گروه های سیاسی نیشابور آرایش انتخاباتی به خود گرفتند

بازگشت امید به اردوی اصلاح طلبان

n00199785-bاصولگرایان گرفتار تعدد نامزدها و چند دستگی/

علی رغم حال و هوای زمستانی و برف و سرمای چند روز گذشته، یخ  انتخاب کم کم در حال آب شدن است و تنور انتخابات دهمین دوره مجلس شور اسلامی، اگر چه کمی دیر، می رود که گرم تر شود. تنوری که گمان می رفت پس از رد صلاحیت شدن بسیاری از چهره های نزدیک به اصلاح طلبان و حتی حامیان معتدل دولت سرد شده باشد، با نزدیک شدن به موعد رای گیری هفتم اسفندماه غافل گیری های خاص خودش را  آشکار می کند. گرمایی که بخشی از آن مرهون از پای ننشستن نیروهای تحول خواه و دعوت آن ها از مردم برای حفظ امید و ماندن در صحنه است.

تن دادن اصلاح طلبان و حامیان دولت  به قواعد بازی سختی که بر آنان تحمیل گردیده و امید آنان به رفتار آرام و متین و غیرقابل پیش بینی مردم، حالا شاید به ثمر بنشیند و با تکرار اتفاقی مشابه خرداد ۹۲ در انتخابات ریاست جمهوری، شادی محافظه کاران از حذف رقیب و لبخندی را که از هموار شدن جاده پیروزی بر لبان اصولگرایان نشسته بود را بدل به دلواپسی از دست دادن این پیروزی راحت الحلقوم سازد.

اجماع اصلاح طلبان

عقلانیت سیاسی و ترجیح منافع ملی و مصالح مردم بر منافع جناحی، کلید تدبیری است که دو سال قبل در قفل فروبسته اصلاح طلبان چرخیده و اینک آن تجربه که به جای پافشاری بر نام های اصلاح طلب، تاکید بر اصلاح تدریجی و مستمر و تزریق عقلانیت و حذف تندروی از مصادر تصمیم گیری را وجهه همت خود قرار داده است،  بار دیگر دستور کار اصلاح طلبان اعلام شده است. فرمولی که می شود آن را در گزاره ای کوتاه چنین خلاصه کرد: تداوم «اصلاحات» به جای بازگشت «اصلاح طلبان».

نخستین اخبار مربوط به اردوی اصلاح طلبان نیشابور، هفته گذشته با مطرح کردن نام یک چهره معتبر علمی و دانشگاهی در فضای مجازی منتشر شد.

نام حمید گرمابی، دانش آموخته «دانشگاه صنعتی شریف» و دارای مدرک دکترای پلیمر از دانشگاه مک گیل کانادا، که سمت ریاست دانشکده در دانشگاه امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، یکی از معتبرترین و دیرپاترین دانشگاه های کشور را یدک می کشد، زودتر از آن چه گمان می رفت با اقبال طبقه متوسط نیشابور مواجه شد. شنیده های بعدی حکایت از آن داشت که اصلاح طلبان و نیروهای اصلی حامی دولت روحانی در شهرستان های نیشابور و فیروزه، به رایزنی های خود برای حمایت از این چهره تکنوکرات، که گویا بنا به دعوت برخی از چهره های ملی این جریان در انتخابات ثبت نام کرده است، جدیت بخشیده و پس از قطعی شدن رد صلاحیت نامزدهای شناخته شده شان روی حمایت از این چهره علمی و دانشگاهی به اجماع رسیده اند.

بنا به گفته یک عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان در نیشابور، اجماع اصلاح طلبان بر روی معرفی «دست کم» یک نامزد به قطعیت رسیده و قرار است که این جریان حمایت خود را از دکتر گرمابی اعلام نمایند. بنا به اعلام شورای مشورتی اصلاح طلبان، تمرکز این گروه در روزهای آینده بر اولویت دعوت از  مردم به مشارکت حداکثری در انتخابات و حمایت از نامزد اختصاصی این گروه خواهد بود.

همچنین به قرار شنیده ها این جریان بنا دارد که بررسی های خود را برای معرفی یک نامزد دیگر و رایزنی های گسترده با سایر چهره های حامی دولت تدبیر و امید قوت بخشیده و در صورت به اجماع رسیدن، برای هردو کرسی نمایندگی نیشابور در مجلس، نامزد معرفی نمایند. به این ترتیب به نظر می رسد امکان این که اصلاح طلبان و حامیان دولت در نیشابور و فیروزه در روزهای آینده حتی دو گزینه برای نمایندگی مردم این دو شهرستان معرفی نمایند، دور از ذهن نخواهد بود. دوگزینه ای که یکی دیگر از آن ها علاوه بر گرمابی، ممکن است با انصراف و جمع بندی در میان چهره هایی همچون موسوی (بخشدار اسبق زبرخان) و رضا جعفری (از اعضای ستاد روحانی در سال ۹۲) و… انتخاب شود.

اصولگرایان و جبهه پایداری درگیر تفرقه

در روزهای گذشته اگر چه اصولگرایان در شهرهای بزرگ و از جمله در پایتخت، لیست واحدی را برای کرسی های مجلس بسته اند، در شهرستان ها وضع متفاوت است. به ویژه آن که در نیشابور، نیروهای نزدیک به جبهه پایداری راضی به حمایت از نماینده سنتی اصولگرایان نشده و سازی متفاوت از محافظه کاران سنتی کوک کرده اند. جبهه پایداری در تهران موفق شد دست کم ۱۲ نفر را در لیست واحد اصولگرایان بگنجاند و هم گرایی شیوخ جریان اصولگرا، از جمله موحدی کرمانی، محمد یزدی و محمدتقی مصباح یزدی، به لیست سی نفره واحدی از سوی این جریان مخالف دولت انجامید. لیستی که در آن از جامعه روحانیت مبارز و موتلفه گرفته تا جبهه پایداری هر یک سهمی دارند.

پایداری ها در نیشابور حساب جدا باز کردند

در نیشابور اما گروه موسوم به «حامیان ولایت» که شاید نزدیک ترین گروه به جریان پایداری به حساب می آید و در انتخابات گذشته نیز ساز متفاوت کوک کرده بود، این بار هم روی نام حسین سبحانی نیا قلم قرمز کشید و علی مروی و محمدرضا سوقندی را به عنوان نامزدهای این گروه نزدیک به جبهه پایداری معرفی کرد. به این ترتیب علی مروی که در دولت محمود احمدی نژاد به معاونت وزارت نفت رسید، توانست پیوند دیرین خود را با اصلی ترین حامیان دولت سابق حفظ کند و محمدرضا سوقندی هم که یک بار پیش از این در فهرست حامیان احمدی نژاد در انتخابات مجلس نهم شانس خود را برای ورود به مجلس آزموده و شکست خورده بود، بار دیگر از سوی یاران قدیمی خود و با همان برچسب و عنوان وارد عرصه شده است. آن هم در دوره ای که اقبال عمومی چندان با این جریان یار نیست.

اما اصولگرایان سنتی، که احتمالا فهرست سراسری هم برای انتخابات منتشر خواهند کرد، حسین سبحانی نیا، نماینده شش دوره نیشابور در مجلس را در فهرست خود گنجانده اند. سبحانی نیا که از سوی فراکسیون اصولگرا اما مخالف علی لاریجانی، در آخرین سال مجلس فعلی از کرسی هیات رئیسه کنار گذاشته شده تا برند همیشگی و رای جمع کن خود (یعنی عضویت هیات رئیسه مجلس) را از دست بدهد، نامزد شماره یک اصولگرایان سنتی است. علی مروی اما ضمن حفظ خود در فهرست اصولگرایان تندور، در فهرست اصولگرایان سنتی هم حاضر است تا نشان دهد، برای او قبل از تعییین تکلیف در معادلات کلان سیاسی، جمع کردن آرا از هر دو سبد سیاسی رای اصولگرایان اولویت دارد.

به این ترتیب به نظر می رسد جریان محافظه کار تا این لحظه در نیشابور دست کم دو فهرست و  سه نامزد دارد. تشتتی که در جمع بندی نهایی هواداران این گروه، کار را بر آنان دشوار خواهد کرد و آنان را ناگزیر خواهد ساخت که به جز به رقابت با اصلاح طلبان و حامیان دولت، درگیر رقابت درونی نیز باشند.

مستقل ها از کدام سبد رای جمع می کنند؟

علاوه بر نام های فوق، بیش از بیست نامزد دیگر نیز در نیشابور در رقابت حضور دارند و در صورتی که کسی از میان آنان انصراف ندهد، هریک این قابلیت را دارند که در رای نامزدهای دارای هویت سیاسی شریک شوند.

در این گروه از نامزدها، برخی مانند سیدعلی حسینی، هنوز نیم نگاهی امیدوارانه به یک جای خالی فهرست  حامیان دولت روحانی دارند و برخی، همچون محمد مهدی کرمانی، ناامید از قرار گرفتن در فهرست حمایت دوستان قدیمی خود در جریان اصولگرا، خود را در کورس رقابت نگاه داشته اند و البته هر دو دسته به رای غیر سیاسی گروه زیادی از مردم دل بسته اند.

پیش بینی دیگری که می توان از رقابت فهرست ها در نیشابور داشت، لیست های احتمالی کم پشتوانه ای است که با جعل عناوینی همچون حامیان مردمی دولت، جمعی از اقشار مذهبی یا… تلاش خواهند نمود تا از بازار آرای سیاسی پراکنده و بلاتکلیف رای کسب کنند.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.