گزارش حمید گرمابی به خبرنگاران در خصوص عمل به وظایف نمایندگی: اموال همه مسئولان کشور بدون هیچ خط قرمزی بررسی شود  

 

برخی افرادی که همه تخصص های لازم را دارند، به صرف گرایش اصلاح طلبی رد می شوند

ارتقای زبرخان بسیار نزدیک است

مساله «صندوق علویه» بر عهده دستگاه قضایی است

مخالف نحوه تصمیم گیری مدیر کل اداره میراث فرهنگی هستم

فیلترینگ تلگرام را راهکار درستی نمی دانم

آزاده مهدیار/ اولین نشست خبری حمید گرمابی با اصحاب رسانه شهرستان که اولین نشست عمومی یک نماینده مجلس با اهالی رسانه های نیشابور بود، در میانه تعطیلات نوروزی برگزار شد.

در این دیدار ۳ ساعته، علاوه بر ارائه گزارش عملکرد یک ساله گرمابی به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، وی پاسخگوی سوالات متعدد خبرنگاران شهرستان بود.

حمید گرمابی در این دیدار با تبریک دوازدهم فروردین، روز جمهوری اسلامی، روشنگری را از وظایف اصحاب رسانه دانست و اظهار کرد: رساندن اخبار و اطلاعات به مردم و مسئولان و از سوی دیگر انتشار گزارش عملکرد مسئولان نشان از دو جانبه بودن فعالیت رسانه ها است و نقد منصفانه هم از سوی رسانه ها به اصلاح روش ها و فعالیت ها کمک می کند.

وی ادامه داد: من هم تلاش کرده ام با خبرنگاران همکاری مستمر داشته باشم و تفاوت دیدگاه و تفکر هم مانع از پاسخگویی به هیچ رسانه ای نشود و امیدوارم این همکاری همچنان افزاینده باشد.

وی افزود: من در ماه حداقل ۳ مرتبه به نیشابور می آیم و سعی کرده ام بیشترین ارتباط را با مردم و به ویژه روستاها داشته باشم، با این که معمولا درگیر انجام فعالیت ها هستم ولی شماره تماس خود را تغییر ندادم و خودم به تماس های مردم و خبرنگاران  پاسخ می دهم. کانال مجازی هم راه دیگر ارتباط و ارائه گزارش کار به مردم است، اتاق فکری که در چارچوب کارگروه های تخصصی داریم نیز در مواردی که نیاز به اظهار نظر تخصصی و اطلاعات بیشتر است، همراه بوده اند؛ معتقدم در کنار کارهای بزرگ باید قدم های آهسته و پیوسته هم برداشت تا حرکت مستمر باشد.

وی در تشریح عملکرد خود و اهمیتی که برای اطلاع رسانی به مردم قایل است، گفت: گزارش کار سال ۹۵ را به صورت کتبی ارائه کرده ایم و در سال ۹۶، بیش از ۴۴۰ جلسه و بازدید، بیش از ۴۰ جلسه با وزرا و معاونین آن ها، بیش از ۱۰۰ مصاحبه با خبرگزاری ها، نشریات و رادیو تلویزیون داشته ام.

وی با اشاره به دو انتخابات مهم سال گذشته افزود: ابتدای سال انتخابات شوراها و ریاست جمهوری را داشتیم که من عضو هیات نظارت بر انتخابات شورا در استان بودم و برای جلوگیری از تضییع حقوق انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان در حد توان موثر بودم.

گرمابی با اشاره به این که بسیاری از کارها با همراهی هر دو نماینده شهرستان های نیشابور و فیروزه به ثمر رسیده است، افزود: احداث کلانتری ۱۴ معصوم، جلسه مشترک با نماینده کاشمر برای ترمیم و ارتقای جاده نیشابور-کاشمر، حضور وزیران مختلف در شهرستان و تسریع گازرسانی به ۳۲ روستا از توفیقات نمایندگان نیشابور در پیگیری حقوق مردم حوزه انتخابیه خود بوده است.

گرمابی در ادامه ارائه گزارش کار خود، پیگیری تجهیز بخش مغز و اعصاب، پیگیری افزایش رشته های دانشگاه نیشابور، پیگیری تکمیل تقاطع فولاد و امام رضا، دعوت از سرمایه گذاران آلمانی برای احداث توربین های بادی، دریافت دستور کتبی برای تامین اعتبار ورزشگاه انقلاب، نصب فرستنده در روستاهای فاقد شبکه تلویزیون، آسفالت و گازرسانی به ۲۰ روستای شهرستان فیروزه، جلسات مستمر با کامیون داران و فولاد برای رفع اختلافات بر سر منایع درآمدی که قضیه حساسی بود و تا حد زیادی مشکل برطرف شد، ممانعت از حذف رشته های دانشگاه آزاد، جلسه با تولیت آستان قدس برای احداث مجموعه فرهنگی و کتابخانه، پیگیری مسیر حرم تا حرم از معاون اجرایی رئیس جمهور، افتتاح خوابگاه دختران دانشکده علوم پزشکی از سوی بنیاد ۱۵ خرداد و پیگیری احداث چنین خوابگاهی برای دانشگاه دولتی، پیگیری مشکلات سپرده گذاران موسسات مالی و کاهش تنش ها، دریافت تسهیلات برای گسترش دهکده چوبی از مدیرعامل صندوق کارآفرینی، اختصاص ۵۰۰ هکتار زمین برای احداث سختمان ستاد مرکزی فرماندهی انتظامی، دریافت ۳ هزار تن قیر برای تقاطع امام رضا، تجهیز ساختمان جدید مرکز رشد و فناوری را از دیگر دستاوردهایی دانست که در سایه پیگیری نماینده مجلس برای شهرستان حاصل شده است.

دو شهرستان جدید در نیشابور در آستانه تشکیل

وی به رایزنی ها برای ارتقای بخش های نیشابور در تقسیمات کشوری اشاره کرد و افزود: برای ارتقای بخش زبرخان و تبدیل شدن اسحاق آباد، برزنون و گرماب به شهر پیگیری های خوبی شده و شهرستان شدن زبرخان به زودی انجام می شود و پس از آن ارتقای بخش میان جلگه در دستور کار است.

این نماینده مردم همچنین از تلاش برای برگرداندن ۴ روستای جدا شده از شهرستان فیروزه خبرل داد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس، رفع مشکلات مالیاتی مجموعه فولاد خراسان و افزایش میزان جوایز صادراتی تولیدکنندگان در بودجه سال ۹۷ از ۲۰۰ میلیارد به ۷۰۰ میلیارد تومان را از دستاوردهای حضور خود در کمیسیون تلفیق بودجه دانست.

وی همچنین برگزاری آزمون دکتری برای اولین بار در شهرستان را دستاورد پیگیری های ویژه خود در وزارت علوم دانست.

پیگیری حقوق مردم

عضو فراکسیون «امید» مجلس، درباره ایفای وظایف ملی خود در ساختار سیاسی کشور گفت: تذکر به رئیس جمهور برای تحقق وعده های انتخاباتی، به وزیر اقتصاد در خصوص حل مشکل موسسات مالی، به وزیر علوم برای حل مشکلات دانشجویان دکتری، به وزیر کار در رابطه با اشتغال، به وزیر آموزش و پرورش برای رفع مشکلات معلمان و به وزیر نیرو برای رفع مشکل نیروگاه، به وزیر کشور در خصوص تقسیمات کشوری، به وزیر بهداشت در خصوص بیمه سلامت، به وزیر علوم در خصوص برگزار نشدن سخنرانی روز دانشجو، دانشجویان ستاره دار، عدم اکران فیلم عصبانی نیستم و نیز تذکر به رئیس جمهور و وزیر علوم در باره همسان سازی حقوق بازنشستگان از اقدامات انجام شده در راستای وظایف نمایندگی در سال ۱۳۹۶ بود.

وی همچنین از امضای نامه به رئیس جمهور در خصوص آزادسازی بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه پارسال خبر داد.

مساله «صندوق علویه» بر عهده دستگاه قضایی است

حمید گرمابی در پاسخ به پرسشی در رابطه با مشکل سپرده گذاران صندوق علویه گفت: در این باره بسیار پیگیری بوده ایم، ولی این صندوق هیچ مجوزی ندارد و تنها در نیشابور تاسیس شده و فقط دستگاه قضایی می تواند به آن رسیدگی کند.

ارتقای زبرخان بسیار نزدیک است

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که چرا در شهرهای اطراف ارتقا با سرعت انجام می گیرد ولی در نیشابور به کندی صورت می گیرد، بیان کرد: در زمان دولت نهم و دهم ارتقای روستاها و بخش ها به صورت دستوری و فارغ از تشریفات قانونی انجام می شد ولی در دولت آقای روحانی، طبق قانون تقسیمات کشوری و با سخت گیری انجام می شود و در ان زمان مسئولان نیشابور اقدام جدی نداشته اند.

گرمابی افزود: با این حال با این حال قول مساعد گرفته ایم که در شش ماهه ابتدای امسال، ارتقائات قابل توجهی را شاهد باشیم.

وی تشریح کرد:  قبل از سال جدید روز پر تنشی را در وزارت کشور در خصوص ارتقای بخش زبرخان داشتیم و در نهایت مقرر شد اگر فرمانداری در یک شهر قرار می گیرد سایر ادارات در شهر دیگر مستقر شود تا به این ترتیب هر دو شهر این منطقه منتفع شده و ارتقا بدون حاشیه انجام شود.

حذف سیاسی مدیران توانمند

گرمابی در پاسخ به این سوال که چرا برخی مدیران در تحقق بودجه و مدیریت بهینه آن ضعیف عمل می کنند، بیان کرد: این ضعف وجود دارد، در انتخاب برخی مدیران با پیشنهادهای ما مخالفت شد، مدیری که همه شرایط و تخصص های لازم را داشت به خاطر گرایش اصلاح طلبی رد شد در حالی که ملاک باید شایسته سالاری باشد. از این نحوه تصمیمات هم شهر و هم کشور ضرر کرده است.

تصمیم به فیلترینگ تلگرام است، اما اقدام درستی نیست

گرمابی در پاسخ به این سوال که نظرتان در مورد احتمال فیلترینگ تلگرام و تبعات آن چیست، بیان کرد: آن طور که اعلام شده به نظر تا پایان فروردین این کار صورت گیرد، اما به نظر من راه کار درستی نیست و مردم از دیگر روش های غیر معمول مجددا به سراغ آن می روند.

وی افزود: در عین حال مشاغلی که از طریق تلگرام ایجاد شده از بین می رود و بخشی از مردم متضرر می شوند، به نظر من می توان تبعات امنیتی، اجتماعی و اخلاقی آن را کنترل کرد.

وی در مورد موضع خود در این خصوص گفت: پیشنهاد من این است که اگر جایگزین ایرانی آن وجود دارد باید اقبال مردم سنجیده و سایر مسائل در نظر گرفته شود بعد این جایگزینی صورت گیرد.

مدیر دوتابعیتی نمی شناسم

گرمابی در پاسخ به این سوال که نظرتان در مورد مدیران دو تابعیتی شهرستان چیست؟ تصریح کرد: من مدیر دو تابعیتی در شهرستان نمی شناسم ولی استعلام آن از ادارات مربوط و شاید ظرف چند دقیقه قابل انجام است و این میزان تنش در شهرستان بابت این قضیه بی مورد است.

وی در مورد این سوال که چرا نامه بررسی اموال نامشروع مسئولان را امضا نکردید، گفت: این که ثابت شود چه کسی از چه رانت اطلاعاتی استفاده کرده به این راحتی نیست و فقط قاضی صلاحیت رسیدگی به آن را دارد و تشکیل کمیته هایغیر تخصصی، دخالت در کار «قضا» است.

وی خاطرنشان کرد:  قانون لازم برای رسیدگی به اموال مسئولان موجود است و چنین موضوعی قانونی اضافه بر قانون قبلی است که من بیشتر این موارد را با مبنای سیاسی می دانم.

گرمابی افزود: حتی برخی از کسانی که امضا کردند به آن رای مثبت نمی دهند، یکی از شرط خود من برای امضای این پیشنهاد در مجلس هم این بود که هیچ خط قرمزی در این بررسی ها نباشد و اگر قرار به بررسی اموال است اموال همه مسئولان بررسی شود.

گرمابی در پاسخ به این سوال که نظرتان در مورد نحوه انتصاب مدیر جدید اداره میراث فرهنگی که به نوعی عبور از نظر نماینده دولت بود، چیست، اظهار داشت: من با این نحوه عملکرد مدیر کل مخالف بودم به ایشان هم اعلام کردم، میراث فرهنگی برای شهرستان ما خیلی مهم است، گردشگری باید قطب سوم درآمد شهر ما باشد، فردی قوی و برنامه ریز و خلاق لازم داریم که بتواند پتانسیل های نیشابور را به بار بنشاند. من این تصمیم را به خصوص در نزدیکی به ایام عید نوروز عجولانه می دانم.

در رابطه با بحران آب، بیشترین هدررفت آب را در بخش کشاورزی دانست و تاکید کرد: کشاورزی ما باید به سمت روش های مکانیزه، استفاده از کشت گلخانه ای و تجمیع زمین ها و ایجاد تعاونی پیش رود، دولت هم در این راستا تسهیلات خوبی ارائه می دهد، من در روستاها دائما این موارد را به مردم متذکر می شوم.

گرمابی در مورد وضعیت اشتغال هم به ۱۱ هزار میلیارد تومان بسته حمایتی دولت از اشتغال روستایی و لزوم ارائه طرح و تشکیل شرکت های تعاونی از سوی جوانان تحصیل کرده در روستاها اشاره کرد.

این نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس، از پیشنهاد تشکیل نشست های مستمر و دوره ای با خبرنگاران استقبال کرد و آن را گامی در جهت گردش آزاد اطلاعات و پاسخگویی به مردم دانست.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.