گردهمایی ورزشکاران به دعوت سمن یاران توسعه ورزش

آزاده مهدیار

قهرمانی جاودانگی نیست، باید پهلوان بسازیم

دو سوم بازوبندهای پهلوانی جهان متعلق به نیشابوریان است

18نمایندگان مردم در مجلس به همراه ورزشکاران شهرستان به دعوت سازمان مردم نهاد «یاران توسعه ورزش» گرد هم آمدند و ورزشکاران به بیان دغدغه ها و راهکارهای خود برای حمایت بیشتر از ورزش ورزشکار پرداختند.

در این نشست که روز جمعه، بیست و ششم آذر ماه در باشگاه شهید فیوجی برگزار شد، دکتر گرمابی با بیان این که در گذشته هر زمان از مقابل این باشگاه عبور می کردم، صدای ضرب آن مرا به اینجا می کشاند، اظهار داشت: یکی از بیشترین دیدار های من در این مدت با ورزشکاران بوده است چراکه معتقدم کسانی که عمرشان را در این حوزه گذاشته اند، راه حل مشکلات آن را بهتر می دانند.

وی به بیان خاطره ای پرداخت:« زمان مسابقه ایران-استرالیا من در کانادا بودم و با وجود این که بازی مقارن با ساعت چهار صبح به وقت آنجا بود و نیم متر برف روی زمین نشسته بود و مکان خاصی هم مسابقه را پخش می کرد، برای تماشای بازی از خانه خارج شدیم و دیدیم که بیش از چهارصد ایرانی برای تماشای بازی آمده اند؛ این نشان می دهد ورزش قدرت ایجاد همبستگی را دارد و باید از این قدرت استفاده کرد.»

گرمابی با تأکید بر این که باید با برنامه ریزی به سوی داشتن تیم در لیگ های جهانی و قرمانی المپیک برویم، تصریح کرد: باید ورزش را یک صنعت دانست و اگر پیشنهادی هست به صورت «طرح» مطرح کرد تا ما هم در مجلس با مشخص شدن هزینه-فایده هر پیشنهاد بتوانیم با اطلاعات کامل در جهت تأمین اعتبار این حوزه اقدام کنیم.

ترشیزیان، رئیس اداره ورزش و جوانان، ضمن اعلام حمایت از تشکیل سمن های ورزشی از تلاش خود برای جذب اعتبارات دولتی که به گفته وی گاه فقط در خارج از استان هزینه می شود خبر داد.

نماینده این سمن ورزشی نیز تشکیل این سازمان را در جهت ارائه یک چشم انداز و پیاده سازی برنامه های عملی در حوزه ورزش در غیاب «شورای ورزش» شهرستان اعلام کرد و ملزومات ورزش شهرستان را چنین برشمرد: کمبودهای زیرساختی و تجهیزات ورزشی، لزوم برگزاری همایش های تخصصی و دوره های آموزشی، صندوق رفاه ورزشکاران و لزوم سرمایه گذاری در رشته های جدید.

در این نشست رشیدلمیر، قهرمان سنگین وزن جهان با اشاره به دولتی بودن باشگاه های ورزشی، بیان داشت: وزارت ورزش اجازه تأسیس باشگاه خصوصی را نمی دهد اما می توان با ترفندهای حقوقی یک هیئت مدیره تأسیس کرد و سهام فروخت، لازم است صنایع به این بخش ورود پیدا کنند و سهام باشگاه را خریداری کنند.

وی این راه کار را در جهت تأمین مالی هزینه های سفر مسابقات و تقدیر از قهرمانان ملی پیشنهاد داد و همکاری و رایزنی نمایندگان مردم در مجلس را در این زمینه را خواستار شد.

رشیدلمیر با بیان این که دو سوم بازوبندهای پهلوانی جهان متعلق به نیشابوریان است، افزود: علاوه بر پتانسیل قوی کُشتی پهلوانی در نیشابور، نزدیک به نیمی از رتبه های برتر «سنگ نوردی» به نیشابور اختصاص دارد.

وی با این بیان که هرچه به دنبال ساختن «قهرمان» باشیم به قهقرا رفته ایم، اظهار داشت: ما باید در پی ساختن «پهلوان» باشیم تا هم افتخارات ملی کسب کنیم و هم الگو و نماد صحیح بسازیم، پهلوانی یک صفت است و جنسیت نمی شناسد، چه بسیار قهرمانانی که به زور بازو و مدال های شان نازیدند اما در اذهان ماندگار نشدند و بالعکس. قهرمانی به درد جاودانگی ما نمی خورد، باید به پهلوانی برسیم.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.