کلبه کتاب

فهیمه تاج نیا

مطالعه ی ارشادی کتاب با خانواده

درود، در ابتدا لازم می بینم یادآوری کنم، زحمت نوشته ی هفته ی قبل را خانم «فروغ خُراشادی»کشیده بودند و اسم ایشان در حروف چینی جاافتاده بود. من، که در بالامعرفی شده ام چند وقتی است در کلیدر مشغولم و برای نخستین بار در بخش کلبه کتاب در نشریه ی خیام نامه مطلب می نویسم. امیدوارم قابل قبول باشد.

آن، دیگری

کار در کتاب فروشی این حسن را دارد که با سلیقه و معیار خوانندگان کتاب آشنا شوی و با آنها از دغدغه ها بگویی و بشنوی. در این بده و بستان چیزی که توجه من را به خود جلب کرد بروز آن تفکر مکتب خانه ای حاکم بر نظام آموزشی ماست، که خودش را در معیارهای خریداران برای انتخاب کتاب، نشان می دهد. متوجه شدم بسیاری از ما وقتی کتاب را در دست می گیریم، پیش از گشودنش، ذهن ما پیشاپیش در برابر آنچه که خواهیم خواند شکلی منفعل و پذیرا به خود گرفته است. و به همین دلیل بسیاری از ما برای خرید کتابی به کتاب فروشی می رویم که یک «دیگری» قبلا آنرا خوانده و تایید کرده باشد. شاید این انتظار زیادی از نظام آموزشی فرسوده و پدرسالار ماست که تفکر خلاق و انتقادی را از کودکی در ما نهادینه کند. گاهی هم شاید بهتر می بود به خودمان زحمت بدهیم و آن سوتر از تمجید یا تقبیح آن «دیگری» که گذاشته ایم به جای ما بخواند و بیندیشد، کتابها را قبل از خرید ورق بزنیم و معیارهای خودمان را برای خواندن یا نخواندن یک کتاب جستجوگر باشیم.

گشت کتاب

بر روی پر نور ترین بیلبورد شهر نوشته «خرید کتاب باید از مخارج اصلی خانواده باشد». اما یک سوال پیش می آید: آیا کار فرهنگی که با بیلبورد تبلیغاتی نوشتن و عکس یادگاری در کتابفروشی گرفتن درست می شود؟ با تبلیغات صرف و نقل سخن از بزرگان می شود مردم را به کتابخوانی فرا خواند؟ به نظر باید دست به دست هم دهیم به مهر و آن نگاه از بالایی را کنار بگذاریم. اینجا باید و نباید، که گویا گفتمان غالب شده است، جوابگو نیست و شعار روی بیلبورد، همان شعار می ماند.

تازه ها

20120227_1138505747معرفی چند کتاب جدید، در بازار نشر، برای علاقه مندان به کتاب:

۱) انتشارات آگاه، کتابی از ویلیام بارت، با عنوان «اگزیستانسیالیسم چیست؟» را منتشر کرده است. این کتاب با ترجمه ی منصور مشکین پور، در سال ۹۴ به چاپ سوم رسیده است و با اقبال علاقه مندان به منطق و فلسفه روبرو شده است.

۲) بر دیوار کافه، رمانی از احمدرضا احمدی،  کتابی ست که نشر ثالث برای علاقه مندان به داستان های فارسی، منتشر کرده است.

۳) در حوزه ی سیاست، کتاب «هویت و سیاست خارجی در خاورمیانه» از انتشارات روزنه، به بازار کتاب عرضه شده. کتاب در ۵۱۲ صفحه، با جلد شمیز و توسط رحمان قهرمان پور نوشته شده است.

۴) علی بهفروز، گزیده ای از شعر معاصر ایران را  در کتابی با عنوان «آیه های زمینی» و توسط انتشارات ترانه، گزین کرده و به چاپ رسانده است.

۵) نشر چشمه از دنی دیدرو کتاب «برادرزاده ی رامو» را با ترجمه ی مینو مشیری منتشر کرده است. اگر ژاک قضاقدری را خوانده باشید این کتاب را هم خواهید پسندید.

۶) برای علاقمندان به زبان و ادبیات فارسی هم انتشارات علمی کتابی را با عنوان «فرهنگ توصیفی آواشناسی و واج شناسی» منتشر کرده است. این کتاب ۳۴۶ صفحه ای با جلد زرکوب ۳۴۵۰۰ تومان قیمت دارد.

۷) و سرانجام این که پس از «نوشتن با دوربین» که چندسالی است از انتشار و جاروجنجال های پس از آن می گذرد کتابی تازه از ابراهیم گلستان به کتاب فروشی ها آمده است که باز هم شامل گفتگو با این نویسنده و فیلمساز پیش کسوت ایرانی است. از روزگار رفته (چهره به چهره با ابراهیم گلستان) کتابی است که انتشارات ثالث در ۲۴۸ صفحه و با قیمت ۱۸۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

تا دیداری دیگر بدرود.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.