کناره گیری معاون فنی و عمرانی فرماندار از سمت خود به دلیل ارتقا

عرب پور پس از ۱۴ سال کار در  نیشابور راهی سیستان شد

روایت های «مردِ مطلع» در باره مشکلات توسعه نیشابور:

از سفر احمدی نژاد به نیشابور هیچ استفاده ای نکردیم

۵۰ خواسته ی بدون فکر و برنامه ریزی نیشابوری ها در یک سفر استانی

من اصلاح طلبم و دوران آقای هاشمی را بهترین دوران نیشابور می دانم

در نیشابور همدلی کافی وجود ندارد

آزاده مهدیار/ عبدالناصر عرب پور، معاون فنی و عمرانی فرماندار که اصالتا بیرجندی است، پس از ۱۴ سال حضور در فرمانداری نیشابور و در جایگاه کارشناس و معاون فرماندار، با حکم همشهری خود، استاندار سیستان و بلوچستان، به سمت مدیر کلی حوزه استاندار این استان منصوب شد.

عرب پور، برای خداحافظی و اعلام رسمی این خبر، جلسه علنی شورای شهر را انتخاب کرد؛ خداحافظی فردی که، دست کم در مدت تصدی معاونت فرمانداری، به عنوان فردی حاضر در صحنه و با اطلاعات بالا و شناخت کافی از سطح شهرستان و نیز با همکاری خوب با اصحاب رسانه شناخته شده است.

عرب پور عصر چهارشنبه، ۲۶ دی ماه، در جلسه هفتگی شورای شهر، از اعضای شورا برای اختصاص وقت به وی تشکر کرد و با بیان خبر فوق، دقایقی پشت تریبون قرار گرفت و اظهار کرد: من در این ۱۴ سال سعی کردم ابتدا یک شهروند خوب باشم، برای دیگران مزاحمت ایجاد نکنم و توقعات بیجا نداشته باشم.پس از آن در جایگاه کارشناس یا معاون فرماندار سعی کردم تمام داشته های خودم را صرف منافع شهرستان کنم و امروز مردم باید در مورد اقدامات م قضاوت کنند.

وی افزود: خودم که عملکردم را بررسی می کنم، چه در جایگاه کارشناس و چه مدت ۳ سالی که معاون فرماندار بودم، همیشه سعی کردم با اطلاعات کامل در جلسات شرکت کنم. حضور میدانی در بسیاری وقایع شهرستان داشته ام و نیشابور را خیلی بهتر از زادگاه خودم می شناسم. عرب پور افزود: کوشیدم همه جا بدون در نظر گرفتن خوش آیند و بدآیند افراد، از حقوق نیشابور محکم دفاع کنم و از مردم می خواهم کوتاهی ها را ببخشند. الان هم که به سیستان و بلوچستان می روم اطلاعات م را در مورد این استان به روز کرده ام.

در ادامه برخی اعضای شورا به گفت و گو با این معاون پیشین فرماندار نیشابور پرداختند. از جمله رضا مهرداد، سوالاتی از وی پرسید: این که  درافکارعمومی عنوان می شود که نیشابور با وجود ظرفیت هایش، نسبت به شهرهای همسنگ رشد نداشته است، آیا این تصور درست است؟» یا «عموما گفته می شود سهم نیشابور از اعتباراتملی و استانی و بودجه کمتر از شهرستان های هم تراز بوده است؟ نظر شما چیست و چه راهکاری برای آیندگان دارید؟».

اعتبارات در شهرستان ها به قدرت چانه زنی مسئولان برمی گردد

عرب پور پاسخ داد: ارقام آیتم های بودجه در مورد شهرستان های مختلف متفاوت است؛ در برخی آیتم ها جلوتر و در برخی ها عقب تر بوده ایم. مثلا در مورد اختصاص اعتبارات بهداشت و درمان، ملاک تعداد تخت های بیمارستانی است و بودجه توسعه عمرانی و تجهیزات درمانی هم به همین نسبت توزیع می شود که در نیشابور این سهم همیشه کم است.

وی افزود: ایراد بزرگ این موضوع به نحوه توزیع اعتبارات برمی گردد که اصلا قاعده مند نیست و بیشتر تابع چانه زنی است و قدرت چانه زنی نمایندگان در برخی شهرستان ها موجب دریافت اعتبارات بیشتر می شود.

عرب پور در مورد عدم پیشرفت مورد انتظار نیشابور گفت: در نیشابور همدلی کافی و همکاری بین بخشی وجود ندارد، باید در بحث منافع شهرستان اختلافات را کنار گذاشت.

وی ادامه داد: در برخی شهرها مثل کاشان یک شیخوخیت و یک شخصیت تاثیرگذار وجود دارد که همه با اتکال به وی با هم متحدند، در نیشابور هم اگر فرد یا نهاد ریش سفیدی که نه اصلاح طلب باشد نه اصولگرا وجود داشت، که می توانست به صورت شورایی هم باشد، بیشتر به نفع مردم و مصالح شهر قدم برداشته می شد.

سایر اعضای شورا نیز بر اطلاعات قابل قبول و نظرات کارشناسی عرب پور در جلسات صحه گذاشتند و شهردار از شنیدن خبر خروج وی از شهرستان ابراز ناراحتی کرد و آن را خلائی برای نیشابور توصیف کرد.

در انتها با توجه به این که عرب پور ۳۲ سال از خدمتش به عنوان پرسنل وزارت کشور می گذرد در مورد بازنشستگی وی صحبت به میان آمد که توضیح داد: در قانون آمده اگر سن فرد زیر ۶۰ سال باشد، دولت در مورد ادامه کار وی مخیر است و فرد می تواند تا ۳۵ سال خدمت به کار مشغول باشد.

در نیشابور همدلی کافی وجود ندارد

عرب پور خارج از جلسه شورا پاسخگوی سوالات خبرنگاران نیز بود.

وی در ادامه توضیحات در مورد علت عدم پیشرفت نیشابور در تناسب با شایستگی هایش گفت: در نیشابور متاسفانه همدلی کافی وجود ندارد، طرحی که مصوب می شود همه باید پشتیبان آن باشند، طرح متعلق به هر کس که باشد، چه اهمیتی دارد به اسم چه کسی تمام شود؟ همه باید دست به دست هم دهند و پروژه ها با وفاق مدیران به سرانجام برسند. مدیران گاهی همان اول که پیشنهادی مطرح می شود، می گویند نمی شود، در حالی که ما باید ببینیم چه اتفاقی را رقم بزنیم یا چه موانعی را رفع کنیم که «بشود». قانون برای آسان کردن کار مردم است، ولی گاهی قانون را دیوار می کنند که مردم عبور نکنند، جسارت و جرئت هم وقتی در کار نباشد نمی توانیم کار کنیم.

از سفر احمدی نژاد به نیشابور استفاده نکردیم

در سفر روحانی بهتر نتیجه گرفتیم

وی در پاسخ به این سوال که «به نظر شما چه پروژه یا اقدام مهمی باید در دوران حضور شما در نیشابور صورت می گرفته ولی انجام نشده؟» گفت: موقعیت های زیادی بوده که می توانستیم به نفع نیشابور استفاده کنیم، ولی این کار انجام نشده است. در سفر احمدی نژاد به نیشابور، زمانی که رئیس جمهور بودند، هیچ استفاده ای نکردیم. خواسته های مشخص روی کاغذ نیامده بود بلکه ۵۰ خواسته نامعقول و نشدنی مطرح شد، در سفر آقای روحانی اما اجماع بین نمایندگان و مسئولان صورت گرفت و چند درخواست مشخص مثل پروژه ۴۰ میلیارد تومان در میراث فرهنگی و گردشگری مطرح شد. دیگر پروژه ها مثل تکمیل بیمارستان سوم، تامین آب روستایی، کمک به حوزه جهاد کشاورزی و استادیوم ورزشی درخواست شد و رقم قابل توجهی هم قول داده شد که منتظر ابلاغ آقای نوبخت است و اگر این ابلاغ انجام شود، حرکات مهمی در شهرستان رخ می دهد.

اصلاح طلب ام و دوران آقای هاشمی را بهترین دوران در نیشابور می دانم

عرب پور با این سوال نیز مواجه شد: «شما با فرمانداران مختلف در نیشابور کار کردید و نظرتان نسبت به هر کدام از آن ها و نیز فرماندار فعلی چیست؟»

عرب پور پاسخ داد: من با آقایان رضاییان، اعرابی، جلایر، علی نیا، هاشمی، مظفری و شیبانی کار کرده ام. هر یک شیوه متفاوت مدیریتی و خصلت های خوب و بد داشته اند. از آنجایی که اصلاح طلب هستم، اساس نامه پذیرفته ام و عقاید خودم را دارم. در عین حال به هیچ شخصی وابسته نیستم و می توانم راحت حرف بزنم. من دوران آقای هاشمی را دوران به نسبت خوبی می دانم چون پیگیری های خوبی به نفع شهرستان انجام گرفت، البته مدت کوتاهی با دوران آقای رضاییان کار کردم و نمی توانم در مورد ایشان قضاوتی کنم و دوران آقایان جلایر و اعرابی را نسبت به بقیه ضعیف تر می دانم.

عرب پور در مورد فرماندار فعلی نیز گفت: آقای شیبانی با اخلاق و پیگیر هستند ولی عملکردها را باید در زمان و شرایط خودش هم سنجید، در برخی دوران ها فضا به گونه ای بود که فرمانداران دست شان بازتر بود و راحت تر کار می کردند و الان فضا بسته تر است.

گفتنی است اعضای شورا از عرب پور با اهدای گل و تقدیر نامه تشکر و قدردانی کردند.

لازم به ذکر است به دلیل ناگهانی بودن خروج معاون فنی و عمرانی فرمانداری از نیشابور، این معاونت فعلا با کفالت خود فرماندار اداره می شود و تا لحظه تنظیم گزارش فرصت انتخاب سرپرست برای این معاونت فراهم نیامده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.