گرمابی: «خیام و عطار» ۵۰ سال درجا زده اند؛ چون درآمدشان به خود شهرستان نمی رسد!

نماینده نیشابور و فیروزه در مجلس با بیان این که از ۵۰ سال قبل تا کنون مجموعه خیام و عطار تقریبا به همین شکل امروزی مانده، گفت: خیام و عطار که از پر بازدید ترین مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی در کشور است، عملا توسعه زیادی پیدا نکرده است و یکی از دلایل، این است که عواید به دست آمده از این مجموعه‌ها مستقیما به خزانه واریز می‌شود.

حمید گرمابی در نشستی که به مناسبت سالروز ورود امام رضا(ع) به نیشابور، با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و مدیران شهرستان و استان در سالن شهید عابد فرمانداری نیشابور برگزار شد؛ عنوان  کرد: از ۵۰ سال قبل تا کنون مجموعه خیام و عطار، تقریبا به همین شکلی که امروز هست، بوده و عملا توسعه زیادی پیدا نکرده است.

وی افزود: شاید یکی از دلایل، این است که عواید به دست آمده از این مجموعه‌ها مستقیما به خزانه واریز می‌شود.

گرمابی به عنوان راهکار  پیشنهادی خود برای توسعه این دو مجموعه درخواست کرد که این مجموعه‌ها به صورت هیات امنایی اداره شود. به گفته وی اعضای این هیات امنای پیشنهادی می تواند تعدادی از چهره‌های ملی و نیشابوری را در بر بگیرد  و با کمک تعدادی عضو حقوقی در جهت توسعه این مجموعه‌ها با درآمدی که از خودشان حاصل می‌شود، اقدام می کنند

نماینده مردم نیشابور و فیروزه افزود: نیشابور شخصیت‌های بزرگی دارد که دنیا نیشابور را به واسطه آن‌ها می شناسد. ما نیازمند بنیادی ملی هستیم به نام خیام و عطار و یا هر اسم مناسب‌تری که بتوان روی این بنیاد گذاشت؛ این ظرفیتی است که اگر بتوانیم از آن استفاده کنیم هم برای منطقه و هم برای کشور بسیار مطلوب است.

گرمابی تصریح کرد: امیدواریم با همکاری کمیسیون فرهنگی مجلس روز ورود امام رضا به نیشابور را به عنوان یک روز ملی به نام روز خراسان ثبت کنیم.

مدیرکل جدید ارشاد: نیشابور در ساختن تمدن موثرتر از شیراز و اصفهان است

مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی نیز در این مراسم  با اشاره به جایگاه فرهنگی نیشابور اظهار کرد: اگر سه ضلع تمدن ایران یعنی اصفهان، شیراز و نیشابور را در نظر بگیریم؛ بی شک نیشابور بزرگترین و موثرترین است. در خراسان سه روز ملی بزرگداشت مفاخر ثبت شده در تقویم جمهوری اسلامی ایران را داریم؛ ۲۵ فروردین روز ملی عطار؛ ۲۵ اردیبهشت روز ملی فردوسی و ۲۸ اردیبهشت روز ملی خیام.

مروارید گفت: سالانه چاپ ۴۰۰۰ عنوان کتاب با شمارگان بیش از ۷ میلیون را در استان داریم که بیش از ۲۰۰ نویسنده فعال متعلق به نیشابور است. در استان ۳۵ نشریه و ۵ روزنامه داریم که ۱۰ نشریه متعلق به نیشابور است. ۲۴۰ موسسه فرهنگی و ۲۰۰۰ کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان داریم که ۱۵۰ کانون آن در نیشابور است.

وی افزود: اگر در چهلمین سال از گذشت انقلاب بتوانیم به نسل جوان ظرفیت‌ها و داشته های فرهنگی را نشان بدهیم و چشم انداز آینده را برای آنها ترسیم کنیم، هیچ مشکل اقتصادی و هیچ تهدید خارجی کارساز نخواهد بود. ما نیازمند یک اتحاد براساس مفاهیم مشترک فرهنگی هستیم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.