گزارش اختصاصی خیام نامه از ستاد انتخابات شوراهای نیشابور ; چه کسانی خود را برای شورا نامزد کرده اند؟

 

از میان ۳۲۳ داوطلب شورای شهر، ۷ نفر بی کار هستند

مُسن ترین نامزد شورا ۷۶ سال و جوان ترین آن ها ۲۶ سال دارد

۹ نفر دارای مدرک دکتری و ۶ نفر زیر دیپلم اند

رشد ۸۱ درصدی داوطلبین زن در شورای شهر

آزاده مهدیار/

با پایان زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات شورای شهر و رسیدن به مرحله بررسی صلاحیت کاندیداها، به گفت و گو با رئیس ستاد انتخابات نشستیم تا بدون ذکر اسامی کاندیداها، مشخصات آنان از سن و سال تا تحصیلات و سابقه در شورا را بدانیم و مقایسه ای با دوره قبل داشته باشیم.

حمید حقیقی در رابطه با تعداد ثبت نام کنندگان، به «خیام نامه» اظهار داشت: ۲۳۵۹ نفر در انتخابات شورای شهر و روستای نیشابور ثبت نام کرده اند که از این میان، ۳۲۳ نفر داوطلب شوراهای شهر (نیشابور و شهرهای اقماری)، ۲۰۳۶ نفر داوطلب شورای روستا هستند.

به گفته حقیقی، از میان این ۲۳۵۹ نامزد عضویت در شورا، که در ۴ بخش شهرستان نام نویسی کرد اند، بخش مرکزی با  ۱۰۹۷ نفر، بیش ترین تعداد نامزد را دارد و این در حالی است که در میان جلگه ۳۷۱ نفر، در زبرخان ۳۴۱ و دربخش سرولایت ۲۲۷ نفرنامزد شده اند.

افزایش مشارکت زنان در انتخابات شورا

رئیس ستاد انتخابات تعداد داوطلبین را به تفکیک جنسیت چنین اعلام کرد: تعداد کل داوطلبین زن ۱۴۵ نفر و مردها ۲۲۱۴ نفر هستند و به عبارتی نامزدهای زن در میانمجموع نامزدهای شهر و روستا، کم تر از ۷ درصد را تشکیل داده و بیش از ۹۳درصد نامزدها مرد هستند. نسبتی که در خود شهر نیشابور البته به ۱۸ درصد زن درمقابل ۸۲ درصد مرد می رسد.

اما برای شوراهای شهری، ۸۳درصد داوطلبان مرد و ۱۷ درصد زن هستند که زنان نسبت به آمار ۷ درصدی دوره گذشته، علاقه مندی بیشتری برای حضور در این صحنه را نشان داده اند و این یعنی رشد ۸۱ درصدی حضور زنان به عنوان کاندیداهای شورای شهر.

تعداد ثبت نام کنندگان به تفکیک شهرهای اقماری نیز به این شرح گزارش شد:

شهر نیشابور: ۲۱۲ نفر که از این میان ۴۰ زن و ۱۷۲ مرد داوطلب ۹ کُرسی شورای شهر شده اند.

شهر بار: ۲۱ نفر که ۲ زن و ۱۹ مرد مجموعه آنها را تشکیل می دهند.

شهر خرو: ۲۶ داوطلب شامل ۴ زن و ۲۲ مرد

شهر درود: ۲۱ داوطلب شامل ۴ زن و ۱۷ مرد

شهر قدمگاه: ۱۵ داوطلب شامل ۲ زن و ۱۳ مرد

شهر عشق آباد: ۱۱ داوطلب شامل ۲ زن و ۹ مرد

شهر چکنه: ۱۷ داوطلب شامل ۱ زن و ۱۶ مرد

گفتنی است کل داوطلبان شوراهای شهر و روستا نسبت به دوره قبل ۷ درصد رشد داشته که در شورای شهر شاهد ۶۸  درصد و در روستاها ۱/۱ درصد رشد بوده ایم.

اما در کل نامزدهای زن دارای ۸۱ درصد رشد بوده و تعداد مردان ۴ درصد رشد داشته است که در این میان تعداد داوطلبین زن در شوراهای «شهر» ۲۶۶ درصد افزایش بوده و در روستاها این رقم به ۳۸ درصد رسیده است. سهم مردان نیز از این رشد در شهرها ۵۱ درصد بوده اما در روستاها به منفی ۵/۰ کاهش یافته است.

سطح تحصیلات افزایش

 یافته است

معاون سیاسی فرماندار نیشابور در مورد تحصیلات داوطلبین شورای پنجم نسبت به شورای چهارم گزارش داد: در سال ۹۲ داوطلبین دارای مدرک دیپلم ۱۷ نفر بودند که این تعداد در سال ۹۶ به ۱۲ نفر رسیده است. فوق دیپلم از ۲۴ نفر در دوره قبل به ۱۵ نفر کاهش یافته، لیسانس از ۱۲۷ نفر به ۱۹۴ نفر رشد داشته، فوق لیسانس از ۳۹ نفر در دوره قبل به ۸۷ نفر افزایش داشته و داوطلبین دارای مدرک دکتری از ۳ نفر در دوره قبل به ۹ نفر در دوره فعلی رسیده است.

لازم به ذکر است در انتخابات شورای پیش رو ۶ نفر هم تحصیلات زیر دیپلم دارند.

بازه نیم قرنی سن نامزدها

مورد بعدی میزان سن نامزدهاست که در انتخابات پیش رو، جوان ترین داوطلب ۲۶ سال سن دارد و مُسن ترین داوطلب ۷۶ سال که این ارقام در دوره قبل به ترتیب ۲۵ و ۶۵ سال سن بوده است.

گفتنی است بیشتر داوطلبان در بازه سنی ۳۰ تا ۳۵ سال هستند اما میانگین سنی نامزدها ۴/۴۰ سال است.

۲۶۷ نفر از داوطلبین شوراهای شهر، امسال یعنی ۸۳ درصد آنها سابقه عضویت در شورای شهر را ندارند و تنها ۱۷ درصد پیش از این عضو شورا بوده اند.

از نظر ایثارگری نیز ۷۶ درصد غیر ایثارگر و ۲۴ درصد ایثارگر شناخته شده اند.

رئیس ستاد انتخابات در رابطه با وضعیت شغلی ثبت نام کنندگان شورای شهر می گوید: ۸۰ نفر شغل آزاد، ۶۵ کارمند، ۶۰ فرهنگی، ۲۶ بازنشسته، ۱۷ استاد دانشگاه، ۱۱ کشاورز، ۶ وکیل یا قاضی، ۵ پزشک و ۵ روحانی داوطلب انتخابات شورای شهر هستند که چهار نفر از آنان در شهر نیشابور نامزد شده اند و ۴۱ نفر با عنوان «سایر مشاغل» ثبت شده اند. ۷ نفر نیز خود را «بی کار» معرفی کرده اند.

به این ترتیب هیات های اجرایی انتخابات استعلام سوابق ۲۳۵۹ نامزد عضویت در پارلمان شهری را از مراجع چهارگانه (اطلاعات، نیروی انتظامی، دادگستری و ثبت احوال) آغاز کرده اند تا پس از اعلام نتایج بررسی اولیه صلاحیت ها، هیات های نظارت نیز نظر خود را در مورد صلاحیت این افراد اعلام نمایند و نامزدهای تایید صلاحیت شده، از یک هفته به روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ماه، فعالیت تبلیغاتی رسمی و علنی خود را آغاز نمایند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.