گزارش سالانه بزرگ ترین مددکار دولتی نیشابور ارائه شد: زیست بحرانی زیر پوست شهر!

در یک سال گذشته مددکاران در ۶۱۰ پرونده همسر آزاری، خشونت فیزیکی، روابط نامشروع مقابل کودک و سوءاستفاده از کودکان مداخله مستقیم کردند 

 مراجعه ۲۰۱ زن در نیشابور به تنها کمپ بانوان

میزان پرونده های در دست مددکاران ۶ برابر استاندارد

۳۲ فرزند خوانده در نیشابور برای ۲۵۰ متقاضی

جدا کردن ۵ کودک در یک روز از خانواده های فاقد صلاحیت!

در سال گذشته هزار و صد تماس با تلفن ۱۲۳، تلفن اورژانس اجتماعی، برقرار شده که در ۶۱۰ مورد، که شامل کودک آزاری، همسر آزاری، خشونت فیزیکی، روابط نامشروع مقابل کودک و سوءاستفاده جسمی و جنسی از کودک بوده است،«تیم مداخله در بحران» به موضوعات ورود کرده ا ست.

آزاده مهدیار/ ۱۳ هزار مددجو بدون بعد خانوار در سازمان بهزیستی نیشابور دارای پرونده هستند، سازمانی با ابعاد وسیع فعالیت و وظایف تعریف شده فراوان که یکی از پرمشغله ترین و در عین حال حساس ترین سازمان ها است.

رئیس اداره بهزیستی نیشابور، به مناسبت هفته بهزیستی در نشست خبری با خبرنگاران علاوه بر ارائه گزارش عملکرد این حوزه، آمارهایی نه چندان امیدبخش و حتی گاه نگران کننده از آسیب های اجتماعی و معضلات درون خانواده ها اعلام کرد و آن سوی سکه زندگی آدمیانی را نشان داد که شاید هر روزه از کنارشان عبور می کنیم و از درون دل های شان بی خبریم.

رئیس اداره بهزیستی با دعوت از اصحاب رسانه شهرستان، در پاسخ به سوالات خبرنگاران، گزارشی از آسیب های اجتماعی را ارائه داد.

به گفته صدر،  ۱۷ سکونتگاه غیررسمی در نیشابور وجود دارد، که شاخص ترین آن در محله چهارده معصوم است.

او افزود: در سال گذشته ۸۰ کودک آسیب دیده و ۸۶ کودک در معرض آسیب به مرکز معرفی شده اند و در یکی از روزهای سال ۵ کودک از خانواده های خود جدا شده اند.

مزاحمت تلفنی برای اورژانس اجتماعی!

در سال گذشته هزار و صد تماس با تلفن ۱۲۳(اورژانس اجتماعی) برقرار شده که در ۶۱۰ مورد، که شامل کودک آزاری، همسر آزاری، خشونت فیزیکی، روابط نامشروع مقابل کودک و سوءاستفاده جسمی و جنسی از کودک بوده است،«تیم مداخله در بحران» به موضوعات ورود کرده اند.

صدر در مورد تماس گیرندگان با این مرکز و نتیجه این تماس ها گفت: بخشی از آن ها گزارش مدیران مدارس و آموزش و پرورش بوده است. برای ۷۶ مورد که نیازمند درمان بوده اند در مجموع ۴۵ میلیون تومان هزینه شده است.

صحبت های رییس بهزیستی در مورد تماس ها با این مرکز، طنزی تلخ هم داشت و یک معضل فرهنگی را بر ملا کرد؛ متاسفانه هزار و ۱۶۰ مورد هم مزاحم تلفنی با شماره ۱۲۳ تماس گرفته اند!

او افزود: ۴۶۲ مورد نیز از خدمات اورژانس اجتماعی سیار در شهر استفاده کرده اند.

صدر ادامه داد: در سال گذشته هزار و ۱۲۴ مورد پذیرش  برای طلاق وجود داشته که البته میانگین سازش زوجین در نیشابور از میانگین استان بالاتر بوده و آمار بهتری را نشان می دهد.

تسهیل قوانین فرزندخواندگی

وی در خصوص متقاضیان فرزندخواندگی گفت: ۲۵۰زوج متقاضی فرزندخواندگی بوده اند که از این میان برای ۳۲ تقاضا، سرپرستی فرزندخوانده صادر شده است. صدر افزود: متاسفانه بسیاری از زوجین متقاضی کودکان کم تر از ۲ سال هستند در حالی که بسیاری از فرزندان ما بالای این سن هستند و باید این فرهنگ سازی انجام شود تا والدین فرزندان دارای سن بالاتر را نیز بپذیرند.

به گفته وی، قوانین فقهی و حقوقی نیز در این راستا تسهیل شده است و امکان واگذاری فرزند به خانم های مجردی که تجرد آن ها قطعی است و شرایط نگهداری فرزند را دارند نیز وجود دارد هر چند تا کنون در این بخش کسی متقاضی نبوده است. ۹۰ نفر از کودکان بدسرپرست نیز قیمی به جز پدر و مادر دارند که ماهیانه ۲۷۰ هزار تومان یارانه به هر کدام از آنان تعلق می گیرد.

۸ کمپ ترک اعتیاد در شهرستان با خدمت رسانی به ۳ هزار معتاد

در ادامه گزارش رییس بهزیستی، از افتتاح هفتمین مرکز بازتوانی معتادین و یک مرکز بانوان خبر داده شد که در مجموع در سال گذشته ۳ هزار و ۱۰۰ نفر از این مراکز خدمات دریافت کرده اند. بر اسا این گزارش، ۲۰۱ نفر خانمِ مبتلا به اعتیاد در یک سال گذشته به این مراکز مراجعه کرده اند.

وی در خصوص خدمات سازمان نیز به مهم ترین ها اشاره کرد: ۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار برای کمک به معلولین هزینه شده و در حوزه کشاورزی، دامپروری، پرورش زالو و شغل های خدماتی به کار گرفته شده اند، ۸ میلیون تومان کمک بلاعوض برای ساخت مهدکودک شهری و ۲ میلیون تومان برای ایجاد مهدکودک روستایی همیاری سازمان به داوطلبین خواهد بود.

کمک بلاعوض ۲ میلیون تومانی به ۱۵ نفر از مددجویان و نیز ۸ تا ۱۰ میلیون تومانی به روستاییان جهت ساخت مسکن و نیز ارائه وام، حق انشعابات رایگان و پرداخت بخشی از هزینه های ساختمانی، افتتاحیه بازارچه معلولین، فراهم آوری زمینه اشتغال بهبودیافتگان، ایجاد پایگاه سنجش بینایی و اورژانس اجتماعی در محله چهارده معصوم،  ۴۱۱ روستا از خدمات توانبخشی مبتنی بر جامعه استفاده می کنند، برای ۷۵ نفر مناسب سازی مسکن و خودرو صورت گرفته و همه متقاضیان ویلچر و سمعک خدمات دریافت کرده اند و سازمان به این لحاظ کمبودی نداشته است، ۵۲۷ یارانه بگیر و ۵ خانه فرزندان، دو مرکز سالمندان از مراکز تحت نظارت بهزیستی هستند.

۷۵۰ بیمار روانی مضمن در نیشابور

صدر از ۷۵۰ بیمار روانی مضمن در شهرستان سخن گفت که شامل مبتلایان به  اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و سایر بیماری های روانی می شوند که ۵۸ نفر از آنان در مرکز روانی رضوان به صورت تمام وقت خدمات دریافت می کنند.

صدر افزود: ۴۸۴نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته اند و ۳۵ خانواده دارای چندقلو از شیر خشک رایگان استفاده می کنند.

وی با اشاره به ارائه یک وعده غذای گرم در روز به هر کودک در مهدکودک ها، افزود: هیچ کودکی نیست که واجد شرایط حمایت باشد و پشت در مرکز مانده باشد؛ مگر خانواده ها و یا قانون اجازه ندهد.

پرونده های در دست مددکاران ۶ برابر استاندارد

این مقام مسئول در مورد تناسب میزان پرونده ها با مددجویان گفت: ۷۰ کارمند سازمان با حجم مراجعه و پرونده بالا در روز مواجه اند. استاندارد تعداد پرونده برای هر مددکار باید ۱۰۰ پرونده باشد در حالی که این میزان تا ۶۰۰ پرونده در دست یک مددکار نیز می رسد.

صدر در پایان گفت: مقام دوم والیبال پسران استان و مقام اول ورزش های تیمی دختران در استان حاصل فعالیت های ورزشی مددجویان بهزیستی نیشابور است. وی از نیاز به احداث به سالن ورزشی چند منظوره برای معلولین بهزیستی خبر داد که زمین آن به وسعت ۹ هزار متر مربع مهیا است، مطالبه ای که به گفته رئیس اداره، به اطلاع نمایندگان مردم در مجلس نیز رسیده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.