گزارش «خیام نامه» منجر به پیگیری شد: پرجمعیت ترین شهر نیشابور در محرومیت درمانی

 

مسئولان فعلا توپ را رد و بدل می کنند

14مرشدلو- در پی انتقاد چاپ خبر انتقاد امام جمعه در خیام نامه، مسولان علوم پزشکی به اتفاق معاون و رییس بیمه سلامت، با حضور ۲ نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی به دعوت بخشدار بخش زبرخان در بخشداری گرد هم آمدند و برای شبانه روزی شدن درمانگاه شهر خرو رایزنی کردند.

در ابتدای جلسه، که  معاون سیاسی فرماندار، امام جمعه، اعضای شورای، شهردار و مدیر عامل شهرک صنعتی حضور داشتند،  بخشدار زبرخان گفت: بخش زبرخان یکی از بخش های مهم کشور است  که یکی از چالش های اصلی آن، خدمات رسانی در حوزه بهداشت و درمان است و از جمله در شهر خرو این خدمات رسانی با توجه به جمعیت بالای این شهر اهمیت بالایی دارد.

 

امام جمعه : در خرو مشکل مشخص و نیاز هم معلوم است

نبود درمانگاه شبانه روزی در خرو یکی از مطالب اصلی چندین هفته خطبه های نماز جمعه این شهر بود.

امام جمعه این شهر در جلسه مذکور گفت: ما مامور به خدمت هستیم و در شرح وظایف ما آمده است که هم نقاط ضعف را ببینیم و هم نقاط قوت را و به همان اندازه که در ضعفها انتقاد می کنیم اگر کار و اقدامی انجام شد تقدیر خواهیم کرد.

غلامی افزود: علاوه بر جمعیت بالای شهر خرو، دومین شهرک صنعتی استان هم در این شهر قرار دارد که اگر متاسفانه برای نیروهای تخصصی در این واحدهای صنعتی حادثه ای اتفاق بیفتد کشور ما سرمایه ای را از دست خواهد داد و آیا دولت تا کنون از یک درصد مالیات نه درصدی را که سهم بهداشت می باشد برای راه اندازی یک درمانگاه مجهز در این منطقه هزینه کرده است؟

وی افزود: این آمادگی را داریم که یک هکتار زمین را در این شهر و در مجاورت شهرک صنعتی برای ساخت یک درمانگاه مجهز در اختیار علوم پزشکی قرار دهیم .

رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور هم در این باره پاسخ داد: اگر مسئولان زمینی به متراژ ۵ یا ۱۰ هزار متر به انتخاب خودشان در محلی که دارای جمعیت زیادی باشد در اختیار ما بگذارند و با توجه به وجود ۱۸۰ واحد صنعتی در شهرک صنعتی خیام و کمک حداقل به طور میانگین هر واحد ۱۰ میلیون تومان کمک به ساخت یک درمانگاه مجهز که به عنوان صدقه جاریه محسوب می گردد، نمایند؛ ما یک کلینیک پزشکی و مرکز طب کار را راه اندازی و نیروی پرسنلی و تجهیزات آن را تامین خواهیم کرد.

عظیمی نژاد افزود : اما در برنامه کوتاه مدت برای رفاه حال بیماران شهر خرو به مرکز بهداشت شهر قدمگاه ابلاغ کرده ایم که از مریضان مراجعه کننده از خرو تعرفه خصوص نگیرند.

یکی از اعضای شورای اسلامی خرو هم گفت: همواره خروی ها در همه صحنه ها سرآمد بودند از تولید ملی گرفته تا باغداری و کشاورزی و تجارت. سهیلی افزود: متاسفانه در این شهر زیر ساخت های بیماری زا ایجاد شده ولی از زیر ساخت های درمانی محروم است . ما تنها در وقت اداری روزانه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ مراجعه کننده به مرکز بهداشت داریم.

رحمانی دیگر عضو شورای اسلامی هم از بی مهری علوم پزشکی انتقاد کرده و گفت : در ۳۰ یا ۴۰ سال قبل از انقلاب که تنها محله علیای این شهر حدود ۵ هزار نفر جمعیت داشت در این شهر یک درمانگاه با ۳ ساختمان و پزشک هندی بصورت شبانه روزی به بیماران خدمات می داد اما نمی دانیم که چرا حالا ما یک تزیقاتی در این شهر نداریم؟

وی افزود : چرا مسئولان به این سخن مقام معظم رهبری که گفته اند : خدمات را به نقاطی ببرید که دارای جمعیت باشند عمل نمی کنند و شهر خرو با داشتن بیش از ۱۵ هزار نفر جمعیت از نعمت یک درمانگاه شبانه روزی محروم است؟

حمل مصدومان با پراید به نیشابور 

مدیر عامل شهرک صنعتی خیام گفت در خیلی از موارد که حادثه ای در واحد های صنعتی برای نیرو های کارمان رخ داده به علت نبود یک درمانگاه مجهز و شبانه روزی و آمبو لانس ما مجبور شده ایم مصدوم را به وسیله پراید به مراکز درمانی نیشابور منتقل کنیم.

تابعی افزود: ما اعلام آمادگی کرده ایم که از واحدهایی که خالی می باشند برای درمانگاه و حتی کمک هایی هم برای تجهیز آن متقبل شویم که متاسفانه بعد از مدت طولانی موفق به دیدار با معاون توسعه علوم پزشکی شهرستان نیشابور نشده ایم!

وی با اشاره به این که بیشتر واحدهای شهرک صنعتی با زیر ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت می کنند از عدم امکان کمک واحدهای صنعتی در حد توقع علوم پزشکی خبر داد و گفت: اگر شورای اسلامی و شهرداری خرو زمین آن را تامین می نمایند و ساخت آن را از واحدهای صنعتی توقع دارند، پس وظیفه علوم پزشکی به عنوان متولی سلامت و درمان چیست؟

این در حالی است که مسئول بیمه سلامت نیشابور در این جلسه گفت: طبق قانون پنجم توسعه تمام روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت باید دارای مرکز بهداشت معین بصورت شبانه روزی باشند. محمد آبادی افزود: به ازای هر ۴ هزار نفر جمعیت باید یک پزشک در مرکز درمانی باشد که توجه به جمعیت خرو ۴ پزشک باید در این مرکز در تمام ساعات غیر اداری مکلف به ارائه خدمات به مراجعه کنندگان باشند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.