کلبه کتاب

مهدی کاکلی

توقیف قلب روی پلاستیک!

درود! به کلبه کتاب خوش آمدید! در نخستین شماره خیام نامه در سال ۱۳۹۵ همراه شما هستیم تا گشتی در بازار کتاب بزنیم و خبرها و تازه های کتاب را با هم مرور کنیم. امسال به لطف عیدانه کتاب و هزینه ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از کتابخوانی درنظر گرفته بود آغازِ سال متفاوتی داشتیم و دو کتابفروشی نشر دانش و کلبه کتاب کلیدر در روزهای نخست سال با استقبال نسبی مردم از تخفیف بیست درصدی روبرو شدند. بد نیست نیم نگاهی به این طرح داشته باشیم.

عیدانه کتابانه

اصل طرح به این صورت بود که کتابفروشی های فعال، ۲۰% تخفیف به مشتری ها می دادند و دولت با توجه به فاکتورهای ثبت شده توسط کتابفروشی ها در وبسایت خانه کتاب، متعهد شده که این تخفیف ها را بعدا به آنها پرداخت کند. برخلاف متن غلط اندازی که در شبکه های موبایلی منتشر شده بود خبری از یارانه ۲۰هزار تومانی مستقیم برای افراد نبود. یک خوبی این طرح همین بود که فقط افراد کتابخوان از آن استفاده می کردند و چون باید ۸۰درصد بهای کتاب را می پرداختند با دقت دست به انتخاب زده و کتابهای مورد نظر خود را برمی گزیدند. به عبارتی اگر قرار به یارانه همگانی و کتاب رایگان بود انبوه افراد راهی کتابفروشی ها شده و کتابهایی را مفت انتخاب می کردند که بعدها شاید هیچگاه مطالعه نمی کردند! همزمانی این طرح با نوروز و تشویق مردم به کتاب عیدی دادن نیز باعث شد در چندروز پایانی سال برای ساعاتی ظرفیت کتاب فروشی کوچک ما پر شود و از برخی دوستان بخواهیم در زمان مناسب تری مراجعه کنند. (امیدوارم ماموران اداره دارایی این سطرها را نخوانند!) به هرحال اگر قرار بر پیداشدن نکوییِ سال از بهارش باشد امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد و چه با تخفیف و چه بی تخفیف مردم انگیزه ی کافی برای کتاب خواندن داشته باشند.

پلمب به خاطر قلب!

خب مثل این که آرزوی مان به گوش باد و فلک رسید. همین الان خبر آمد که یک کتابفروشی در تهران پلمب شده! ببینیم مدیر این کتابفروشی درباره ی این ماجرا چه می گوید: «در روزهای ۲۵ و ۲۶ بهمن‌ماه ۹۴ دوستان اماکن به ترنجستان آمدند و با اشاره به وجود عکس قلب بر روی جلد دو کتاب، این موضوع را ترویج فرهنگ غرب خواندند؛ درحالی‌که موضوع هر دو کتاب سبک زندگی ایرانی – اسلامی و ازدواج بود. اعتراض‌های ما برای جلوگیری از این امر به نتیجه‌ای نرسید و آنان با این استدلال که شما در حال ظاهرسازی هستید، اعلام کردند که در این روز‌ها (هم‌زمان با ولنتاین) ما می‌توانیم و مجوز داریم تا حتی اگر کسی روی پلاستیکش عکس قلب بود، آن را توقیف کنیم. با این استدلال تعدادی از کتاب‌های ما را که مجوز ارشاد داشتند، برداشتند و با خود بردند و برگه اخطاریه پلمب را به ما دادند. ۱۶ فروردین به ما اعلام شد که به زودی این مکان پلمب می‌شود در حالی‌که ما روال قانونی را طی کرده‌ایم و هنوز نمی‌دانیم که علت اصلی پلمب چیست.»

تازه های کتاب

«در زیر پوست انگشتهای دست چپم» مجموعه ای از شعرهای مسعود احمدی است که انتشارات نگاه در ۱۳۶ صفحه به قیمت ۱۱۵۰۰ تومان منتشر کرده است. مسعود احمدی می گوید: «بسیار خوشحال و حیرت‌زده‌ام که بالاخره بیش از ۸۰ درصد شعرهایی که از سال ۱۳۸۳  تا به امروز اجازه چاپ و نشر نیافته بودند، توسط انتشارات معتبر نگاه به چاپ رسیدند.» رمانی تازه از مهدی یزدانی خرم با عنوان «سرخ سفید» به بازار کتاب آمده است  که ۲۶۶ صفحه دارد و چشمه منتشرش کرده است. «بیست نامه و چهارده چهره برای واژگونی جهان» از احمدرضا احمدی را نشر نیماژ با قیمت ۱۳۹۰۰ تومان منتشر کرده است. از علی اشرف درویشیان، «سلول ۱۸» بازچاپ شده است. این کتاب ۱۱۸ صفحه ای ۷۵۰۰ تومان قیمت دارد. «مخلوقات فانی و دیگر داستان های روان درمانی» عنوان کتاب تازه ی اروین یالوم است. این روانشناس داستان نویس که «وقتی نیچه گریست» اش حسابی گل کرده و در ایران با ترجمه های مختلف بازچاپ شده است در این کتاب هم شرح حال تحلیلی بیمارانش را در قالبی جذاب روایت می کند. «عالیجناب اژدها»، پنج نمایشنامه ی طنز از حسین یعقوبی را انتشارات مروارید با قیمت ۱۸۰۰۰ تومان منتشر کرده است. «شعرهای گاوی» محصول مشترکی است از اکبر اکسیر و ابوالقاسم تقوایی که انتشارات نیماژ منتشر کرده است. «تاریخ اروپا، از قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیست و یکم» را سرژ برستاین و پیر میلزا نوشته اند که پیروز ایزدی ترجمه کرده و نشر ثالث با قیمت ۴۸۰۰۰ تومان منتشر کرده است. همین انتشارات، کتابی هم دارد درباره ی زندگی و بازیگری پرویز فنی زاده با عنوان «مثل تکه شعری بیان شده» که ۵۰۴ صفحه و ۳۵۰۰۰ تومان قیمت دارد. انتشارات آدمیت «فرهنگ واژگان محاوره ای» را از مهدی صدرالحفاظی منتشر کرده است. «قاتلی پاک همچون برف» از کریستیان بوبن را مهوش قدیمی ترجمه کرده و نشر آشیان به کتابفروشی ها فرستاده است. و سرانجام این که «نگاهی نو به تاریخ ادیان» کتابی است از شوئامیت آئبالو با ترجمه ی رحیم کوشش که انتشارات سبزان به قیمت ۲۲۰۰۰ تومان منتشر کرده است.

4

4 (8)

4 (7)

4 (6)

4 (5)

4 (4)

4 (1)4 (3)4 (2)

 

 

 

 

 

                 و این هم شعری از مسعود احمدی

امید که نه/ آرزو دارم/ خیره/ به همین درخت پیر/ داربست پوشیده از شاخ و برگ مو/ یله در کنار تو/ از دست بروم/  بروم تا آن طرف بود/ تا تَه نبود/ می‌ترسم/ این روزها/ همه رؤیا باشند/ این شب‌ها همه خیال/ و باد/ یا فریاد/ آن‌ها را متلاشی کند/ و به هر سو پراکنده/ هنوز/ باور نکرده‌ام/ که تنت را لمس کرده‌ام/ روحت را نوازش/ و فهم کلماتی را/ که خودِ تو اند/ و بی‌آن‌ها زندگی بی‌معناست

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.