گزارش جلسه نهایی شورا ؛ برای انتخاب شهردار شورا چگونه مسلمی را برگزید؟

 

1آزاده مهدیار- امیرحسین دهنوی/ بدون آن که بتوان همه این عناوین را بر آن گروه دانست اما با وجود ۵ نام حجت اله شریعتمداری، ابوالفضل حسینی قاضی، ثمانه سکاکی، صادق هوشمند و علی صائب نیا در این ائتلاف و اعلام حمایت آن ها از حسینی قاضی، به نظر می رسید که این گروه شهردار خود را از میان خودشان برگزیده است: «حسینی قاضی، عضو شورای شهر». این گروه همزمان با حسن پارسا، حسن شاملی، سوسن بلالی، محمد صالح آبادی و لیلا کاشفی وارد  مذاکره و حتی معامله شده بود تا با جذب حداقل دو نفر از آن ها و انتخاب حسینی قاضی با ۷ رای، آب رفته خود را به جوی شهرداری برگرداند.

افراد باقی مانده یعنی احمد همت آبادی، مظاهر اقبالی، محمدکاظم صادقی ظاهرا اوضاع دشوارتری داشتند و حتی در شروع جلسه آخر، نه تنها نیاز به ۴ رای دیگر داشتند، بلکه گزینه نهایی آن ها برای شهرداری میان محمدکاظم صادقی و هادی مسلمی در تردید بود. شنیده ها حاکی از آن بود که با انصراف صادقی، احتمال جذب رای کاشفی و شاملی پایین می آمد و در صورت انصراف هادی مسلمی، حسن پارسا و صالح آبادی به سختی حاضر بودند به این ائتلاف بپیوندد. و البته با انصراف یکی از این دو گزینه، چه صادقی و چه مسلمی، باز هم سبد آرای این گروه بیش از شش رای قطعی نبود.

در آخرین مذاکرات علنی شورا چه گذشت؟

با آغاز جلسه عصر سه شنبه هفتم تیرماه، حساسیت افکار عمومی که حتی به تشکیل کمپین حمایت از شهردار بومی و توانا و نیز نظر سنجی در فضای مجازی نیز رسیده بود، دو چندان شده بود. حواس همشهریان به سمت اخبار برآمده از این جلسه متمرکز شده بود و در عین حال حواشی که گاه بر متن جلسه غلبه می کرد، بر هیجان می افزود. از جمله درگیری لفظی میان همت آبادی و شریعتمداری و نیز تاخت و تاز به «خیام نامه».

صدوچهل و سومین جلسه شورای شهر در حالی در بعدظهر سه شنبه با استقبال خوب خبرنگارن آغاز شد که این جلسه تحت شعاع انتخاب چهارمین شهردار برای سکان داری شهرداری نیشابور قرار گرفته بود.

پس از این که در روزهای شنبه و یکشنبه نامزدهای سکان داری شهرداری برنامه های خود را برای اعضای شورا قرائت کردند جلسه سه شنبه شورا نیز با دستورقرائت برنامه های محمد کاظم صادقی و ابوالفضل حسینی قاضی نامزدهای باقی مانده از هشت کاندیدا و انتخاب شهردار آغاز شد.

در ابتدای جلسه  حسینی قاضی با  اتمام وقت ارائه برنامه های به سوال اعضای شورا پاسخ داد. در پاسخ به پرسش همت آبادی که: «شما که از ۲۶جلسه اخیر شورا فقط ۱۵ جلسه حضور داشته اید و با این بی  نظمی چطور می خواهید شهردار شوید؟» عصبانیت  در همان اولین پرسش بر حسینی قاضی غلبه  کرد و کار به  پاسخ ها تند کشید:

– «من به شورا و شهردای نیازی ندارم و فقط احساس تکلیف کردم. حسینی ادامه داد: شما دیشب گفته اید اگر حسینی رای بیاورد استعفا می دهم در صورتی که این من هستم که باید به خاطر انتخاب شما به عنوان رییس شورا استعفا بدهم.»

در ادامه کاظم صادقی اخرین کاندید ثبت  نام کننده به ارایه برنامه های خود پرداخت

آخرین دفاعیات کاندیداها سهم حسینی و صادقی دو عضو شورا بود که در فرصت مقرر به بیان دیدگاه ها و پاسخ به سوالات همکاران خود که قرار بود تا دقایقی دیگر در پروسه رای گیری شرکت کنند، پرداختند.

صادقی ضمن ارائه برنامه هایی کلی، و با بیان این که دوقطبی بودن فضای شورا، اعمال سلیقه ها، «سیاه یا سفید» نشان دادن فضا از سوی رسانه ها به تعبیر وی و «خودزنی ها»، اوضاع را به این جا رسانده است، تصریح کرد: خیام نامه هیچ گاه مصوبات مثبت ما را درج نمی کرد، من قبلا شهردار بوده ام و عقده پُست و مقام ندارم، حدس می زنم جزو ۵ نفر اول شورای شهر در دوره بعد باشم و با شهردار شدن م این شانس را از دست می دهم ولی اعلام آمادگی کردم در عین حال از چند روز پیش عده ای به مخالفت با من پرداخته اند و با ذره بین به دنبال بزرگ نمایی هستند.

شریعتمداری در جایگاه سوال از صادقی برآمد اما صحبت خود را این گونه آغاز کرد: شما که می گویید عده ای به مخالفت با من بلند شده اند، نکند طوری شود که اگر نتوانستید کار مفیدی انجام دهید بگویید «من که گفته بودم مخالف دارم، آنها نگذاشتند.» وی ادامه داد: در مملکت ما هم همین رسم وجود دارد، اگر چنین مخالفان جدی دارید خوب اصلا نیایید! ضمن این که با چه فرمولی می گویید «من جزو ۵ نفر اول شورای بعدی هستم؟»

این صحبت ها اعضای شورا را بر آن داشت که بگویند «این ها که سوال نیست» و شریعتمداری در پاسخ گفت: سوال های من این طور است.

صادقی ادامه داد: من گفتم نشریات می توانستند اثرگذارتر عمل کنند و بخشی از آسیب ها را کم کنند. در مورد مخالفانی هم که گفتم باید با متخصص اش(!) صحبت کنم و بعد با اسم به خبرنگاران معرفی کنم.

پس از پایان گرفتن صحبت های صادقی که کمتر از مهلت مقرر نیز به دفاع خود پرداخت، رئیس شورا پیشنهاد مهلتی برای شور داخلی میان اعضا را داد که هوشمند این طور مخالفت کرد: «هر مِتدی که دیشب پیش گرفته شد امروز هم استفاده شود! همه ما می دانیم به چه کسی می خواهیم رای دهیم، هر چه قضیه کِش پیدا کند اتهام زنی ها(!) بیشتر می شود، اگر هیئت رئیسه برنامه ای دارد که انتخابات به دور بعد برسد اعلام کند.» به این ترتیب به نظر می رسید انتخاب کنندگان حسینی قاضی از رای خود مطمئن شده اند.

رایزنی در هوای آزاد

در فرصتی که برای شور میان اعضا مقرر شد، رویدادها جالب توجه بود. از «دلسوزان»ی که در گوشه و کنار درختان باغ ملی با برخی اعضا لابی می کردند تا صحبت های درگوشی هیئت رئیسه با تک تک اعضا، از همت آبادی که دست در دست پارسا به بیرون سالن جلسات رفت و هوشمند را به این واکنش وا داشت که «کاش ما هم پارسا بودیم»! تا سکاکی و هوشمند که مصرانه بر صندلی تکیه زده بودند و کم کم موج نگرانی بر چهره های شان هویدا می شد.

ورق ها برگشت!

زمانی که اعضا به سالن جلسه علنی بازگشتند، نامه انصراف رضا اسدی و محمد کاظم صادقی از نامزدی قرائت شد.

هوشمند که از ابتدای جلسه چندبار جمله «رای ها که مشخص است» را با لبخند تکرار می کرد، با نامه انصراف صادقی بهت زده به نظر می رسید و خطاب به صادقی گفت: ما اگر می دانستیم شما انصراف می دهی طور دیگری تصمیم می گرفتیم و میان شما و آقای مسلمی شما را ترجیح می دادیم!

به این ترتیب سیزده برگه رای میان اعضا توزیع شد. همزمان رئیس شورا توضیح داد که فردی که حداقل هفت رای کسب کند شهردار است و در صورت کسب زیر این رقم، دو کاندیدا با بالاترین رای به دور بعدی انتخابات راه خواهند یافت.

با قرائت آرای اعضا، روند انتخاب باز هم پیچیده تر شد چرا که شش رای به مسلمی و شش رای به حسینی قاضی و یک رای شریعتی انتخاب را به دور دوم کشاند. در حالی که مسلمی و حسینی با این شش رای برابر به دور بعدی انتخابات راه یافتند همت آبادی، نگران از تکرار رای های خنثی گفت: لطفا کسی رای سفید ندهد تا شهردار معلوم شود و به مشکل برنخوریم.

با قرائت تک تک آرا و قابل پیش بینی نبودن نتیجه نهایی، می شد حساسیت شرایط و نگرانی را در چهره های اغلب اعضای شورا و برخی مهمانان جلسه به روشنی مشاهده کرد. این در حالی بود که تساوی آرا تا قرائت دوازدهمین رای بار دیگر تکرار شده بود و در حالی که در مقابل نام هر دو نامزد شش رای ثبت شده بود، همه نگاه ها به دهان منشی هیات رییسه دوخته شده بود تا رای آخر و سرنوشت ساز را قرائت کند.

در حالی که آفتاب رو به غروب بود و دقایقی به اذان مغرب و زمان افطار باقی مانده بود، طنین نام مسلمی، فضای سکوت را شکست و در حالی که حضار به ندای ریاست شورا صلوات فرستادند، اعضا یکی یکی از روی صندلی های خود بر می خواستند. صادق هوشمند کُت خود را برداشت و ببی معطلی جلسه را ترک کرد.

تحلیل اولیه آراء نشان می دهد که محتمل ترین ترکیب برای هفت رای دهنده به هادی مسلمی عبارتند از همت آبادی، صادقی، اقبالی، شاملی، پارسا، بلالی و کاشفی.

هادی مسلمی متولد ۱۳۴۷، کارشناس عمران، ۱۹ سال سابقه خدمت در شهرداری در پست هایی نظیر مدیریت مناطق، معاونت شهرسازی، سرپرست شهرداری و معاونت برنامه ریزی که پیش تر به ارائه برنامه های خود در صحن شورا پرداخته بود، در گفت گویی کوتاه با خبرنگار ما پرداخت بدهی ها و اعتماد سازی در شهرداری را از اولویت های کاری خود عنوان کرده و قسط بندی کردن بدهی های مردم در عوارض نوسازی، جذب سرمایه برای پروژه های گردشگری، طرح جامع فضای سبز، تکمیل تقاطع امام رضا(ع) و ایجاد پارکینگ طبقاتی در خیابان امام را از اولویت های خود اعلام کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.