کودکان قداره بند در روزگار غدار

دستبندهای بزرگ بر
دست های کوچک:

کودکان قداره بند در روزگار غدار

زنگ هشدار کاهش سن بزهکاری که مدتی است در فضای اجتماعی جامعه ی ما طنین انداز شده است در فضای عمومی شهر ما – نیشابور- هم چندی است به گوش می رسد. زورگیری و باجگیری چند کودک و نوجوان ۱۵ تا ۱۹ ساله در نیشابور جدیدترین مواردی است که باعث ایجاد نگرانی در افکار عمومی شده است. این زورگیران کم سن و سال با لباس های یکدست و هم رنگ با قمه و چوب به صورت تیمی اقدام به باجگیری می کردند. حال زورگیران کوچک ما به جای حضور در مدرسه و نشستن پشت نیمکت های مدرسه پشت میله های زندان به انتظار فرجام نشسته اند.

باید متذکر شوم که در بروز یک پدیده اجتماعی که در این جا انحراف به طور عام و بزهکاری به طور خاص است علل و عوامل متعددی نقش دارند و نمی توان صرفا یک عامل را به عنوان تنها عامل بروز آن پدیده معرفی کرد. در این قضیه هم مجموعه ای از عوامل فرهنگی، اقتصادی و فردی می توانند نقش آفرین باشند. یکی از عللی که در بروز این ناهنجاری نقش دارد ناهماهنگی وتعارض بین اهداف و ارزش ها با ابزارها است. اگر در جامعه ای بین اهداف و ارزش های موجود در جامعه و ابزارهای رسیدن به این اهداف ناهمخوانی وجود داشته باشد احتمال بروز دو واکنش در فرد وجود دارد: انزواگرایی و طغیان. نوجوان و جوان جامعه ی ما زمانی که می بیند در جامعه ای که در آن زندگی می کند یک سری اهداف و ارزش ها وجود دارد که ابزارهای رسیدن به آن اهداف در اختیار او قرار ندارد و راهها برای او بسته است، یا به کنج عزلت می نشیند و گوشه نشین می شود یا طغیان می کند و در برابر آن ارزش ها مقاومت می کند. این طغیان خود را به شکل سازماندهی خرده گروه های خلافکار و بزهکار نشان می دهد و اعضای این گروهها تلاش می کنند ارزش های موجود را تغییر دهند.

یکی دیگر از عواملی که باعث جذب کودکان و نوجوانان در خرده گروه های بزهکار می شود اختلافات و تنش ها در درون خانواده می باشد. اختلافات بین والدین باعث ایجاد تعارض و سردر گمی در نوجوان می شود. و نوجوان به خاطر عدم آرامش و اطمینان خاطر در خانواده و بی توجهی از طرف والدین به دنبال کسب توجه و حمایت در محیطی خارج از خانه می باشد و مجموعه ی این عوامل جذب کودک و نوجوان را در گروه های بزهکار تسهیل می کند.

در یک جمع بندی می توان به عواملی اشاره کرد که با رفع آن ها حداقل از بزهکاری نوجوانان و جوانان کاست. مسایلی مانند وجود فضای بی اعتمادی و سوء ظن در خانواده، سردی و بی مهری با کودک و تحقیر وی، محرومیت، فقر، بی سوادی، تبعیض، بدهی مالی خانواده ها و فشار اقتصادی، نداشتن الگوی مثبت برای همانند سازی و مخالف نکردن با رفتار ضد اجتماعی و ضد اخلاقی نوجوان توسط والدین از این موارد است.

البته نمی توان عوامل بروز بزهکاری را در این موارد خلاصه کرد؛ چنانکه پروفسور اسمیت استاد دانشگاه می گوید: اگر چه عوامل اجتماعی و روانی در بروز روحیه خشونت آمیز در نوجوانان تاثیر دارد اما تنها این عوامل نیستند و عوامل دیگری از جمله ترکیبات موجود در رژیم غذایی می توانند موثر باشند.

عبدالرضا قندهاری

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.