کودکان نیشابور در برابر پنج بیماری عفونی، واکسینه می شوند

کودکان نیشابور در برابر پنج بیماری عفونی، واکسینه می شوند

آغاز طرح واکسیناسیون پنج گانه کودکان همشهری

سرپرست دانشکده علوم پزشکی نیشابور در مراسم آغاز ورود واکسن پنج گانه (پنتاوالان) گفت: واکسن پنج گانه ، واکسنی بود که جای خالی آن در نظام مراقبتی و ایمن سازی ما احساس می شد و این باعث افتخار است که این واکسن برای جلوگیری از بیماری های عفونی و کشنده به مردم عرضه می شود.

دکتر عظیمی نژاد بیان کرد: برنامه واکسیناسیون با واکسن پنج گانه پنتاوالان جهت پیشگیری از بیماری های دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، هپاتیت ب، هموفیلوس آنفلوانزا تیپ B شروع به کار کرده و این جدیدترین برنامه مرکز مدیریت بیماری های واگیر برای واکسیناسیون همگانی کودکان جهت حفاظت کودکان در مقابل پنج بیماری عفونی و کاهش تعداد تزریق است.

سرپرست دانشکده علوم پزشکی اذعان داشت: تعدد تزریقات، آزردگی و درد کودک شیرخوار و احتمال عدم دریافت بعضی از واکسن ها را به همراه داشت که خوشبختانه با ورود واکسن پنتاوالان این مشکل مرتفع شد.

وی تصریح کرد: در نیشابور حدود ۵۰ هزار نفر کودک زیر پنج سال و حدود ۱۱ هزار نفر کودک زیر یک سال داریم که در حال حاضر ۱۷۰۰ کودک واجدشرایط برای تزریق واکسن پنج گانه اند و هر ماه تعداد ۸۵۰ نفر به تعداد اضافه خواهند شد و در برابر پنج بیماری عفونی واکسینه می شوند.

عظیمی نژاد افزود: همگام با سراسر کشور و به دستور وزیر بهداشت قدم دیگری برای ارائه خدمت به مردم شریف ایران برداشته شد و امیدواریم با ارائه این خدمت توسط وزارت بهداشت، از مرگ و میر ناشی از بیماری های عفونی و هزینه های هنگفتی که مردم و دولت برای درمان بیماری عفونی، متحمل می شوند جلوگیری بشود و کودکان سالمی داشته باشیم.

رئیس اداره پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشکده علوم پزشکی نیشابور نیز گفت : بیماریهای عفونی هنوز هم یکی از علل مهم مرگ و ناتوانی در جهان به شمار می رود سالانه ۱٫۷ میلیون کودک در اثر بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن فوت می کنند و حدود ۱۹٫۳میلیون شیرخوار در سال از دریافت سه دز واکسن ثلاث محرومند و حدود ۶۰۰ هزار مرگ در اثر هپاتیت B رخ می دهد و هموفیلوس آنفلوانزای تیپ B سالانه باعث مرگ ۲۶۰ هزار نفر می شود .

دکتر آذینی در گفتگو با خبرنگاران افزود: ادغام واکسن پنجگانه (پنتاوالان) در برنامه توسعه ایمن سازی باعث ارتقاء سلامت کودکان خواهد شد. این واکسن باعث حفاظت کودکان علیه پنج بیماری تهدید کننده زندگی (دیفتری ، سیاه سرفه ، کزاز ، هپاتیت B و هموفیلوس آنفلوانزای تیپ B)می شود. واکسن سه گانه و هپاتیت B قبلاً جز و برنامه جاری ایمن سازی بوده و واکسن هموفیلوس آنفلوانزای تیپ B جزء جدید یا پنجم این واکسن است و از بیماریهای خطرناکی که بوسیله آن ایجاد می شود ( مثل پنومونی ، مننژت ، باکتریمی ، تورم اپی گلوت، آرتریت سپتیک) پیشگیری می نماید. این واکسن جایگزین واکسن های ثلاث و هپاتیت B در سنین ۲ ، ۴ و ۶ ماهگی می شود. هپاتیت بدو تولد و ثلاث ۱۸ ماهگی و ۶ سالگی طبق برنامه قبل ادامه خواهد داشت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.