم کارم را آن گونه که بتواند رضای خدا و مردم را همراه داشته باشد، انجام دهم، هنگامی که آمدم احساس کردم شهرم نیاز به تغییر دارد، شرایطی برای توسعه یافتگی نیاز دارد که شاید من بتوانم بخشی از آن شرایط را فراهم کنم، این احساس وظیفه بود که مرا از دانشگاه به شغلی که بتوانم خدمت بیشتری به مردم شهر و کشورم داشته باشم، سوق داد.

گرمابی در ادامه بیان کرد: زندگی مرا می توانید پیش و پس از دوران نمایندگی ببینید که چندان تفاوتی نداشته، من همچنان حقوق ماهیانه ام را از دانشگاه دریافت می کنم، البته به دلیل مشغله های کار نمایندگی، کمتر در دانشگاه حضور دارم و حقوقم به مراتب کمتر شده، فعالیت های صنعتی که در کنار تدریس داشتم هم قطع شده است، تمامی پرداختی های ویژه نمایندگان از سوی مجلس نیز صرف هزینه های دفاتر ارتباطی ام در تهران و نیشابور و رفت و آمد می شود و عملا آن چیزی که برای من می ماند، همان حقوق دانشگاه است که کمتر از قبل شده است.

وی افزود: نمایندگی وظیفه مشکلی است، گاهی در منزل خانواده ام از من گله مندند، یکی از اقوام از پسر کوچکم پرسیده بود که پدر، تهران است یا نیشابور؟ و پسرم به شوخی یا جدی گفته بود، «نیشابور است و گاهی به تهران سر می زند!» و به راستی همین طور شده، گاهی می گویم شاید نیاز نباشد این هفته به نیشابور بیایم اما باز کاری پیش می آید و پاهی نیز پیش آمده که هفته ای دو بار به نیشابور می آیم، من سختی و بزرگی کار را برای خدمت بیشتر پذیرفته ام.

گرمابی در مورد «گزارش به مردم» نیز گفت: کارنامه یک ساله تقسیم بندی شده است و بر اساس سلیقه ی یک تیم صورت پذیرفته، طوری که بیشترین استفاده را داشته باشد.

وی در ادامه گله مندی هایی نیز داشت: معدود اشخاصی بودند که در این ۱۴ ماه، گاه کم لطف بودند، خوشبختانه به برکت وجود فضای گسترده مجازی همگان در جریان وقایع قرار می گیرند و این موجب شده با انبوهی از تقاضاها و مطالبات رو به رو باشیم که گمان می کنم در دوره های گذشته چنین نبوده، گلایه هایی از تعداد اندکی از همشهریان دارم که بدون رعایت انصاف و عدالت، در همین یک سال اول، تحقق تمام آن چه در این چهل سال بعد از انقلاب بر روی زمین مانده از ما مطالبه دارند، مثلا برای پروژه ای که بیست سال معطل مانده،  کمپین راه می افتد که چرا انجام نشده؟ من معتقدم نقد باید جدی و بی رحمانه باشد ولی باید بر پایه مستندات و دلایل و منصفانه باشد، به عنوان مثال در ماجرای مشکل سپرده گذاران موسسه کاسپین، رفتارهایی سر زد که باید محکوم می شد ولی عده ای سکوت کردند.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص آزاد راه حرم تا حرم نیز گفت: در مورد این آزاد راه از همان ابتدای دوره نمایندگی، شروع به فعالیت و رایزنی کردیم و اخیرا فاصله آن تا نیشابور به ۸ کیلومتر رسیده و پیگیریم این فاصله را کمتر کنیم.

گرمابی در پایان از اهالی رسانه که به گفته وی با نقدهای منطقی و منصفانه شان همراه بوده اند، سپاسگزاری کرد و آمارهایی از فاکتورهای اقتصادی کشور در قیاس با کشورهای منطقه و دنیا ارائه داد و تاکید کرد باید این فاصله های اقتصادی کم شود تا در مسیر توسعه یافتگی گام های اساسی برداریم.

رونمایی از این مجموعه مستند، با همراهی هاجر چنارانی، هادی درودی به نمایندگی از اعضای منتخب شورای شهر و فرماندار شهرستان فیروزه انجام شد و در ادامه پرسش های خبرنگاران و سایر حضار به صورت شفاهی و پیرامون یک سال نمایندگی از سوی گرمابی پاسخ داده شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.