کمک ۳ میلیاردی خیرین برای توسعه حوزه سلامت و درمان شهرستان نیشابور

کمک ۳ میلیاردی خیرین برای توسعه حوزه سلامت و درمان شهرستان

کلنگ مرکز جامع تشخیص درمانی و آموزشی سلامت مادر و جنین بر زمین زده شد

پنجشنبه ۱۶ مرداد ماه، اولین جلسه هم اندیشی خیرین سلامت با موضوع نقش خیرین در توسعه دانشکده علوم پزشکی برگزار گردید و کلنگ مرکز جامع تشخیص درمانی و آموزشی سلامت مادر و جنین در نیشابور با حضور قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکتهای اجتماعی و دبیر کل مجمع خیران سلامت و مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعی از مسئولان و خیرین شهرمان به زمین زده شد.

این جلسه به منظور هم اندیشی درخصوص پروژه مرکز جامع تشخیصی، درمانی و آموزشی، پژوهشی سلامت مادر و جنین که در راستای اهداف توسعه خدمات بخش سلامت و نیز ارتقاء جایگاه دانشگاهی نیشابور با حضور مقامات عالی وزارت بهداشت، نمایندگان ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی و تعدادی از صاحب نظران، خیرین ومدیران، در محل تالار تشریفات برگزار شد.

*معاون وزیر: کمبود ۵۰۰ تخت بیمارستانی در نیشابور؛

*بیمارستان ۳۲۰تخت خوابی نیشابوراعتبار ندارد

در این هم اندیشی معاون وزیر بهداشت با بیان این که در کشور در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی مشکل جدی داریم، افزود: واقعیت این است که با بودجه‌های این وزارتخانه در حال حاضر نمی‌توانیم تمام هزینه‌های ساخت بیمارستان‌های کشور را بپردازیم و تنها راه‌حل برون رفت و ایجاد چنین مراکزی جلب مشارکت‌های خیرین است که این افراد در کشور و سایر شهرستان ها از جمله نیشابور زیاد هستند.

وی عدم وجود آنژیوگرافی در بیمارستانهای نیشابور را باعث اعزام بیماران به شهرهای همجوار دانست و با بیان این که در حال حاضر نیشابور ۵۰۰ تخت بیمارستانی کمبود دارد؛ ساخت بیمارستان ۳۲۰ تخت خوابی در نیشابور را که در دولت قبل مصوب شده بود ولی اعتباری برای آن پیش‌بینی نشده بود، را جزو طرح های ملی خواند.

دبیر کل خیرین سلامت وزارت بهداشت کشور نیز اظهار داشت: بسیاری از مراکز درمانی و پژوهشی در کشور توسط خیرین راه اندازی شده و با مشارکت مردم به بیماران نیازمند خدمات درمانی ارائه می نمایند.

سید رضا نیری افزود: بسیاری از هزینه‌های خیرین جهت کمک، متناسب با نیاز زمانه نیست و در جای درست هزینه نمی‌شود.

*نیشابور قطب درمانی و علمی تشخیص بیماریهای پیش و پس از تولد می شود

سرپرست دانشکده علوم پزشکی نیشابور نیز بیان داشت: در نظر است ساختمان مجموعه تشخیصی- درمانی- آموزشی و تحقیقاتی «سلامت مادر و جنین – سلول های بنیادی» در سه طبقه به مساحت تقریبی ۷۴۰۰ متر مربع با اعتبار حدود۱۵۰ میلیارد ریال برای بخش ساختمان در محل بیمارستان حکیم احداث گردد.

دکتر محسن عظیمی نژاد نقش خیرین در توسعه بخش سلامت را بسیار مهم اعلام کرد به طوری که بسیاری از مراکز مهم تحقیقاتی و پزشکی کشور توسط خیرین راه اندازی شده است.

وی تصریح کرد: برای راه اندازی این مرکز مصمم هستیم و این اولین پروژه اولویت دار ما است، چرا که نیشابور را به قطب درمانی و علمی کشور در تشخیص بیماری‌های پیش و پس از تولد تبدیل خواهد کرد و علاوه بر کاهش هزینه های نگهداری از بیماران، رونق اقتصادی و علمی را برای شهر به دنبال خواهد داشت.

وی بابیان اینکه یکی دیگر از نیازهای نیشابور، ساخت زایشگاه علمی، استاندارد و شرعی است، بیان داشت: تولد روزانه ۳۵ نوزاد در نیشابور نیازمند توجه بیشتر است.

عظیمی نژاد بیان داشت: اگر این زایشگاه و مرکز ملی جامع تشخیصی بیماری‌های پیش و پس از تولد در نیشابور احداث شود، الگوی بسیار خوبی برای زایمان‌های سالم در کشور خواهیم شد.

وی همچنین با اشاره به این که فضای بخش زایشگاه بیمارستان حکیم نیشابور برای جمعیت نیشابور کافی نیست، ابراز امیدواری کرد: تا پایان سال ۹۳ این مرکز با کمک خیرین و وزارت بهداشت در نیشابور راه اندازی شود و پس از آن پدر خانواده در کنار مادر و نوزاد تازه متولد شده خواهد بود که تأثیر زیادی برآرامش روانی مادر هنگام زایمان دارد.

وی افزود: با توجه به آمار بالای بیماری HTLV۱ و امثال این بیماری در نیشابور و کل کشور، باید مرکز تحقیقاتی مولکولی در نیشابور راه‌اندازی شود.

وی از راه اندازی ۴ رشته جدید از سال آینده در دانشکده علوم پزشکی نیشابور خبر داد.

*کمک ده میلیارد ریالی نیشابوریان مقیم آمریکا

دکتر عظیمی نژاد همچنین از اعلام آمادگی ۱۰ میلیارد ریالی همشهریان نیشابوری مقیم آمریکا و اعلام آمادگی تعدادی از اساتید نیشابوری دانشگاههای علوم پزشکی داخل و خارج از کشور برای کمک به انجام این طرح خبر داد.

لازم به ذکر است مجموع کمک های نقدی و غیر نقدی جمع آوری شده از حاضرین بالای ۳ میلیارد تومان برآورد شده است و دانشکده علوم پزشکی از کمک های سایر خیرین جهت راه اندازی این طرح استقبال می کند.

*وزیر بهداشت مهمان جلسه آینده خیرین سلامت شهرستان

محسن عظیمی نژاد در نشست خبری دیگری چند روز پس از این همایش از استقبال وزیر بهداشت از برگزاری جلسه مذکور خبر داد و گفت: وزیر وعده داده در نشست دور بعد شخصا حضور یابد.

وی افزود: اگر می خواهیم نیشابور سربلند باشد و در ایران چه از نظر توسعه بخش سلامت و چه از نظر بحث علمی حرفی برای گفتن داشته باشد جز با مشارکت مردم به دست نمی آید و مردم هستند که باید به میدان بیایند. از آنجا که احداث این مرکز در ردیف های اعتباری مصوب نبوده است، وزارت قول داده اگر نیمی از اعتبار پروژه توسط مردم و خیرین نیشابور تأمین شود، نیم دیگر آن را تقبل کند.

*آمادگی شورای شهر و شهرداری برای ورود به میدان

همچنین کاظم صادقی رئیس شورای شهر نیشابور با اشاره به آمادگی شورا و شهرداری برای کمک به پروژه های سلامت سطح شهر، ضمن حمایت از ساخت مرکز سلامت مادر و جنین در نیشابور، از رایگان شدن ۸۰۰۰ متر مربع پروانه ساخت این مرکز و انجام خاکبرداری توسط شهرداری به مبلغ یک و نیم میلیارد تومان از طرف شورای شهر خبر داد.

لیلا کاشفی نیز ضمن اعلام حمایت شورای شهر و کمیسیون بانوان از طرح مذکور، تمامی حق الجلسات خود را که از بابت فعالیت در شورا شهر به ایشان تعلق گرفته است برای کمک به مرکز جامع سلامت اهدا کرد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.