گرمابی: شرط موفقیت طرح استانی شدن انتخابات مجلس

نماینده مردم نیشابور در مجلس گفت: همزمان با بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس، باید نقش و جایگاه شوراهای شهر و روستا هم تقویت شود تا پیگیری و رفع مطالبات و خواسته‌های روزمره و جاری مردم دچار اختلال نشود.

حمید گرمابی در گفت‌وگو با «ایسنا»، با تشریح نقاط قوت و ضعف استانی شدن انتخابات، گفت: استانی شدن انتخابات موجب پررنگ‌تر شدن نقش احزاب و تشکل‌های سیاسی در شور و شوق انتخابات و شکل دادن به روند انتخابات می‌شود، چرا که عینیت یافتن مردم‌سالاری و دموکراسی در همه ابعاد آن از طریق احزاب و جریان‌های سیاسی قدرتمند و مؤثر امکان‌پذیر است.

وی ادامه داد: احزاب قوی در کشورهای توسعه یافته به فرآیند انتخابات شکل و جهت داده و در برابر شیوه‌ای که برای اداره جامعه مورد استفاده قرار می‌دهند، به مردم‌شان پاسخگو هستند. ریشه‌دار بودن دولت‌ها و مجالس در این کشورها موجب پاسخگو بودن احزاب و تشکل‌های سیاسی می‌شود. افراد به دولت‌ها و مجالس رفت و آمد می‌کنند و ممکن است در دولت‌ها و مجالس بعد حضور نداشته باشند، اما احزاب همواره تاریخ حضور دارند و قاعدتاً پاسخگوی عملکرد مدیرانی هستند که با حمایت آنان به دولت‌ها و مجالس راه پیدا می‌کنند.

این نماینده مجلس افزود: با استانی شدن انتخابات چهره‌های ملی و استانی شانس بیشتری برای راهیابی به قوه مقننه خواهند داشت که این مساله به نوبه خود موجب شکل‌گیری مجلسی قدرتمند می‌شود.

نماینده مردم نیشابور با رد کاهش نقش مردم در انتخابات مجلس در پی دلیل استانی شدن انتخابات، گفت: مخالفان و منتقدان استانی شدن انتخابات معتقد به کاهش نقش مردم در انتخابات مجلس و عدم پاسخگویی نمایندگان حوزه‌های انتخابیه به مردم‌شان هستند، اما به نظر بنده این چنین نیست. بر اساس طرح اولیه، نامزد انتخابات مجلس در شهرستان‌ها برای راهیابی به رقابت های استانی باید حداقل ۱۰ درصد آرای مردم شهرستان خود را جذب کند که البته این عدد می‌تواند برای افزایش نقش مردم در صحن علنی مجلس یا کمیسیون تخصصی افزایش یابد تا از نگرانی مخالفان و منتقدان طرح کاسته شود.

گرمابی استانی شدن انتخابات مجلس را مشروط به تقویت شوراهای محلی و پارلمانی شهری دانست و افزود: انتظار از نمایندگان مجلس همواره این است که به دلیل حضور در پایتخت و دسترسی راحت‌تر به مقامات اجرایی، رفع مشکلات جاری و روزمره مردم حوزه انتخابیه را در دستور کار قرار دهند که پرداختن بیش از حد به این انتظارات باعث غفلت نمایندگان از انجام وظایف اصلی یعنی تصویب قوانین جامع و نیز نظارت مؤثر بر اجرای آنها می‌شود.

وی افزود: با استانی شدن انتخابات بار مسئولیت‌ها بر دوش شوراهای شهر و روستاها یا همان شوراهای محلی یا پارلمان‌های شهری سنگین‌تر می‌شود و ضروری است متناسب با این مسئله، قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز اصلاح شود تا طعم استانی شدن انتخابات در کام مردم تلخ نشود. علت اهمیت این مسئله این است که با استانی شدن انتخابات حضور نمایندگان بین مردم برای شنیدن مشکلات آنان و پیگیری خُرد و مصداقی برای رفع آنها کاهش می‌یابد، حال اگر ساز و کارِ پررنگ‌تر شدن نقش شوراهای محلی هم‌زمان با استانی شدن انتخابات به وجود آید، خلاء‌ای برای پیگیری مطالبات و خواسته‌های مردم به وجود نیامده و از بیشتر شدن نارضایتی مردم جلوگیری می‌شود.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس بر لزوم اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا متناسب با استانی شدن انتخابات تاکید کرد.

گرمابی تاکید کرد: علاوه بر ارتقای سطح و جایگاه شوراهای محلی در نظام سیاسی کشور، باید زمینه دسترسی راحت ‌تر اعضای شوراهای شهر و روستا به وزرا و مقامات اجرایی کشور نیز به وجود بیاید تا رفع مطالبات و نیازهای مردم دچار وقفه نشود.

 

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.