کوچه های باریک مسجد جامع و اصرار بر اجرای پروژه مسئله دار بدون اصلاح

آزاده مهدیار

رئیس بیمارستان قمر بنی هاشم: اگر اتفاقی بیفتد و نتوان مدیریت کرد من سلب مسئولیت کرده ام

22مسجد جامع و بیمارستان قمر بنی هاشم، ماه ها است چهره آن ناحیه را متفاوت از قبل کرده است، پروژه ای که از تیر ماه آغاز شد و گفته می شود با مشارکت مسجد جامع و بخش خصوصی قرار به ساخت مجتمعی تجاری-فرهنگی-خدماتی پنج طبقه با دو طبقه پارکینگ خواهد بود که سهم مسجد جامع از خدمات این پروژه نیز به دلیل واگذاری بخشی از زمین محفوظ است.

پروژه ای که از شورای سوم مطرح است و حال دوره طرح مطالعاتی اش را می گذراند و مدیر پروژه نیز از بستگان امام جمعه پیشین شهرستان است.

در حالی که پس از پیگیری چند هفته ای خبرنگارما و عدم پاسخگویی اعضای هیئت امنای مسجد جامع و برخی ساکنین قدیمی اطراف، به برخی شبهات پیرامون نوع قرارداد پروژه و موقوفه بودن برخی قطعات زمین آن دامن می زند، پیگیری های بعدی حاکی از توافق مسجد جامع با مدیر پروژه داشت.

رئیس بیمارستان قمر بنی هاشم، که بیمارستان تحت مدیریت او در مجاورت این پروژه قرار دارد، در گفت و گو با خیام نامه نسبت با انتقاد به نحوه اجرای پروژه اظهار داشت: در این پروژه تا به اینجای کار به تعهدات عمل نشده و با اجرایی این ورقه های آلمینیومی مسیر رفت و آمد دور تا دور پارکینگ به قدری تنگ شده که امکان تردد آمبولانس و خودرو آتش نشانی نیست.

دکتر سخایی با بیان این که روز جمعه ساعت ها قبل و بعد از نماز، ازدحام در این کوچه ها به حدی می رسد که اگر کسی زمین بخورد حتما حادثه خیز خواهد شد و حوادث تلخ تکرار خواهد شد، افزود: سمت بیمارستان تابلوی توقف ممنوع گذاشته شده که بیمار امکان تردد داشته باشد اما همچنان ماشین پارک می شود. پیش از این که فنس های پارکینگ را بگذارند در ضلع جنوب غربی پارکینگ، فضایی برای گردش ماشین ها ایجاد شد اما با این فنس ها این فضا هم از بین رفت.

آن طور که در بازدید از محل دیده می شود، در معبر جنوبی عرض کوچه بسیار کم است و در همین فاصله هم چند خودرو پارک شده و امکان تردد خودروی دیگری نیست، با توجه به یک طرفه بودن مسیر بعدی یعنی ضلع شرقی و کنار مسجد جامع، دیگر فضایی برای تردد آمبولانس و خودروهای امدادی نمی ماند.

رئیس بیمارستان در این باره می گوید: موقع جاگذاری فنس ها ما بارها به شهرداری اطلاع می دادیم، شهرداری فنس ها را جمع می کرد مجددا شبانه نصب می شد تا زمانی این ورقه های آلمینیومی را گذاشتند. همان زمان هم دستور اکید دادستان در رابطه با لزوم فوری عقب نشینی فنس ها به سمت پارکینگ جهت عریض تر شدن کوچه نقض شد.

سخایی افزود: بحران برای بیمارستان دو معنا دارد، هم مراقبت از خود بیمارستان و تجهیزات در زمان حادثه ضروری است و هم بیمارانی که از سطح شهر به بیمارستان می آیند. بزرگترین مشکل ما در زمان بحران مسیر بیمارستان است چراکه خودرو آتش نشانی و آمبولانس امکان تردد ندارد. من به شهرداری، پلیس راهور و فرمانداری نامه زده ام که هر اتفاقی بیفتد و به دلیل عدم امکان تردد خودروهای امدادی خدمات رسانی درستی به بیماران نشود، من سلب مسئولیت کرده ام.

وی از پیشنهاد مدیر پروژه در رابطه با واگذاری یکی از طبقات مجتمع در ازای حق اجحاف شده بیمارستان خبر داد و گفت: من پاسخ دادم که صاحب این بیمارستان حضرت ابوالفضل است و سانتی متری هم نیاز به فضای شما ندارد، اجازه هم نمی دهم به حقوق اینجا تجاوز شود و با نقض قانون نتوان بحرانی که هر لحظه تهدید کننده است را مدیریت کرد.

وی ادامه داد: گفته اند این فنس ها برای طرح مطالعاتی بر روی استحکام خاک محل بنا کشیده شده اما شاید این مطالعات دو سال طول بکشد، چیزی که انکار ناپذیر است احتمال وقوع حادثه به صورت لحظه ای است.

نتیجه پیگیری خبرنگار ما نشان از نامه مرداد ماه شهرداری است که در آن شهرداری و میراث فرهنگی را هم جزو شاکیان ادامه پروژه به این شکل معرفی کرده بود و نتیجه آن تشکیل جلسه ستاد بحران شهرستان در دادگستری با حضور دادستان، رئیس پلیس راهور، پزشکی قانونی، شهردار و مسئول بیمارستان بود. موضوع بررسی به شورای پیشگیری از وقوع جرم ارسال و اعلام شد در طرح ارائه شده ملاحظات بیمارستان لحاظ و پیشنهادات به کمیسیون ماده ۵ ارائه شود.

بازدید خبرنگار ما از محل نشان می دهد که ززض کوچه ضلع جنوبی پارکینگ تنها ۴ متر است و یک تیر چراغ برق هم وسط کوچه وجود دارد که خودروهای بزرگ ابدا امکان تردد ندارند و با کوچکترین تصادف و یا پارک خودرو، مسیر کاملا بسته می شود. از طرفی امکان عق بنشینی خانه های اطراف هم نیست، چرا که خانه ای در ضلع جنوب شرقی وجود دارد که میراث فرهنگی اجازه کوچکترین آسیبی به این خانه را نداده است.

موضوع مورد تحقیق دیگر ادعایی است که از سوی برخی مطرح شده مبنی بر موقوفه بودن برخی اراضی این زمین برای طرح توسعه مسجد و عدم کسب اجازه از واقفین. زرندی شهردار وقت در این باره گفت: مسجد اقدام به خریداری اراضی منطقه و این زمین کرد و تنها یک قطعه وقف شده بود که آن را هم با کسب مجوز از اداره اوقاف مرکزی و با واگذاری زمینی دیگر برای اِعمال نیت خَیّر، به تملک مسجد درآمد، حال این پروژه به صورت مشارکتی میان مسجد و مدیر پروژه است.

از سوی دیگر پیش بینی می شود با گور برداری این زمین با قصد دو طبقه پارکینگ زیر زمین، به صورتی که در قرارداد آمده، امکان آسیب به بافت تاریخی مسجد جامع نیز وجود دارد، در نهایت با نامه اعتراضی اهالی و پیگیری های بیمارستان ادامه پروژه منوط به اجازه اداره میراث فرهنگی کل با مجوز کمیسیون ماده ۵ است و تا ارسال این مجوز پروژه به همین شکل معطل مانده است.

گفتنی است مدیر این پروژه شرکت «پژاک اندیشه خیام» است، که مدیریت آن بر عهده فرزند یکی از روحانیون و مسئول سابق در شهرستان است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.