گرم ترین و سردترین روزهای دی ماه چه زمانی است؟ پیش بینی بارش ها برای ماه اول زمستان

 

مریم عارفی پور

اداره هواشناسی نیشابور، از وجود احتمال بارش در هفته جاری خبر داد.

با شروع فصل سرما و آغاز زمستان، پیش بینی می شود نیشابور در روز دوشنبه ۶ دی ماه شاهد بارش برف و باران باشد.

رییس اداره هواشناسی شهرستان، هوای نیشابور را در سایر روزهای هفته صاف تا کمی ابری پیش بینی کرد و گفت: سه شنبه ۷ دی ماه احتمال وقوع پدیده مه وجود دارد و دمای هوا در سردترین حالت ممکن ۷درجه زیر صفر و در گرمترین حالت ۵ تا ۶ درجه بالای صفر پیش بینی می شود.

بلوکی افزود: دمای میانگین حداقل دی ماه، ۴- است ولی برخی روزها سردتر خواهد بود. دی ماه امسال ۱۲ روز شاهد دمای حداقل ۶- درجه خواهیم بود که ۴ روز از این ۱۲ روز دما به حداقل ۹- و ۱۰- درجه خواهد رسید که احتمالا سردترین روزهای دی ماه خواهند بود.

وی در مورد پیش بینی بارندگی برای دی ماه گفت: دی ماه امسال شاهد ۹ روز تمام ابری و با احتمال بارش خواهیم بود که در هفته های بعدی این روزها را دقیق تر پیش بینی خواهیم کرد چراکه هر چه زمان پیش بینی کوتاه تر باشد احتمال خطای کمتری وجود دارد.

بلوکی درباره ی بارندگی های پاییز امسال گفت: نرمال بارش پاییز شهرستان ۴۵ میلی متر است که امسال فقط ۵/۱۱ میلی متر بارش داشتیم. این در حالی است که سال قبل نیشابور از ۵۵ میلی متر بارش، برخوردار بود.

وی درباره وضعیت بارش در شهرستان فیروزه گفت: پاییز امسال فیروزه ۵/۵ میلی متر بارش داشته است.

وی خاطرنشان کرد: کمبود بارش، همراه با سرمای ۱۵- درجه در ابتدای آذر، خسارت شدیدی به زعفران، گندم و … در نیشابور و فیروزه وارد کرد.

بلوکی با این توضیحات افزود: با توجه به این که تنها مرکز اصلی تحقیقات هواشناسی کشاورزی شرق کشور در نیشابور مستقر است، پیشنهادی در خصوص مدیریت منابع آب زیرزمینی با توجه به میزان بارش دارم که امیدوارم مورد توجه کشاورزان عزیز قرار گیرد.

رییس اداره هواشناسی نیشابور خاطرنشان ساخت: در طی سی سال گذشته تبلیغات زیادی درباره ی اقتصاد کشاورزی محور صورت گرفت و خودکفایی محصولات کشاورزی از اهداف اصلی بوده است و در این زمینه مردم سرمایه گذاری زیادی انجام دادند.

وی افزود: این امر در حالی است که کنترل لازم در زمینه ی حفر چاه کشاورزی و میزان برداشت از آن صورت نگرفت و در طول ۲ سال اخیر سیاست سخت گیرانه ای برای برداشت از چاه ها در پیش گرفته شد که بدون در نظر گرفتن یک سری ملاحظات در حال اجراست.

وی ادامه داد: یکی از این ملاحظات، که توجهی به آن نشد، در زمینه ی هواشناسی کشاورزی است و این که آیا برای سال زراعی که به طور مثال در نیشابور ۹۰ میلی متر بارش داشته ایم، با سالی که ۳۶۷ میلی متر بارش بوده است، یک سیاست را باید در پیش گرفت و یک میزان برداشت تعیین کنیم؟

بلوکی همچنین گفت: پاییز سال گذشته نیشابور ۵۵ میلی متر بارش داشته و امسال ۵/۱۱ میلی متر، آن هم در فصل کاشت گندم و جو و فصلی که ۵۰۰۰ هکتار زمین زعفران نیاز به آب دارد.

وی میزان خسارت محصولات زراعی و باغی نیشابور و فیروزه را بیش از ۲۰ میلیارد تومان دانست و گفت: این خسارت در حالی است که بخش زیادی از آن قابل پیشگیری بود، چرا که گیاه در این فصل به علت رشد کم، بسیار در مقابل سرما، آسیب پذیر خواهد بود و با آبیاری می توان جلوی این خسارت را گرفت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.