گردشگری نیشابور، نیازمند توجه همگانی

مریم عارفی پور

گردشگری یکی از قطب های درآمدی فعلی در جهان است که بسیاری از کشورها با مانور و خلاقیت توانسته اند از طریق آن اقتصاد خود را غنی کرده و بدین وسیله به شهرت جهانی برسند.

نیشابور، یکی از شهرهای مرکزی خراسان رضوی است که اقبال با آن یار بوده و جاذبه های گردشگری زیادی را در خود جای داده است.

اما مسئله ی اصلی، نحوه ی بهره برداری از این استعداد بوده تا بتوان در سطح کشوری و بین المللی مطرح شد و با صنعت گردشگری درآمدزایی کرد.

نیشابور سالانه شاهد عبور ۶ میلیون گردشگر بوده و این رقم در ایام نوروز حدودا به ۱ میلیون و نیم می رسد.

مجموعه ی عطار و خیام، به عنوان قطب اصلی گردشگری نیشابور در نوروز سال ۹۵، ۳۰۰هزار نفر بازدید کننده داشته است.

اقدامات مهم حوزه ی گردشگری در سال ۹۵

یکی از راه های درآمدزایی، تلاش برای نگه داشتن گردشگر و اقامت وی در شهر است چرا که اقامت گردشگر می تواند برای همه ی اقشار جامعه به نوعی درآمدزایی کند.

ادراه میراث، صنایع دستی و گردشگری در نوروز ۹۵ توسط مهدی کوثری اداره می شد. برای کسب اطلاع از برنامه های اجرا شده در این سال به سراغ وی رفتیم تا بتوانیم در این خصوص اطلاعات دقیق تری کسب نمائیم.

کوثری یکی از اقدامات انجام شده در سال ۹۵ را توزیع بروشور یکسان بین گردشگران دانست و گفت: تمام جاذبه های گردشگری به همراه نقشه شهرستان در این بروشور ها به صورت واحد بین گردشگران و مسافران توزیع شد.

وی ادامه داد: سال های گذشته بروشورهای مختلفی بین گردشگران توزیع می شد که هر کدام جنبه ی تبلیغی متفاوتی داشت و باعث سردرگمی مسافران می شد و بعضا اطلاعات آن درست و کامل نبود.

کوثری اقدام دیگر در سال ۹۵ را تکثیر لوح فشرده از جاذبه های دیدنی نیشابور دانست و گفت: این لوح ها به دو زبان فارسی و انگلیسی در دسترس مسافران قرار گرفت و با استقبال خوبی روبه رو شد.

قطعا یکی از راه های ماندگاری گردشگران، داشتن لیدر و راهنمای مناسب است، اینکه گردشگر اطلاعاتی دقیقی از مکانی که از آن بازدید می کند، کسب نماید، می تواند وی را برای اقامت بیشتر در شهر تشویق کند.

به گفته ی کوثری یکی از اقدامات در این حوزه، استفاده از لیدرهای مسلط و آموزش دیده در نقاط مختلف شهر و به صورت شبانه روزی است که در این مورد، شهرداری هم وارد شد و با لیدرهای مختلف قرارداد بسته شد. شهرهای قدمگاه و درود و… هم ملزم به انتخاب لیدر برای نقاط مختلف شهر بودند.

جشنواره نوروزگاه، یکی دیگر از اقدامات شاخص نوروز ۹۵ بود که یک هفته پیش از شروع تعطیلات نوروز، آغاز شد و همزمان در ۱۴ مرکز استان برگزار گردید. نیشابور تنها شهری بود که با وجود اینکه مرکز استان نیست، اما به جای مشهد مراسم نوروزگاه در آن اجرا شد.

جشنواره نوروزگاه، در واقع به آئین ها و مراسم های کهن نوروز اشاره کرد و به معرفی بیشتر این آئین ها می پرداخت.

به گفته ی کوثری، یکی از آئین های اجرا شده در جشنواره نوروزگاه، آئین «چشمارو» بود که به صورت مستند اجرا شد و کارهای مقدماتی آن برای ثبت ملی به عنوان میراث ناملموس و معنوی انجام شده است.

یکی دیگر از فعالیت های نوروزی سال گذشته، افزایش مکان هایی بود که مسافران امکان توقف در آن را داشته باشند.

کوثری در این خصوص گفت: راه اندازی موزه کاروانسرا و آموزش و پرورش ازجمله اقدامات صورت گرفته در این حوزه است.

وی همچنین گفت: در این زمینه جای کار بیشتر وجود دارد و می توان جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی زیادی فراهم کنیم چرا که نیشابور دارای طبیعت بکر و دست نخورده است و می توان از همین طبیعت به عنوان جاذبه ی گردشگری استفاده کرد.

تصویب لایحه ی حذف مالیات تجاری از واحدهایی که بناهای گردشگری ایجاد می کنند، یکی از اقدامات مهم در حوزه جذب سرمایه گذاران برای ایجاد هتل آپارتمان، سفره خانه سنتی و… است.

نیشابور چه توانایی های

 بالقوه ای دارد

نیشابور یکی از شهرستان هایی است که در روستاها و شهرهای اقماری اش، اتفاقات بزرگی رخ داده و شخصیت های برجسته ی کشوری، در این مکان ها متولد شده اند.

یکی از اقدامات اداره میراث در سال ۹۵، همایش شیخ حسن جوری بود که تا حدودی توانست شخصیت این عالم را به نمایش بگذارد و زادگاه اصلی وی را معرفی کند.

دیگر روستاهای نیشابور از این طرح مستثنی نبوده و می توان کارهای برجسته و ارزنده ای انجام داد تا هم باعث جذب گردشگر شود و هم شخصیت های برجسته را بیشتر معرفی کنیم.

به گفته ی کوثری، روستای معموری؛ به عنوان زادگاه خیام، روستای لک لک آشیان که دارای قلعه ای تاریخی است و برای جذب گردشگر بسیار مستعد است، خرو به عنوان یکی از شهرهای فرهنگی که ابوسعید ابوالخیر مدتی در آن اقامت داشته است، از جمله مکان هایی هستند  که می تواند در بحث جذب گردشگر و افزایش اقامت مسافر تاثیرگذار باشد.

بحث بوم گردی و ایجاد اقامتگاه در روستاها، یکی از طرح هایی است که تا حدودی به آن پرداخته شد.

کوثری در این زمینه گفت: حدود ۲۰ پرونده برای تشکیل اقامتگاه های بوم گردی ایجاد شده و روستاهای بوژان، حصار زبرخان، درود، قدمگاه، دیزباد و… از جمله مکان هایی است که برای این طرح اعلام آمادگی کرده و پرونده و بازدید اولیه انجام شده است.

وی همچنین گفت: تا کنون فقط روستای حمیدآباد توانسته اقامتگاه خود را افتتاح کند و بقیه ی پرونده ها هنوز به مرحله ی اجرایی نرسیده و می تواند زمینه ی مناسبی برای جذب توریست باشد.

بکتاش ولی، واقع در روستای فوشنجان، یکی از جاذبه های توریستی بسیار خوب نیشابور است که گرچه جای فعالیت زیادی دارد اما مغفول مانده است.

کوثری در این مورد گفت: اگر فرض کنیم نیشابور هیچ جاذبه ی گردشگری دیگری ندارد و تنها بکتاش ولی است، باز هم برای نیشابور کافی است و می تواند حتی بیشتر از مشهد از این شخصیت، درآمدزایی کند و به جذب گردشگر بپردازد.

وی ادامه دارد: مکتب بکتاشیه تنها در ترکیه ۲۰ میلیون نفر طرفدار دارد و می توان از این علاقه برای جذب گردشگر استفاده کرد و حتی سرمایه گذاران ترکی هم حاضر به فعالیت در این زمینه هستند و منطقه فوشنجان می تواند به منطقه گردشگری بین المللی تبدیل شود.

نیشابور در مقایسه با

شهرهای اطراف

اگر بخواهیم از نظر توانایی های بالقوه و جاذبه های طبیعی، مقایسه ای بین نیشابور و سبزوار که در چند کیلومتری ما قرار دارد، داشته باشیم، خواهیم دید توانایی های سبزوار به هیچ عنوان قابل قیاس با نیشابور نیست و جاذبه های گردشگری نیشابور بسیار قوی تر و گسترده تر از سبزوار است.

چیزی که نیشابور را از سبزوار عقب می اندازد، میزان فعالیت برای استفاده از جاذبه های توریستی است. متاسفانه در سال های اخیر روند فعالیت سبزوار نسبت به نیشابور بیشتر بوده و حتی به دنبال ثبت آثاری هستند که در مقایسه با نیشابور جایگاه پایین تری دارند.

مشهد، به عنوان مرکز استان، یکی از شهرهای است که توانسته جاذبه های زیادی علاوه بر حرم مطهر امام رضا (ع) فراهم کند و بدین وسیله فاصله ی زیادی با ما دارد و برای رسیدن به شرایط فعلی مشهد، نیازمند کار و برنامه ریزی دقیق است.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.