کوتاه از نیشابور

دستگیری شرور تحت تعقیب در نیشابور

امیرحسین دهنوی- فرمانده انتظامی نیشابور از دستگیری شروری خبر داد که به اتهام چاقوکشی؛ قدرت نمایی، ایجاد مزاحمت و شرکت در نزاع دست جمعی تحت تعقیب بود.

به گفته سرهنگ حسینی، متهم ۲۸ ساله که یکی از این اراذل اوباشان سابقه دار بوده و به دلیل مصدوم نمودن سه نفر از اهالی یک روستای بخش مرکزی با چاقو و شیشه متواری و مخفی شده و تحت تعقیب قضایی قرار گرفته بود.

پلیس امنیت عمومی با ردزنی های پلیسی و اطلاعاتی موفق شدند با شناسایی مخفی گاه وی را دستگیر و به مراجع قضایی معرفی کنند.

کشف اشیاء عتیقه دوران زندیه و قاجاریه در بلوار معلم

امیرحسین دهنوی– ماموران کلانتری ۱۳ قدس ساعت ۰۴:۵۰دقیقه بامداد روز جمعه بیستم فروردین ماه در محدوده خیابان معلم در حال گشت زنی بودند که دو مرد جوان را که در کنار یک دستگاه پژو پارس ایستاده بودند، مشاهده کردند. رفتار مشکوک دو مرد و این که به محض مشاهده ماموران گشت به داخل منزلی در همان محدوده رفتند، ظن ماموران را بر انگیخت.

فرمانده انتظامی شهرستان به خیام نامه گفت: ماموران کلانتری  پس از دستگیری افراد مظنون با هماهنگی مقام قضائی منزل و خودرو پژو پارس آن ها را بازرسی و وسایل عتیقه شامل کاسه، لیوان ، قاشق ، قلمدان، تعداد زیادی انواع سنگ های قیمتی یاقوت ، مرجان ، شجر دریایی و .. به همراه چهار نسخه کتاب چاپ سنگی و قرآن خطی قدیمی را کشف کردند.

حسینی  ادامه داد: متهمان در تحقیقات اولیه اظهار داشتند این وسایل به صورت امانت در اختیار آنان بوده و قصد فروش در شهرستان های دیگر را داشته اند.

به گفته سرهنگ حسینی، بر اساس اظهار نظر کارشناس اداره میراث فرهنگی، این کتب بسیار قدیمی و با ارزش است و احتمالا مربوط به دوره زندیه است و دیگر وسایل مربوط به دوره قاجار است.رئیس پلیس نیشابور تصریح کرد: با دستور مقام قضائی اشیاء کشف شده جهت کارشناسی دقیق تر تحویل اداره میراث فرهنگی شد و متهمان با تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شدند.

مامور قلابی ۵۳ میلیارد از شهروندان کلاهبرداری کرد

امیرحسین دهنوی- فردی که با جعل هویت ماموران پلیس و نهادهای دیگر مرتکب کلاهبرداری ۵۳۰ میلیارد ریالی از شهروندان نیشابوری شده بود، به همت پلیس این شهرستان دستگیر شد.

حسینی، فرمانده انتظامی نیشابور  با اعلام این خبر توضیح داد: متهم یادشده که سابقه دار نیز است، با عناوین مختلف و با ادعای این که توان اجرا و حل تمام مشکلات اداری و حقوقی مال باختگان را دارد، موفق به فریب این شهروندان می شده است.

اختلافات مالی و خانوادگی علل اصلی نزاع و در گیری

فرمانده انتظامی شهرستان نیشابور اختلافات مالی و خانوادگی را عامل اصلی بروز نزاع های فردی و دسته جمعی سال ۹۴ در این شهرستان عنوان کرد. سرهنگ حسینی گفت: خشونت و نزاع از جمله موضوعاتی است که به دلیل برهم زدن نظم عمومی همواره به عنوان یکی از مسائل و آسیب های اجتماعی مورد توجه اندیشمندان و جامعه شناسان و خصوصا پلیس می باشد.

فرمانده انتظامی نیشابور افزود: نزاع و درگیری در سطح جامعه یکی از نمونه‌های نقض نظم و امنیت و انضباط اجتماعی است که در نهایت آسیب‌دیدگی افراد و یا وقوع قتل، نقص عضو، زندان، خسارت مالی، بحران‌های روحی غیر قابل جبران برای هر دو طرف نزاع و خانواده‌های آنان و ایجاد پیامدهایی چون افزایش آسیب‌های اجتماعی و مخدوش نمودن چهره فرهنگی شهرستان را به دنبال دارد.

رییس پلیس نیشابور گفت: با بررسی هایی که در سال ۹۴ صورت گرفت اختلافات مالی و خانوادگی علت اصلی بروز نزاع و درگیری در سطح شهرستان نیشابور بود که متاسفانه اعتیاد نیز نقشی تعیین کننده در اختلافات خانوادگی داشت.

حسینی تصریح کرد :در سال ۹۴ ،۱۶ درصد نزاع های فردی و حدود ۱۹ درصد نزاع های دسته جمعی افزایش یافت که در کنار عوامل به وجود آورنده فوق کم رنگ بودن نقش ریش سفیدان و بزرگان جهت میانجی گری و صلح و سازش آنان خصوصا در مناطق روستایی مشهود است.

فرمانده انتظامی شهرستان نیشابور ضمن تقدیر و تشکر از اساتید دانشگاهی که در طول سال گذشته در برگزاری میز گرد های علمی کمک نمودند بیان داشت: در واقع ریشه و منشاء اکثر مسائل اجتماعی در بطن نهادهای اجتماعی است که در اثر کارکرد نامناسب آن‌ها شرایط رنج آوری را اکثریت افراد جامعه و گروه‌های اجتماعی متحمل می‌شود و در صورت عدم شناخت دقیق و تصمیم گیری مناسب قطعاً این معضل عمومیت پیدا کرده و جریحه‌دار شدن افکار عمومی را همره خواهند داشت.

وی اظهار داشت: کلیه قتل هایی که در سال گذشته به وقوع پیوست با سلاح سرد بوده و از همه شهروندان انتظار داریم با بالا بردن آستانه تحمل در جهت کنترل به موقع خشم و هیجانات درونی تلاش کنند چرا که بسیاری از قتل‌هایی که بر اثر نزاع و خشونت اتفاق می ‌افتد با تصمیم آگاهانه و برنامه قبلی نبوده و این فحاشی، عصبانیت و خشونت افسار گسیخته‌ است که منجر به قتل می‌شود و یک عمر حسرت و پشیمانی را نیز به همراه خواهند داشت.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.