کلنگ زنی خوابگاه دختران دانشکده علوم پزشکی

نماینده ولی فقیه در بنیاد ۱۵ خرداد:

اجازه دهید درد دل کنم؛ این نباید وضع نیشابور باشد؟

چه مانعی وجود دارد که نیشابور مثل الازهر شود؟

آزاده مهدیار/ ساخت خوابگاه دانشجویی دختران دانشکده علوم پزشکی با ظرفیت ۳۰۰ نفر، با حمایت بنیاد ۱۵ خرداد، کلید خورد، نکته جالب توجه این که جلسه شورای اداری کلنگ زنی این مراسم مهمانانی دعوت شده بودند که صفا و صمیمیت حضورشان جلسه را از حالت اداری درآورد و سخنان متفاوت متولی این بنیاد و شناخت قابل توجهی که از نیشابور داشت، توجه شنوندگان را به خود جلب کرد.

در این مراسم که روز چهارشنبه، ۱۴ تیرماه در سالن شهید عابد فرمانداری برگزار شد، آیت ا… صانعی، نماینده ولی فقیه در بنیاد ۱۵ خرداد و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و جمعی از مقامات همراه او، از جمله نماینده ریاست جمهوری در امور دانشگاه ها، قائم مقام معاونت دانشجویی وزارت بهداشت، محسن غرویان مدرس حوزه علمیه قم، فرماندار، مدیران و مسئولان شهرستان حضور داشتند.

صانعی، نماینده ولی فقیه در بنیاد ۱۵ خرداد، در سخنان خود و در توصیف خصوصیات برجسته نیشابور اطلاعات جامعی را از گذشته علمی و مذهبی این شهر ارایه کرد.

وی در ابتدای ورودش به جایگاه، از حضار خواست برای اظهار ادب به امامی که قدم اش را در این شهر گذاشته برخیزند و صلوات خاصه امام رضا(ع) را زمزمه کنند. وی سپس اظهار کرد: امام رضا (ع) در اینجا قدم گذاشته و حدیثی گفته که تمام مطالب در آن گنجانده شده، من ده ها استان و شهرستان را رفته ام ولی نمونه ای از این شهر در آن جا نبود، من هم دل م درد دارد، اجازه دهید درد دل کنم، این نباید وضع نیشابور باشد؛ شهری که «چندین چراغ دارد و بیراهه می رود…»

صانعی افزود: «من این روزها خیلی به نیشابور فکر و مطالعه کردم، در هر قسمتی ممتاز است، چرا در این قسمت های ممتاز نقیصه وجود دارد؟ تاریخ نیشابور نشان می دهد که مرکز فلسفه، مرکز بزرگان، مرکز علم است، چه کاری برای عطار نیشابوری کرده اید؟ جز یک مقبره چیزی سراغ دارید؟ مگر این همه سند راجع به نیشابور نیست؟ چه کسی مسئول است که باید نیشابور را کاری کرد که مدینه فاضله شود؟»

وی پس از تفسیر فرازهایی از منطق الطیر عطار، به صدها قلمدان مرصع که در نیشابور حدیث سلسه الذهب را در سال ۲۰۰ هجری نوشتند اشاره کرد و افزود: هیچ فکر کردید که در آن زمان نیشابور در چه جایگاهی بود؟ این ها چه مردمی بودند که بدون آمادگی قبلی قلم ها را در می آورند و امام آن حدیث را بیان می کند؟ باید دید این چه خاکی بوده که چنین افرادی را پرورانده؟ این چه آبی بوده که «یک جرعه خوردم و دو سه دریا گریستم؟»  این چه آب محبتی است که آنها را می پروراند؟ هیچ ارزش قائل هستید برای این؟ هیچ درباره آن فکر کرده اید؟ هیچ تشکیلاتی روی آن مطالعه کرده؟ همراه داشتن عقیق یمن، درّ نجف و فیروزه از مستحباتی است که می توان در نماز همراه داشت، چرا قدر این سنگ را نمی دانید؟ دستگاه های فرهنگی باید در مورد این شهر مطالعه کنند.

وی ادامه داد: چرا سبزی این جا و میوه این جا با جاهای دیگر فرق دارد؟ چه مانعی وجود دارد که اینجا مثل الازهر شود؟ باید نخبگان اینجا را به دنیا شناساند. من ده پانزده سال پیش آمدم نیشابور، ساختمان های سنتی بسیار زیبایی داشت، لذت بردم از آن، حالا خانه ها تبدیل به زندان شده! من پنجاه صفحه در مورد بزرگان نیشابور در دست دارم، وی در ادامه بسیاری از شخصیت های بزرگ و تاریخی نیشابور را نام برد و تاکید کرد: نیشابور باید با کار فرهنگی مدینه فاضله شود.

دکتر قنبری، قائم مقام معاونت دانشجویی وزات بهداشت هم در جلسه شورای اداری بیان کرد: از سال ۹۳ کارگروهی متشکل از افرادی با ۵۰ سال سابقه حضور در خوابگاه های دانشجویی مامور شد و حاصل این ماموریت منجر به تدوین یک سند شد که مربوط به احداث خوابگاه برای دانشجویان سراسر کشور است. در این سند ملی علاوه بر توسعه فیزیکی، پیوست فرهنگی و سلامت روان هم مورد توجه قرار گرفته پیشنهادم این است که همکارانی که قرار است این خوابگاه را در نیشابور اجرا کنند، آن سند را هم مد نظر قرار دهند.

نماینده رییس جمهور در امور دانشگاه ها، دیگر مهمان شورای اداری شهرستان بود که گفت: در مورد خوابگاه صحبت زیاد شد، من موارد دیگری را مطرح می کنم، چند روزی بیشتر از سالگرد شهادت آیت الله بهشتی نمی گذرد و یک ماه است که از نیمه خرداد می گذرد، امام و آیت الله بهشتی وجوه اشتراک زیادی داشتند، یکی نظم و به موقع به قرار و جلسه ای رسیدن بود. امام نظم آهنین داشتند و یادم است در جلسات حزب جمهوری اسلامی هم شهید بهشتی حتی یک ثانیه تاخیر نداشتند، ما این را از آنها یاد نگرفتیم، کدام جلسه و تجمعی را در کل کشور سراغ دارید که به موقع شروع و خاتمه یابد؟

مسیح مهاجری افزود: موضوع مورد اشتراک دیگر آگاهی بخشی بود، من وارد دعواهای روز نمی خواهم بشوم اما این واقعیت را همه شما قبول دارید اگر کسی آن چه را می فهمد بخواهد بگوید باید هزینه بپردازد و خیلی ها حاضر به پرداخت این هزینه نیستند. امام و آقای بهشتی واقعیت ها را می گفتند و هزینه های آن را هم پرداختند، در تهران در جلسه ای که بازاری های مذهبی ما حضور داشتند آقای بهشتی می گفت به اندازه نیازتان سود بردارید، از همان لحظه فحش دادن به اقای بهشتی توسط مذهبی های ریش و تسبیح دار ما در تهران شروع شد. زمانی که بحث تقسیم زمین ها پیش آمد در همان حوزه علمیه قم ایشان را متهم به افکار کمونیستی کردند، قبل از این که توسط منافقین ترور شوند توسط مذهبی های ما ترور شخصیتی شدند. این اگاهی بخشی وظیفه حوزویان و دانشگاهیان است، هم حوزویان ما می خواهند جنت مکان باشند و آگاهی بخشی نمی کنند و هم دانشگاهیان این کار را نمی کنند.

توجه به اخلاق، سومین فراز سخنان مسیح مهاجری بود. او اظهار داشت: هیچ کدام از شما نمی توانید ادعا کنید ما در کشوری زندگی می کنیم که اخلاق به خصوص «اخلاق سیاسی» در تراز نظام جمهوری اسلامی است. من می گویم ما دچار سقوط اخلاقی هستیم، همین انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این واقعیت تلخ بود که عده ای اخلاق را نمی شناسند، تمام رسالت پیامبر برای اخلاق بود اما عده ای برای رسیدن به قدرت به هر وسیله ای متوسل می شوند. خواهش من این است در کنار تدریس سایر علوم، اخلاق را نیز وارد کار کنیم.

دکتر عظیمی نژاد، رئیس دانشکده علوم پزشکی هم در ادامه جلسه با بیان این که با ساخت این خوابگاه به همت بنیاد ۱۵ خرداد، با مدیریت آیت الله صانعی یک گام دیگر به سوی توسعه دانشگاهی نیشابور برمی داریم، افزود: آسودگی خاطر جوانان ما هنگام تحصیل و ایجاد شرایطی برای این که جوانان ما در کشور خودمان تحصیل کنند، موجب رشد متخصصین کشور است.

فرماندار نیشابور نیز ضمن تاکید بر این که این اتفاق امید و نوید موفقیت های زیرساختی شهرستان است، از استقبال مردم از برنامه های جمعی شهرستان سخن گفت و افزود: مردم حجت را بر ما تمام کردند و حال باید به فکر تولید و اشتغال و رفع مشکلات اقتصادی بود که این کار در صورتی انجام می شود که دغدغه ها در سایر بخش ها برطرف شود، حوزه بهداشت و درمان از موفق ترین حوزه های تلاش دولت یازدهم بود.

سعید شیبانی خطاب به مسئولان بنیاد ۱۵ خرداد گفت: مطمئن باشید از سرمایه گذاری در نیشابور نه تنها پشیمان نمی شوید که نیشابور را یکی از بالنده ترین شهرها بدانید که در آینده نیز از پویاترین و موفق ترین شهرهای کشور و حتی جهان خواهد بود، نیشابور به جایی رسیده که سرمایه گذاری در آن زود بازده است.

امام جمعه شهرستان نیز اظهار کرد: دست مسئولان این بنیاد را به گرمی می فشاریم که این کار عادلانه را انجام دادند، در شرایطی که دشمن سعی می کند راه های پیشرفت کشور ما را با ترفندهای مختلف ببندد، اتحاد ما این تارهای عنکبوت دشمن را فرومی ریزد. 

 

لازم به ذکر است گرمابی، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در جلسه درخواست مساعدت این بنیاد نسبت به تاسیس خوابگاه دختران دانشگاه دولتی را نیز مطرح کرد که با استقبال متولیان این برنامه رو به رو شد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.