کشاورز نمونه کشور در سه دهه پیش از خاطراتش می گوید

%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%ad1شواهد تاریخی نشان می دهدکه ایران جزو اولین کشورهای  دنیاست که کشاورزی و زراعت وپرورش دام در آن آغازشده است .با وجود این که مشکل اساسی سرزمین ایران در طول تاریخ مسئله توزیع بوده است.اما با نگاهی به آمار تولیدات کشاورزی در جهان، کشور ما هنوز هم در رده قابل قبولی قرار داریم . مثلا در تولید محصول  خیار مقام دوم؛ بادام مقام چهارم، سیب مقام پنجم، گیلاس و انجیر مقام سوم وپسته مقام اول جهانی را در اختیار داریم

شهر مان  نیشابور نیز از این نظر وضعیت نسبتا خوبی دارد هم اکنون حدود ۷۶ نوع محصول کشاورزی درنیشابور تولید می شود که ما در تولید ۴۷ محصول رده اول تا سوم استان را در اختیار داریم.

به همین بهانه به دیدار حاج علی اکبر زراعتی همشهری گرامی و کشاورز نمونه ی کشور در سال ۶۲ رفتیم که خلاصه ای از این دیدار  تقدیم شما عزیزان می شود.

علی اکبرزراعتی فعالیت های کشاورزی و باغداری را از یازده سالگی، در سال ۱۳۳۲ به همراه خانواده ی پدری در اراضی فرحبخش و قسمت شمالی کال منوچهری که هم منزل مسکونی و هم باغ ایشان در آن جا واقع بود، در کنار پدر آغاز کرد.

به گفته او در آن زمان تمام کارهای کشاورزی با دست و کمک حیوانات و به شیوه سنتی انجام می گرفت.

آب کشاورزی هم از قنات فرحبخش که در آن زمان حدود دوازده اینچ آب دهی  داشت و در استخر بزرگی ذخیره می گردید، تامین می شد.

زراعتی می گوید: در آن زمان برق وجود نداشت و قنات فرحبخش پس از چند سال فعالیت بالاخره در سال ۱۳۴۶ خشک شد و خانواده زراعتی مجبور شدند دو سال بعد و با حفر یک حلقه چاه عمیق به کشاورزی خود ادامه دهند.

وی یادآوری می کند: کشاورزی سنتی ما تا سال ۴۶ ادامه داشت تا این که دراین سال با ورود یک دستگاه تراکتور به مزرعه، حال و روز کشاورزی مان تغییر یافت و کم کم تولیدات فزونی گرفت و کار ما توسعه یافت و به تدریج با خرید و اجاره ملک به کشاورزانی موفق و فعال تبدیل شدیم.

زراعتی می گوید: ضمنا در آن سال ها گندم را برای آرد کردن به یک آسیاب آبی در روستای میر آباد می بردند و در شهر هم دو آسیاب آبی موجود بود.

در قبل از انقلاب ودر زمان اجرای اصلاحات ارضی  صدمه ای به کار کشاورزی آنها وارد شد، اما این مساله بعدها جبران گردید. فعالیت های کشاورزی خانواده زراعتی با در اختیار داشتن دو تراکتور رومانی و یک کمپرسی سه تن دوچ  تا زمان وقوع انقلاب ادامه یافت.

در سال های بعد از انقلاب و در سال ۶۳ هیئت هفت نفره شهرستان از حاج علی اکبر دعوت می کنند تابا شرکت در جلسه ی مشترکی با کارشناسان این هیئت حضور یابد و به سئوالات کارشناسان آنها درباره میزان تولیدات  گندم ،جو و چغندر مزرعه ی خود پاسخ دهد.

وی در این نشست میزان تولیدات مزرعه خود را درهکتار به این شرح اعلام می کند . گندم پنج تن ،جوچهارونیم تن و چغندرشصت و پنج تن .

جواب  وی ، گروه کارشناس چهار نفره را قانع نمی کند و اورا به دروغ گویی در این مورد متهم می نمایند. حاج علی اکبر هاج و واج و با تاکید بر این که از کارخانه قند استعلام کنید جلسه را ترک می کند .

حدود یک هفته از این ملاقات می گذرد که شخصی به او  می گوید تو کشاورز نمونه ی کشور شده ای و لامعی ریس اداره کشاورزی آن زمان هم به دیدارایشان می آید و این خبر مسرت بخش را به او می دهد و از وی می خواهد خود را به ساختمان اصلی وزارت کشاورزی در تهران معرفی کند.

حاج علی اکبر که هنوز از برخورد گروه کارشناسی ناراحت است باور نمی کند. اما رئیس اداره اورا قانع می کند که خبر درست است. لذا ایشان با اتومبیل شخصی عازم تهران و ساختمان اصلی وزارت می شود . در آنجا با استقبال خوبی مواجه شده و با دیگر کشاورزان نمونه ی کشور و مسئولین وقت آشنا می شود و جایزه ی خود را که بلیط سفر به سوریه بوده است دریافت می کند .

حاج علی اکبر زراعتی در کنارکار کشاورزی فعال مذهبی نیز می باشد. وی از خادمان هیئت صاحب الزمانی نیز می باشد و نخستین سنگ بنای این تکیه و هیات که در سال ۱۳۱۰ گذاشته شده است، حضور مستمر و فعالی داشته است. او هیات امنای اولیه را چنین معرفی می کند: حاج صادق زراعتی (پدر)، مرشد حسن کاویانی و  حاج احمد کاویانی

آخرین فعالیت های وی در زمینه ی کشاورزی خرید و فعال کردن زمین های کشاورزی  حسین آباد کمال (محل زندگی کمال الملک) می باشد که مدت ها رها شده بود.

او هم اکنون عضو هیات امنای هیات صاحب الزمانی می باشد و براین باور است که هر چه دارد از سایه ی سر و الطاف خاصه ی امام زمان می باشد .او در مورد فعالیت های هیات صاحب الزمانی نیشابور می گوید که این هیات علاوه بر مراسم عزاداری سالار شهیدان در ماه های  محرم و صفر در طول سال نیز دعای توسل ودعای کمیل را نیز برگزار می کند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.