گزارش شهردار از فعالیت های نوروزی شهرداری در گفت و گو با خبرنگاران

نیشابور چشم انداز فرهنگی ندارد

گزارش شهردار از بلیه ای فرهنگی: سرقت و تخریب نمادهای نوروزی

 متاسفانه یکی از پروژکتورهای زیرگذر خیام، توپک های بلوار عرفان، سیب های تزیینی باغ امین اسلامی، کتاب روی دست مجسمه مقابل فرهنگسرااز جمله اقلامی است که به سرقت رفته یا تخریب شده است.

آزاده مهدیار/ شهردار نیشابور، هفته گذشته برای سومین بار از زمان شروع به کار خود به عنوان مدیر شهر، رو در روی خبرنگاران نشست تا ضمن ارائه گزارش کار، پاسخگوی سوالات گوناگون خبرنگاران باشد.

در این نشست که روز سه شنبه بیست و یکم فروردین در سالن جلسات شهرداری برگزار شد، شهردار از مسئولان شهر که در این مدت شهرداری را درگیر مسائل حاشیه ای نکردند و مسئله شهرداری تنها پرداختن به امور مربوط به خود بود، تشکر کرد.

وی در رابطه با اجرای «طرح بهار تا بهار» یعنی از بهار انقلاب تا بهار طبیعت، گفت: سعی کردیم طبق برنامه پیش رویم و «باری به هر جهت نباشیم»، و توانستیم ۹۰ درصد با برنامه همخوانی داشته باشیم علاوه بر آن کار مازاد بر برنامه هم صورت گرفت، اولویت ما رفع نازیبایی از سطح شهر و سپس زیباسازی بود.

 

رنگ آمیزی دیوارهای شهر، نمونه ای از مشارکت مردمی

علی نجفی افزود: مشارکت مردمی هم نقش مهمی داشت، دانشجویان هنرمندی که بدون هیچ چشم داشت مالی به رنگ آمیزی دیواری شهر حتی در زیرباران پرداختند و نظرسنجی از طرح ها که از سوی دانشگاه علمی کاربردی و به صورت مستقل صورت گرفت که هنوز نتایج آن به دست ما نرسیده است.

گزارش فعالیت ها نوروزی شهرداری

شهردار از فعالیت های شهرداری برای طرح بهار تا بهار گزارش چنین گزارش داد:

انجام فعالیت های نرم افزاری و آموزش شهروندی به ۳۱ هزار نفر،

۱۹۰۰ مورد رفع سد معبر،

۴۲۰ مورد اعمال قانون،

۳ هزار و ۶ مورد حذف بنر و سایبان غیرمجاز،

۶۰۰ مورد جمع آوری تابلوهای غیرمجاز،

۷۱ مورد نصب گاری های گالوانیزه زباله،

۹ هزار متر لایروبی کانال،

جمع آوری ۳۰ تُن شیشه شکسته از سطح شهر که عامل خطر محسوب می شد،

۱۰۰ کیلومتر رنگ آمیزی جداول یعنی تقریبا به فاصله نیشابور-مشهد،

بیش از ۱۱ هزار متر کف پوش،

مرمت سرویس های بهداشتی پارکها،

۲۵ هکتار کاشت فضای سبز و ۲۰ هکتار اصلاح فضای سبز،به علاوه کاشت ۱۳ هزار اصله درخت توسط شهرداری و ۳۰ هزار اصله دیگر با کمک شهروندان و مشارکت مجتمع فولاد خراسان،

توزیع ۱۵ هزار کیسه زباله در میان مردم در روز طبیعت.

علی نجفی افزود: بازدید سازمان آتش نشانی از ۴۲ مکان و اقامتگاه و آموزش نکات ایمنی به ۲۵۰۰ دانش آموز، برگزاری نمایشگاه های نوروزی، توزیع سبزه میان زائران قبور و اهدای گل به بازماندگان متوفیان در ۱۳ فروردین، رنگ آمیزی و به سازی کیوسک های شارژ بلیت و ایستگاه های اتوبوس، به سازی ۲۰ دستگاه اتوبوس، برگزاری کلاس آموزش اخلاق برای ۲۴۰ تاکسی ران، نصب و یا ترمیم ۳۱ اِلمان، برگزاری جشن نوروز و اتوبوس خاطره ها که با استقبال شهروندان و مسافرین مواجه بود و۴ هزار متر ریسه بندی و نصب پروژکتور نورافشانی، ۶۰ کیلومتر خط کشی عابر پیاده، نصب یا ترمیم ۷۰ تابلوی ترافیکی از دیگر فعالیت های شهرداری بود.

تجهیزات و اقلامی که به سرقت رفت!

پس از ارایه این گزارش های عددی، شهردار به موضوعی دردآور نیز اشاره کرد. اتفاق هایی که نه تنها کام کارکنان شهرداری، بلکه هر شهروند قانونمداری را تلخ می کند.

نجفی به خبرنگاران گفت: فعالیت دیگر ما ایجاد باند دوچرخه سواری در ضلع غربی جاده باغرود و شهرک ها بود، اما متاسفانه گاهی شاهدیم شهروندان با خودرو از این مسیر عبور می کنند و سلامت دوچرخه سواران در خطر است و مجبور به نصب دوربین و جریمه متخطیان شده ایم. او در ادامه گلایه هایش افزود: متاسفانه یکی از پروژکتورهای زیرگذر خیام، توپک های بلوار عرفان، سیب های تزیینی باغ امین اسلامی، کتاب روی دست مجسمه ی فرهنگسرا از جمله اموال عمومی بوده که تخریب شده یا غالبا به سرقت رفته است!

وی از طرح هبه هم گفت که به صورت تفاهم نامه میان شهرداری و خیریه ها انجام می شود و رویکرد آن دریافت وسایل خانگی که مردم لازم ندارند و رساندن آن به نیازمندان است. و نیز مسابقه ای میان شهروندان با موضوع ارسال انتقادات همراه با پیشنهادها در حوزه مدیریت شهری که به ۳ پیشنهاد برتر هدیه تعلق خواهد گرفت.

نیشابور چشم انداز فرهنگی مدون ندارد!

نجفی در پاسخ به این سوال که آیا طرح جامع فرهنگی برای منظر شهری وجود دارد یا خیر؟ گفت: معتقدم اگر به مسائل فرهنگی توجه نکنیم، کارها عقیم می ماند، تا به حال مطالعه در آن سطح نداشته ایم و نظرسنجی اخیر یکی از دانشگاه ها اولین گام در این راه است.

وی در خصوص عدم همخوانی برخی المان های نوروزی با پیشینه فرهنگی نیشابور اظهار کرد: بخشی از این نقد را قبول دارم اما به دلیل این که نوروز نیاز به ایجاد فضای شاد و مفرح دارد سعی کردیم نمادهای طنز و کارتون را  در المان ها به کار ببریم. استفاده از آثار شخصیت های فرهنگی نیاز به کارهای فاخر فرهنگی دارد و تبدیل آن به رویکرد طنز شاید دور از ادب باشد اما استفاده از نمادهای فرهنگی مان در ایجاد المان های ماندگار شهر در دستور کار قرار دارد.

قطع انگشت دست کودک ربطی به استاندارد پله برقی نداشت!

وی در مورد کودکی که در پله برقی دچار آسیب دیدگی و قطع انگشت دست شده، بیان کرد: این کودک ۴ ساله بوده و دلیل این اتفاق خطای انسانی و عدم مراقبت والدین از کودک به هنگام استفاده از پله برقی بوده که در انتهای پله برقی زمین می خورد و انگشت وی آسیب می بیند. این ارتباطی با استاندارد پله برقی ندارد، من از والدین می خواهم فرزندان خود را در پله برقی رها نکنند.

نجفی در پاسخ به سوالی در خصوص پرداخت حقوق کارکنان شهرداری نیز گفت: تمامی حقوق و پاداش و عیدی پرداخت شده فقط بخشی از اضافه کاری ها مانده است.

۵۴۰ هزار بازدیدکننده از اماکن تاریخی نیشابور

وی از ۵۴۰ هزار بازدیدکننده از اماکن تاریخی و گردشگری نیشابور در ایام عید سخن گفت.

شهردار درباره پروژه خط کاشمر نیز با اظهار تاسف از وجود موانع ادامه پروژه و دخالت برخی با نیت های شخصی در روند آن، گفت: در این مدت سعی کردیم ایمنی آن بخش را تامین کنیم اما پروژه کماکان متوقف است.

در حاشیه…

حاشیه این جلسه نیز به لرزه درآمدن ساختمان شهرداری حین پرسش خبرنگاران بود که با تکرار دوباره آن، مدیران و خبرنگاران حاضر در جلسه به تصور وقوع زلزله ساختمان شهرداری را ترک کرده و به پایین ساختمان رفتند اما بعد معلوم شد لرزش ساختمان به دلیل فعالیت موتورخانه شهرداری بوده! و به این ترتیب جلسه ادامه پیدا کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.