گزارش شهروندی از یک سرقت فنی

ربودن «حرفه ای» و «همزمان!» ترانس های برق ۱۲ روستا

درشب سه شنبه شب۶ شهریورماه، هم زمان دوعدد ترانس برق همراه با کابلهایی مربوطه درمنطقه میان جلگه توسط سارقان حرفه ای به سرقت برده شد.

سرقت اول مربوط چاه عمیق ابرسانی مجتمع شهرک امام که آب رسانی به هشت روستای تحت پوشش را به عهده داشت. این مجتمع شامل روستاهای شهرک امام، صمدیه، گلشن، تقی اباد، کوشک، میانبد، سعدآباد می باشد.

سرقت همزمان دوم، مربوط به مجتمع آبرسانی روستای حاجی آباد بود که این مجتمع شامل روستاهای حاجی آباد، باقریه، حسینی و سه گنبد، در فاصله ۱۰کیلومتی از سرقت اول اتفاق افتاد.

آن چیزی که مهم است، این است که این سرقت ها توسط افراد فنی و آشنا با کار برق بوده، به گونه ای که این سارقان ابتدا با وسیله ای مخصوص که ظاهرا تنها در اختیار شرکت های مجری برق است، به فاصله ای تقریبا ۱۵متری ازسطح زمین کاتد های اتصال را، که دارای برق ۱۵۰۰ کیلو وات بوده و بسیارخطرناک است، قطع و سپس اقدام به بازکردن ترانس وکابل های مربوطه کردند.

 گفتنی است که سارقان مجهز به وسایل تخصصی ازجمله چوب قطع برق و چرخ سنگ و ماشین و… بوده اند.

بنا به گزارش رسیده به «خیام نامه»، محل سرقت چاه مجتمع حاجی آباد فاصله ای ۱۵۰ متری ازجاده اصلی دارد و  ازهمه مهم تر این که هر دو مجتمع بدون نگهبان ومسئول می باشد و گویا ادارات مربوطه (اموربرق شهرستان  و اداره اب و فاضلاب روستایی) جهت صرفه جویی از به کارگیری یک نیروی انسانی جهت حفظ وحراست ازاموال دولتی خودداری کرده اند.

شاید همین فردا این اتفاق مجددا بیفتد. چرا که حدود دو سال قبل همین ترانس وکابل های ها در همین مجتمع ها در سکوت رسانه ها به سرقت رفت و ادارات مربوطه ازمحل اعتبارات دولتی جبران خسارت کردند! برآورد اولیه هزینه های این سرقت ها مبلغ۳۵۰ میلیون ریال است.

گفتنی است که این سرقت ها باعث شد که روز چهارشنبه ۷ شهریورماه، مردم روستاها این مجتمع ها در هوای گرم تابستان و هوای۴۰درجه بدون آب اشامیدنی باشند و مردم آب مصرفی خود و احشام شان را توسط وانت از روستاهای مجاور تهیه می کردند.

سارقان بعد از سرقت ترانس ها وکابلهای هر دو مجتمع از محل متواری شده و تا این زمان هنوز خبری از دستگیری آنان نیست.

شهروند-خبرنگار «خیام نامه»  اظهار عقیده کرد که اگر مسئولین مربوطه در دو سال قبل، که این اتفاق افتاد، عبرت می‌گرفتند و برای مجتمع ها باحداقل دستمزد یک نگهبان می‌گذاشتند، امروز شاهد این سرقت ها وخسارت وارده که بالغ بر۳۵۰ میلیون ریال می باشد نبودیم. چه بسا همین فردا که آب ها از آسیاب افتاد، سارقان مجددا اقدام به سرقت ازهمین مجتمع ویا مجتمع های مشابه کنند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.