چگونه کودکان باهوشی تربیت کنیم؟

الهه بهاری فرد       

       2b86109216db117988ef826715ce2555   رشد مغز یک کودک ناشی از تجربه و تمریناتی است که ذهن دریافت می کند. حواس بینایی، شنوایی، لامسه، چشایی و بویایی تحریکات  مغز را که پیوندگاه (سیناپس) نامیده می شود، برمی انگیزد و بیش از یک تریلیون نیزسیناپس ایجاد می کند. هرچقدر این پیوستگی پیچیده ترباشد، کودک شما باهوش تر خواهد بود. زمانی که شما کودکتان  را با تحریک اولیه و با یک دامنه گسترده از تجربیات آماده کنید، شما می توانید به رشد ذهن او سرعت ببخشید.

 

 

 

مراحل کمک به کودک

۱- دانشمندان دریافته اند که کودکانی که مورد نوازش قرار نمی گیرند، با آن ها بازی نمی شود و مورد محبت و دوست داشتن قرار نمیگیرند، مغز انها از رشد باز می ماند. آن ها همچنین دریافته اند کودکانی که در آغوش گرفته نمی شوند و یا توجهی دریافت نمی کنند، در رشد کردن ناکام می مانند و افسرده میشوند و در نهایت می میرند. از طرفی مطالعات متعددی نشان داده اند که بغل کردن، تعامل و بازی کردن با کودک، تاثیر شدیدی در پیشرفت هوش او دارد.

ارتباط عشق و علاقه ای که بین شما و کودکتان و واکنش تن به تن با او شکل گرفته، پایه ای برای مهارت های فکری بیشتر او فراهم میکند.

۲- با کودک تان صحبت کنید

گذشته از این زمانیکه کودکتان صحبت میکند به او گوش دهید. این کار تلاش آن ها را برای برقراری ارتباط و زبان تقویت می کند. شما میتوانید برای کودکتان کتاب نیز بخوانید. کتاب خواندن برای کودکتان را شروع کنید حتی اگر او کلمات را درک نکند. این کار شروع بزرگی در پیشرفت مهارت های زبانی به او می دهد. کودکانی که وقتی کوچکتر هستند برای آن ها کتاب خوانده می شود به احتمال زیاد در طول عمرشان به خواندن علاقه مند می شوند در مدرسه عملکرد خوبی دارند و در زندگی بزرگسالی موفق میشوند. خواندن کتاب یکی از مهمترین فعالیت هایی است که کودکان را باهوش می کند.

۳- کودک تان را در معرض چیزهایی که دو طرف مغزشان را بهبود می بخشد قرار دهید

نیم کره چپ در استدلال منطق و زبان عمل میکند درحالیکه نیمکره راست خلاقیت و هنر را نشان میدهد

۴ – اجازه دهید کودک تان بازی کند. زمانیکه کودکتان بازی می کند او اساسی برای مهارت های فکری جسمی و عاطفی ایجاد می کند. وقتی کودک شما با کودکان دیگر بازی می کند او یاد می گیرد که ایده ها ادراکات و احساسات خود را با دیگران در میان بگذارد.

۵ – کودک تان را تشویق کنید تا ورزش کند

ورزش های جسمانی نه تنها کودک شما را نیرومند میکند بلکه کودک را  باهوش نیز میسازد. ورزش جریان خون را به مغز افزایش میدهد و سلول های مغزی جدیدی بوجود می اورد. ورزش برای هوشیاری ذهنی بزرگسالان مفید است اما تاثیر طولانی مدت در تقویت ذهن کودک شما دارد.

۶-  موسیقی بخشی از زندگی کودک شما را تشکیل می دهد. مطالعات نشان داده اند که گوش دادن به موسیقی میتواند حافظه توجه انگیزه و یادگیری را بالا ببرد همچنین میتواند استرسی را که برای کودک شما مضر است کاهش دهد. یادگیری نواختن یک الت موسیقی تاثیری بر تفکر مناسب مغز و استدلال زمانی-فضایی که اساس ریاضی انتزاعی را تشکیل میدهد دارد. اگر ممکن است با نواختن پیانو شروع کنید. پس از یادگیری به خواندن موسیقی و نواختن بیش از ده نوت به طور هم زمان برای کودکان آسانتر خواهد بود که هر ابزار موسیقی دیگر را یاد بگیرند. اما شروع موسیقی با آن ها در سنین پایین تر –هرنوع ابزار موسیقی که باشد-نکته مهمی است.

۷ – زمانی که شما کارهای هوشمندانه انجام می دهید اجازه دهید کودکتان آن را ببیند. کودکان با مدلسازی رفتاربزرگسالان یاد می گیرند. اگر کودکان ببینند که شما مشغول کتاب خواندن نوشتن نواختن موسیقی یا انجام کارهای خلاقانه هستید آن ها از شما تقلید خواهند کرد و در طی این جریان باهوش تر خواهند شد.

۸-  اجازه دهید کودک با بازی های هوشمند کامپیوتر بازی کند.

بهترین بازی های کامپیوتر در مورد حروف، ریاضی، صداشناسی و انواع دیگر آموزش می دهد. بازی کامپیوتری همچنین  هماهنگی دست و چشم را افزایش میدهد و کودکان را برای تکنولوژی فردا آماده می کند. مهمتر از این، کودک این موارد را در حینی که بازی می کند یاد می گیرد. یادگیری و لذت بردن هم زمان، بهترین راه برای کودک شماست که یاد بگیرد.

۹ – کودک خود را به درستی تغذیه کنید

دادن مواد غذایی مناسب جهت رشد کودک حائز اهمیت است. رژیم غذایی غنی از پروتئین(مانند تخم مرغ، ماهی، گوشت، حبوبات، پسته و بادام و . . . . ) توجه، آگاهی و تفکر آن ها را تقویت می کند. کربوهیدرات ها به مغز کودک سوختی که در فکر کردن استفاده میشود را می دهند. . بهترین آن ها آن دسته ای است که از غلات و میوه جات ناشی می شود. کربوهیدرات های فراوری شده و شکر، تاثیرات نامناسبی روی دامنه ی توجه، قدرت تمرکز و میزان فعالیت دارد. ویتامین ها و مواد معدنی نیز حائز اهمیت هستند.

۱۰-  آن ها را به گردش ببرید.

بازدید از موزه و جاذبه های گردشگری، چند انتخاب مناسب هستند. زمانی که کودکان به اندازه کافی بزرگ شدند آن ها را به مکان های آموزشی که هنوز بسیار هیجان انگیزند ببرید. بردن کودکان به سفرهای خارجی مقرون به صرفه نیز یک انتخاب خوب است.

۱۱- به کودکان خود نشان دهید که آن ها میتوانند با تمرین کردن و سخت کوشی بهبود یابند. در طی یک مطالعه محققین نشان دادند که آموزش دانش اموزان کلاس هفتمی که هوش آن ها تثبیت نشده اما انعطاف پذیر است (و می تواند در طی انجام کار سخت بهبود یابد. ) نتیجه ی یک فرایند رو به بالای نمرات ریاضی در دبیرستان است. www.wikihow.com

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.