کلنگ بخش آنژیوگرافی و جراحی قلب نیشابور بر زمین خورد

به همت همشهری نیکوکار:

کلنگ بخش آنژیوگرافی و جراحی قلب نیشابور بر زمین خورد

وضعیت بخش سلامت نیشابور مطلوب نیست

خیرین به سمت بخش سلامت حرکت کنند

نمایندگان ادوار قبلی و فعلی مقصر کاستی های شهر هستند

و ظاهرا برای نیشابور چندان جان فشانی نکرده اند

احسان سلیمانی / کلنگ احداث بخش های آنژیوگرافی و جراحی قلب باز بیمارستان ۲۲ بهمن به همت خیّر نیک اندیش محمدمهدی شفیعی طی مراسمی با حضور نماینده وزارت بهداشت، جمعی از خیرین، پزشکان و مسئولین نیشابور بر زمین خورد و همچنین از پروژه در حال احداث اورژانس ۲۲ بهمن بازدید به عمل آمده و آزمایشگاه ژنتیک افتتاح شد.

گفتنی است: این ساختمان شامل بخش آنژیوگرافی، بخش ICU قلب باز و بخش جراحی قلب باز می باشد و دارای ۳ طبقه و ۶۱۵ مترمربع زیربنا خواهد بود که اعتبار برآورد شده برای ساخت این مجموعه حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است.

محمد مهدی شفیعی، نیشابوری مقیم تهران در این نشست با انتقاد از عملکرد برخی مسئولین و نمایندگان اظهار داشت: ما باید کسری های شهر را بررسی کنیم و ببینیم که چه کسانی در این زمینه مقصر هستند. بی تردید بخشی از کسانی که مقصر هستند، برخی نمایندگان ادوار قبلی و فعلی شهر هستند و ظاهرا چندان برای شهرستان جان فشانی نکرده اند. ما این همه جلسه گذاشتیم و صحبت کردیم اما یک بار شد دور هم جمع شویم و طومار بنویسیم و سؤال کنیم که آقای نماینده واقعا برای شهر چند کار اساسی انجام داده ای؟

وی تصریح نمود: با این که ۲۷ سال است در این شهر نیستم، ولی خود را همچنان نیشابوری می دانم.

شفیعی پیشنهاد داد خیرین در نیشابور بنیاد خیریه سلامت را راه اندازی کنند و درآمد آن را هم صرف امور خیریه سلامت کنند.

مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت در این مراسم گفت: توجه مردم و خیران به حوزه سلامت، نیازی با اولویت و بسیار حیاتی است و امروزه نوع کمک های خیرین باید تفاوت یابد و ماندگار و اساسی باشد.

دکتر سید احمد تارا با ابراز خرسندی از پیشنهاد محمد مهدی شفیعی در خصوص تأسیس بنیاد خیریه سلامت افزود: اگر خیّری در ساخت پروژهای درمانی همکاری کند با توجه به ابلاغ تعرفه های جدید پزشکی میتواند با داشتن ارزش افزوده نسبت به ادامه کار خیّر و انتفاعی شدن سازمان خیریه خود اقدام نماید و منفعت کار خیر او صرف ادامه امور خیریه گردد.

در ادامه مراسم، سرپرست دانشکده علوم پزشکی نیشابور متذکر شد: وضعیت فیزیکی بخش سلامت نیشابور وضعیت مطلوبی نیست و با توجه به محدودیت منابع دولتی، نیاز به کمک خیرین در توسعه مراکز درمانی به شدت احساس میشود.

دکتر محسن عظیمی نژاد افزود: شاخص ضریب اشغال تخت بیمارستانی در نیشابور ۸۱ درصد و شاخص سرانه تخت بیمارستانی ۶ می باشد که نسبت به میانگین کشوری و حتی نسبت به بسیاری شهرهای کوچکتر از نیشابور، به شدت عقب می باشیم.

وی افزود: بیمارستان ۳۲۰ تخت خوابی نیشابور که در سال ۹۰ تصویب شد، تنها روی کاغذ مانده است و جز مبلغ اندکی تخصیص بودجه نداشته است. ساختمان فعلی بیمارستان ۲۲ بهمن هم کلنگی است و باید تخریب شده و از نو ساخته شود و مطلوب این است که با حفظ فعالیت های درمانی جاری، از محل طرح های ملی و کمک خیرین در همان محل، بیمارستان ۵۶۰ تخت خوابی مجهزی را احداث کنیم.

عظیمی نژاد ضمن اشاره به حدود ۱۲ هزار بیمار معلول در نیشابور اظهار داشت: با ساخت مرکز تخصصی درمانی، آموزشی و پژوهشی سلامت مادر و جنین با همت مردم و خیرین تا ۹۵ درصد می توان از تولد نوزادان معلول پیشگیری نمود.

وی کمبود شدید فضای زایشگاهی با توجه تولد روزانه ۳۵ نوزاد، نیاز به ۸۳۵ تخت بیمارستانی در حال حاضر و ۱۱۲۶ تخت تا پایان برنامه توسعه پنجم، کمبود فضاهای درمانگاهی و کمبود امکانات تشخیصی آزمایشگاهی را از دیگر کمبودها و نیازهای حوزه سلامت نیشابور دانست.

این مقام مسئول حوزه درمان طرح توسعه ساختمان اورژانس ۲۲ بهمن و بخش شیمی درمانی را از پروژه های در دست اقدام این دانشکده عنوان نمود و در ادامه به راه اندازی کلینیک های تخصصی فیروزه و قدمگاه و همچنین راه اندازی کلینیک های تخصصی بیمارستان ۲۲بهمن وحکیم که اکنون فضای آن اجاره ای و ناکافی است، اشاره کرد.

وی اظهار داشت: ۹۵ هزار بیمار دیابتی و در همین حدود بیمار فشار خونی در نیشابور داریم، از این رو در حال راه اندازی کلینیک های تخصصی دیابت، فشار خون و بیماری های تیروئید هستیم. همچنین ایجاد کلینیک تخصصی بیماری های خاص را به همت خیر نیک اندیش شهرمان آقای فرح بخشی در دست اقدام داریم.

قائم مقام دانشکده علوم پزشکی در امور مشارکت های اجتماعی هم در ادامه مراسم اظهار داشت: همانطور که برخی از خیرین نیز تأکید دارند، با توجه به نیاز شدید شهر نیشابور باید حرکت خیرین به سمت بخش سلامت سوق یابد. ما نیز نیازسنجی کرده ایم برای اینکه اولویت ها در بخش سلامت مشخص شود تا بدانیم که از کمک ها در چه بخش هایی ضرورت دارد استفاده شود.

دکتر ظهیر مظلومی تصریح نمود: قدردانی از آقای شفیعی در برابر خدمت بزرگی که ایشان برای شهر انجام داده اند، در توان ما نیست، چرا که دیگر نیاز به مراجعه مردم به مشهد و شهرهای دیگر برای دریافت خدمات تشخیصی و درمانی قلب و آنژویگرافی نیست.

محمد رفیقیان رئیس انجمن مدیران صنایع و خیر با سابقه نیشابور نیز با تأکید بر نیاز حوزه سلامت به مشارکت خیرین، به نمایندگی از مردم شهرستان از اقدام خیرخواهانه شفیعی قدردانی نمود.

حسین اسدالهی معاونت امور عمرانی فرمانداری نیشابور با برشمردن مزایای سرمایه گذاری در نیشابور اظهار داشت: راه برون رفت از مشکلات تراکم جمعیتی، ترافیکی و کاری در شهرهای بزرگی چون مشهد، تقویت و گسترش شهرهای دیگر است و نیشابور برای این امر موقعیت مناسبی دارد.

نویسنده:احسان سلیمانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.