کتاب های طلاب دینی در کتابخانه های مدارس!

کتاب های طلاب دینی در کتابخانه های مدارس!

سلام، کلبه کتاب، این هفته هم پذیرای دوست داران کتاب است. نخست سری به کتابخانه های مدارس می زنیم بعد آرزوی پایتختی کتاب می کنیم! سپس دیداری با یک مولف نیشابوری خواهیم داشت و سرآخرهم کمی برای خودمان تبلیغات می کنیم. بفرمایید تو!

کتاب و مدرسه

یک نویسنده ی کودکان و نوجوانان گفت: شنیدن خبر تجهیز کتابخانه‌های کلاسی مدرسه‌ها خبر خوبی است ولی محدود کردن آن‌ها به کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می‌تواند این حرکت خوب را به سرانجامی ناخوشایند برساند. آقای عباس جهانگیریان با اشاره به پژوهشی که در زمینه کتابخانه‌های مدارس انجام داده است گفت: بسیاری از کتاب‌های مدارس ما عمدتا برای کودکان و نوجوانان نوشته نشده‌اند و قریب به ۵۰درصد آنها برای طلاب علوم دینی مناسب‌اند تا کودکان و نوجوانان. این نویسنده با ابراز امیدواری از این‌که گزینش کتاب‌ها برای تجهیز کتابخانه‌های مدارس با دیدگاه‌های صرفا سیاسی و ایدئولوژی توام نباشد و نگاه‌های ادبی و کیفی را دنبال کند، تاکید کرد: حتی کتاب‌های دینی هم که برای کودکان و نوجوانان نوشته می‌شوند باید به گونه‌ای نگاشته شوند که برای کودک و نوجوان قابل فهم و جذب باشند. مثلا برخی کتاب‌ها اگرچه کتاب‌های قابل اعتنایی هستند اما برای کودکان و نوجوانان نیستند و نباید در دل مدارس دوره ابتدایی و راهنمایی ما جا گیرند، چون بچه‌ها از آن‌ها فهمی نخواهند داشت.

نیشابور، پایتخت جهانی کتاب؟

رییس کارگروه فرهنگ سازمان ملی یونسکو گفت: «تلاش ما این است یکی از شهرهای ایران را به عنوان پایتخت جهانی کتاب معرفی کنیم» عبدالمهدی مستکین اظهار کرد: «سازمان جهانی یونسکو هر سال یک کشور و شهر را به عنوان پایتخت جهانی کتاب مطرح می‌کند. تلاش ما این است برای سال ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ یکی از شهرهای ایران را به عنوان پایتخت کتاب معرفی کنیم.» ما از همین جا و از همین نشریه اعلام آمادگی نیشابور عزیزمان را برای پایتختی کتاب اعلام می داریم و از آقای عباس کرخی، ریاست تازه ی اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی می خواهیم تقاضای آن را برای یونسکو بفرستند.

لعل سیاوش

همان طور که می دانید در سایت کلیدر (klidar.ir) صفحه ی ویژه ای را به مولفین نیشابوری اختصاص داده ایم. چندی قبل در همین جا از شما خواستیم که اگر نام شاعر یا نویسنده ای از همشهریان نیشابوری مان از قلم افتاده به ما اطلاع دهید. یکی از دوستان در پاسخ به این تقاضا ما را با آقای «مسعود دستمالچی» آشنا کرد. از آقای دستمالچی که کارمند بازنشسته ی بانک مرکزی (تهران) است تاکنون ده ها مقاله ی عمدتا اقتصادی در روزنامه های کشوری به چاپ رسیده است. همچنین به قلم ایشان دو کتاب رمان به نام های «لعل سیاوش» و «من و این جماعت» در سال های ۸۴ و ۸۸ منتشر شده است. اگر مایل هستید بیشتر با این همشهری ساکن پایتخت آشنا شوید و یادداشت های ایشان را بخوانید می توانید به وبلاگ نیلک (nilk.persianblog.ir) سر بزنید. (راستی نیلک همان گوجه سبز است!) برای این همشهری اندیشمند و پر انرژی مان آرزوی موفقیت داریم.

۰۹۳۶۲۰۰۲۱۲۰

این شماره تلفنی که آوردیم قرار است خط ارتباط شما با این ستون باشد. اگر هم در شبکه ی اجتماعی وایبر عضو هستید می توانید این شماره را به فهرست مخاطبان خود اضافه کنید گاه گداری خبرهای دنیای کتاب را درج می کنیم. راستی شما هم می توانید نقد و معرفی کتاب برایمان ارسال کنید. تا دیداری دیگر شاد باشید و کتاب خوان!

کلبه کتاب

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.