گربه وحشی در نیشابور دیده شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست نیشابور گفت: گونه ارزشمند گربه وحشی توسط محیط بانان در منطقه حفاظت شده رئیسی این شهرستان مشاهده شد.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز شنبه از قول محمدمهدی نوربخش، رییس این اداره در نیشابور گزارش داد: زیستِ یک قلاده گربه وحشی در منطقه حفاظت شده رئیسی توسط محیط بانان مشاهده، تصویر برداری و مستندسازی شد.

گربه وحشی، که شباهت زیادی به گربه اهلی دارد، از گونه های نادر گربه سانان است و در نیشابور نیز تعداد محدودی از آن در زیستگاه های حیات وحش حفاظت شده زندگی می کنند، اما مشاهده و به خصوص ثبت تصویر از آن ها کم تر اتفاق می افتد.

از تفاوت های ظاهری این حیوان با گربه های حاضر در محیط های زندگی انسانی نظیر شهرها و روستاها، این است که  گربه وحشی ۱۲ نوار با خالهای تیره در دو طرف بدن دارد. دم کوتاهتر آن با حلقه های سیاه رنگ از دیگر مشخصات گربه وحشی است. این گونه اغلب در نقاط جنگلی، بیابانی، کوهستانی و استپی زیست می کند و همانند سایر گونه های گربه سان شب زی و فعالیتش از اوایل غروب تا صبح زود است.

گربه وحشی از پستانداران کوچک، پرندگان، تخم و جوجه آنها و نیز خزندگان تغذیه می کند و دشمنان متعددی از قبیل کاراکال، پلنگ و شاه بوف دارد.

به علت کم شدن طعمه و تخریب زیستگاه در اکثر مناطق کشور جمعیت آن رو به کاهش است .

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.