گذری بر هفت وادی عشق و سلوک در جشن پاییزه ی کتاب ( کلبه کتاب )


مهسا باوفا

مطلب این هفته را با یک کتاب تازه ی نیشابوری آغاز می کنیم که مراسم رونمایی اش در نمایشگاه کتاب با استقبال خوب حاضرین برگزار شد و بعدهم چند کتاب دیگر را با هم مرور می کنیم. اما در همین ابتدا یک خبر خوب این که طرح کشوری «پاییزه ی کتاب» چندروزی است در تعدادی از کتابفروشی های شهرستان آغاز شده است و علاقمندان می توانند با ارائه ی کد ملی از تخفیف ۲۰درصدی استفاده کنند. مطمئن باشید در همین کتابفروشی های شهرمان کتاب های خوبی وجود دارد که در نمایشگاه کتاب هیچ خبری از آن ها نبود. از ما گفتن!

6-2هفت وادی عشق و سلوک

«هفت وادی عشق و سلوک» عنوان یک کتاب دوجلدی قطور در ۱۷۵۸ صفحه از مولف نیشابوری، «علیرضا خطیب زاده» است که انتشارات معتبر بهجت تهران آن را منتشر کرده است. بهتر است جزئیات این کتاب را به نقل از مولف بخوانیم:

«این اثر شرح و تفسیرِ منطق الطیرِ عطار نیست، بلکه «هفت وادی» از او وام گرفته شده و به شکل آزاد به شرح و تفسیر و تحلیلِ وادی ها پرداخته شده و نظرات شیخ به شکل گسترده در کنارِ نظراتِ دیگرعارفان مورد استفاده قرار گرفته شده است. گزینش هایی که قبل از شروع کار انجام گرفته شده بود در طی کارگسترده تر شد خصوصاً این که تعداد عارفانی که به کار پیوسته بودند رو به افزایش نهاده بود و به اجبار بسیاری از گزینشِ نظرات این بزرگان در حین کار صورت می گرفت و نقل و شرح می شد. این کار به این دلیل انجام شد که مجموعه ای نسبتاً کامل از نظرات عارفانِ طرازِ اول در مورد موضوعاتِ گوناگونی که مطرح می شود در اختیار خوانندگان قرار گرفته باشد. در این کتاب، گاه اشعاری در وادی های مختلف تکرار شده است. این کار به این خاطر بوده است که ابیات از ژرفای معنایی شگرفی برخوردار بوده که در هر وادی با نشان و شرحِ نوی از آن ها روبرو می شویم که این امر توانسته روشنگر زوایای تاریک آن موضوع گردد و در موارد نادری هم جهت یادآوری ذکر شده است.»

*** هفت وادی عشق و سلوک (۲جلدی)/ نویسنده: علیرضا خطیب زاده/ ناشر: بهجت/ قطع: وزیری/ نوع جلد:  زرکوب/ تعداد صفحات:  ۱۷۵۸/ قیمت:  ۱۵۰هزار تومان

6-3 اعتماد به نفس سریع

شما همیشه دوست دارید که در کار، مسائل خانوادگی، حتی روابط دوستانه ، یا هر جنبه ی دیگر از زندگی خود، اعتماد به نفس لازم را داشته باشید و برای هر چیزی که می خواهید بدست آورید و هر کاری که می خواهید در زندگی انجام دهید، اعتماد به نفس داشته باشید. دکتر پل مکنا یکی از پیشگامان هیپنوتیزم در جهان و یکی از موفق ترین نویسندگان بریتانیا به حساب می آید. او در این کتاب، از رموز تسلط بر احساس سخن گفته است به طوری که شما را قادر می سازد با آرامش بیشتری نسبت به قبل به فعالیت بپردازید. در این کتاب یاد خواهید گرفت که چگونه کلید خاموش کردن ترس و انزوا را به کار اندازید و در خود اعتماد به نفس و انگیزه را فقط برای چند لحظه ایجاد کنید. قبل از پایان این کتاب رفتار شما رو به بهبودی خواهد رفت.

چند سطر از کتاب (ص۸۴): قانون طلایی این کتاب این است که :«پیرامون هر چیزی که تمرین می کنید، همان خواهید شد» و تنها فقط چهار مورد وجود دارد که باید تمرین کنید تا مبدل به یک شخص با اعتماد به نفس شوید.

  1. مثل افراد با اعتماد به نفس کامل، صحبت کنید.
  2. تصاویر مثبت و بزرگ را در ذهن خود مجسم کنید.
  3. وضعیت بدن خود را در حالت اعتماد به نفس کامل قرار دهید.
  4. در طی روز حداقل یک ریسک بکنید.

***اعتماد به نفس سریع/ نویسنده: پل مکنا/ انتشارات: سیمای دانش/ قیمت: ۱۰۰۰۰تومان

 

6-1والدن

«من به سرنوشتم تا مغز استخوان عشق می ورزم». این جمله از «هنری دیوید ثورو» نویسنده کتاب «والدن» است و هیچ عبارتی بهتر از این نمی تواند معرف او باشد. او در یادداشتهای روزانه پرحجمش ، ردی از زندگی روزمره و هر اندیشه، مشاهده و ماجراجویی کوچک را ثبت می کرد؛ از میان آن یادداشت ها بود که بعدها مواد شاهکار خویش را بیرون کشید. جالب است که بدانید این کتاب در سال ۱۸۴۹ به هزینه خود او درهزار نسخه منتشر شد و تا چند سال کمتر از سیصد نسخه آن فروش رفت.

چند سطر از کتاب: (ص ۹۳): در انتظار نه فقط طلوع و سحر، که اگر ممکن باشد خود طبیعت بودن! چه بسیار صبحگاهان، تابستان و زمستان که پیش از بیدار شدنِ هرهمسایه ای در پی کارهای خود بودم. بدون شک بسیاری از همشهریانم مرا به هنگام بازگشت از این مشغله ملاقات کرده اند: مزرعه دارانی که در گرگ و میش سحر به سوی بوستون راه می افتادند، یا هیزم شکنانی که به سرکارخود می رفتند. درست است که من هرگز کمک چندانی به طلوع خورشید نکرده ام اما تردید نکنید که صِرف حضور در رویداد آن بالاترین اهمیت را دارد.

***والدن/ نویسنده:هنری دیوید ثورو/ انتشارات: روزنه/ قیمت: ۲۹۵۰۰تومان

 

6-4کتاب تردید

بابک احمدی از پیشگامان نقد مدرنیته در ایران است. او در معرفی بسیاری از دانشمندان و فیلسوفان غربی بسیار تلاش کرده و توانسته نسلی از جوانان علاقه مند به فلسفه را با اندیشه های مدرن و پسامدرن آشنا کند. وی بیش از بیست کتاب مفصل نوشته است و شش کتاب هم ترجمه کرده که اغلب آنها در حوزه فلسفه هستند، خیلی از مفاهیم مطروحه در کتاب هایش حاصل خواندن اندیشه های اندیشمندان و فلاسفه غرب هستند. اما او در نوشته هایش تنها کلام را به کلام برنگردانده بلکه سعی در تبیین و تاویل آن کلام برای خواننده ایرانی کرده است، این دلیلی است که میان کتابهای او با کتاب های ترجمه شده دیگران فاصله ایجاد می شود.

بخشی از کتاب( ص ۱۴۳): شک آوری پیش ازهرجا، باید در قلمرو فلسفه رخ دهد: فیلسوفان دیگر نباید مفاهیم را همچون ارمغان هایی از گذشتگان بپذیرند، و تنها به تمیز کردن و برق انداختن آن ها بپردازند، بل نخست باید آن ها را ایجاد کنند، بیافرینند، معرفی کنند، و بقبولانند…، تاکنون ما به طور کلی مفاهیم دیگران را چون جهیزیه ی معرکه ای قبول داشتیم که گویی از سرزمین جادویی به ما رسیده است. اما مفاهیم، میراث پرت ترین و احمق ترین، و نیزهوشمند ترین پیشینیان ما هستند. این حس پارسا منشانه ی مانسبت به آنچه در خود می یابیم شاید بخشی ازعامل اخلاقی ای باشد که در دانش وجود دارد….

*** کتاب تردید/ نویسنده: بابک احمدی/ انتشارات: مرکز/ قیمت: ۱۵۹۰۰تومان

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.