گام کوچک یک زن، قدم عظیم برای بشر ( کلبه کتاب )

مهرنوش چمنی

درود بر همراهان همیشگی خیام نامه و خوانندگان کتاب نامه. این هفته من، مهرنوش چمنی، از کلبه کتاب کلیدر همراه شما هستم. برای این شماره، یک کتاب ویژه داریم و بعدش هم کمی دفاع از داستان و رمان! در ادامه هم نگاهی به تازه‌ها و کتاب‌های پیشنهادی. با ما همراه باشید.

دختران جسور

یک کتاب که گرچه برای نوجوانان نوشته شده ولی به نظرم خوندنش برای هر سن و جنسیتی لازمه! اسم این کتاب هست «دختران جسور». البته عنوان اصلی کتاب می‌شه: «داستان‌های قبل از خواب برای دختران شورشی». در این کتاب، داستان‌هایی یک صفحه‌ای در مورد زنان و دخترانی گردآوری شده که به طریقی دنیا رو تغییر دادن و یا کارهایی انجام دادن که بر خلاف عرف و تصور جامعه بوده. زنانی که از انجام دادن کارهای دلخواهشون نترسیدن و به دنیا نشون دادن که دیگه قرار نیست همه چیز در انحصار مردان باشه. از زنان نویسنده گرفته تا زنان سیاستمدار و ورزشکار و سایر افرادی که در این هیاهوی خبریِ مخصوص مردان، جایی برای دیده شدن ندارن. در این کتاب حدود صد و هشتاد زن مختلف رو معرفی کرده که شاید بعضی از اون‌ها برای ما آشنا باشن اما اکثر اون‌ها با وجود اهمیت کارشون، در میان اخبار مردان جایی نداشتن.

وقتی این داستان ها رو می‌خونیم، می‌بینیم که خیلی از اون‌ها به دلیل دختر بودن از کارشون منع شدن و یا رای آوردن و به دلیل زن بودن، آرا لغو شده، و یا امتیاز بالایی گرفتن اما به دلیل زن بودن، مرد ی جایگزینشون شده، اما باز هم ادامه دادن تا موفق شدن. بریم و یک صفحه از این کتاب رو بخونیم:

 

 

مارگارت همیلتون/ برنامه‌نویس کامپیوتر

مارگارت دختری بود که باعث شد انسان به ماه سفر کند. او تبحر زیادی در زمینه کامپیوتر داشت و در ۲۴سالگی عضو ناسا شد. (آژانسی که درباره فضا تحقیق می‌کند) او برای حمایت از همسر و دخترش شروع به کار کرد؛ اما خیلی زود رهبر یک انقلاب علمی شد تا جهان را تغییر دهد. مارگارت مهندسی بود که تیم برنامه‌نویس سفینه آپولو۱۱ را رهبری کرد تا سالم روی سطح ماه بنشیند. او عصرها و روزهای تعطیل ، دخترش لائورن را با خود به محل کار می‌برد وقتی لائورنِ چهار ساله می‌خوابید، مادرش شروع به برنامه‌نویسی می‌کرد. او کدهای متوالی را برای اضافه کردن به کامپیوتر اتاق فرماندهی خلق می‌کرد. بیستم جولای ۱۹۶۹ فقط چنددقیقه پیش از فرود آپولو۱۱ روی ماه، کامپیوتر پیام‌های اشتباه ارسال کرد. ماموریت به خطر افتاده بود. خوشبختانه مارگارت توانست کامپیوتر را طوری راه اندازی کند که بر وظیفه اصلی‌اش متمرکز شود و هر فرمان دیگری را نادیده بگیرد و بدین ترتیب آپولو۱۱ به سلامت روی سطح ماه فرود آمد. فرود آپولو با عنوان «یک گامِ کوچکِ یک فرد، یک قدم عظیم برای بشر است» مورد تحسین قرار گرفت؛ اما این واقعه بدون مهارت درخشان برنامه‌ریزی یک زن امکان‌پذیر نبود و آن زن کسی نیست جز مهندس ناسا، مارگارت همیلتون.

*دختران جسور۱/ النا فاویلی، فرانچسکا کاوالو/ مینا رمضانی/ وزیری شومیز/ ۱۸۳صفحه/ قیمت جلد اول: ۱۷۹۰۰تومان

چرا رمان؟

حالا بریم سراغ تجربیات کتاب‌فروشی و توصیه‌هایی به والدین! با شروع تابستون، رده سنی مشتریامون کمی پایین میاد و بچه‌ها و نوجوانان بیشتری به کتاب‌فروشی سر می‌زنن تا کتاب بخرن. و به دنبال اون با واکنش‌های برخی والدین مواجه می‌شیم که شدیدا اصرار دارن بچه‌ها نباید رمان بخونن و یا رمان خارجی نخونن و یا گاهی معتقدن رمان و داستان اصلا به درد نمی‌خوره و یک کتاب یک‌بار مصرفه! البته به نظر میاد فقط والدین نیستن که همچین تفکری دارن. به همین دلیل به عنوان یک کتابفروش و فردی که تقریبا دوران نوجوانیش رو واضح به یاد میاره، این هفته این موضوع رو مطرح می‌کنم: «چرا رمان؟!»

ما در دوره‌های مختلف، ممکنه به دلایل مختلفی کتاب بخونیم. برای رده سنی کودک و نوجوان، به نظر من قوی‌ترین انگیزه برای کتاب خوندن، سرگرمیه ، نه آموختن. بچه‌ها، مخصوصا در سیستم آموزشی فعلی، در مدرسه تحت فشار یادگیری هستند و وقتی مدرسه تموم می‌شه واقعا دلشون نمی‌خواد کسی کتابی جلوشون بذاره و بگه بخون تا یاد بگیری!

حالا می‌رسیم به بخش بعدی. تصور می‌کنم این تفکر بخش مهمش به همین سیستم آموزشی ما برمی‌گرده که اغلب تصور می‌کنن برای یادگیری حتما باید مطالب ، نکته‌بندی و به صورت کتاب آموزشی باشه، در حالی که بچه‌ها از طریق داستان و رمان، مطالب رو بهتر یاد می‌گیرن. در واقع خوندن یک رمان مثل تجربه کردن یک زندگی جدید ه . فرد با یک شخصیت همراه میشه که مشکلاتی رو در پیش رو داره (از مشکلات جدی گرفته تا نکاتی مثل تعامل با دیگران و غیره) و این شخصیت باید تصمیماتی رو بگیره که به پیشرفت داستان کمک کنه. این‌که نتیجه خوب بگیره یا بد، به تصمیمات و انتخاب‌های اون بستگی داره. در واقع یک جور تجربه کردن مجازی با خوندن رمان حاصل می‌شه، که بی‌خطر‌تر از تجربه در دنیای واقعی هستش و در عین حال تفکر خلاق رو در بچه‌ها تقویت می‌کنه. در این مورد باز هم فرصتی بشه حرف هایی دارم. فعلا با هم نگاهی به فهرست کتاب‌های تازه رسیده‌ی هفته‌ی قبل می‌ندازیم.

تازه‌ها

*انسان خداگونه/ نویسنده: یووال نوح هراری/ مترجم: زهرا عالی/ ناشر: نشر نو/ قیمت: ۶۴۰۰۰ تومان

*جا‌به‌جا کردن صندلی‌ها/ نویسنده: رسول یونان/ ناشر: نیماژ/ موضوع: یادداشت/ قیمت: ۱۲۰۰۰ تومان

 

 

*یا به عزایم خواهی نشست/ نویسنده: دومینیک لاپی‌یر/ مترجم: پرویز شهدی/ ناشر: به سخن/ موضوع: رمان

*مومیایی/ نویسنده: جواد مجابی/ ناشر: نگاه/ موضوع: رمان ایرانی/ قیمت:۳۰،۰۰۰ تومان/ قیمت: ۵۰،۰۰۰ تومان

*روایت ایرانی جامعه‌شناسی دین/ نویسنده: حسن محدثی گیلوایی/ ناشر: تیسا/ موضوع: جامعه‌شناسی/ قیمت: ۳۹۹۰۰ تومان

*شاعری ( ترجمه از زبان یونانی)/نویسنده: ارسطو/ مترجم: رضا شیرمرز/ ناشر: ققنوس/ موضوع: فلسفه/ قیمت: ۳۲۰۰۰ تومان

*افسانه خوشبختی (پرورش ذهن موفق)/ نویسنده: ویل ادواردز/ مترجم: ابوذر کرمی/ ناشر: سایه سخن/ موضوع: روانشناسی موفقیت/ قیمت: ۸۰۰۰ تومان

*این کتاب را بسوزان! (برندگان پن از قدرت واژگان می‌گویند)/ نویسنده: جان آپدایک و دیگران/ مترجم: سارا اسکندری، رضا اسکندری/ ناشر: خرد سرخ/ موضوع: جامعه‌شناسی/ قیمت: ۱۳۰۰۰ تومان

 

*حکایت‌هایی از دیوانگی‌های روزمره/ نویسنده: چارلز بوکوفسکی/ مترجم: مهسا نظام‌آبادی/ ناشر: اتفاق، عنوان/ موضوع: مجموعه داستان/ قیمت: ۷۰۰۰تومان

پیشنهادهای کودکانه و نوجوانانه:

مطابق معمول هفته های تابستانی، باز هم یک فهرست پیشنهادی داریم. امیدوارم بخونین و لذت ببرین. برای اطلاعات بیشتر درمورد کتاب‌های تازه و مرور چندسطر از اون‌ها حتما به کانالklidar  سری بزنین:

گروه سنی الف: خرسی و دوستانش (خرسی میگه مرسی)/ کارما ویلسون/ مریم اسلامی/نشر پرتقال/ قیمت: ۱۲۰۰۰ تومان

گروه سنی ب: راز درخت‌ها/ تری فن/ شبنم حیدری پور/ نشر پرتقال/ قیمت: ۲۰،۰۰۰ تومان

گروه سنی ج: آرمنته‌ی جن‌زده‌۱ (خانه‌ی تسخیر‌شده‌ی من)/ انجی سیج/ مهرداد مهدویان/ نشر افق/ قیمت: ۹۰۰۰ تومان

گروه سنی د: ماهی چاق گنده‌ی من که زامبی شد/ مو اهارا/ الناز خضری/ نشر پرتقال/ قیمت: ۲۰،۰۰۰ تومان

گروه سنی ه: مزایای منزوی بودن/ استیون چباسکی/ کاوان بشیری/ نشر میلکان/ قیمت: ۲۲۰۰۰ تومان

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.