درگفت وگو با بانوان هنرمند نیشابور مطرح شد: درخواست ایجاد بازارچه ی دایمی فروش تولیدات هنری

 

8کمیته امور بانوان و خانواده شهرستان نیشابور در راستای توانمندی اقتصادی بانوان اقدام به برگزاری نمایشگاهی از آثار هنرمندان و کارآفرینان بانو در شهرمان  نمود.این نمایشگاه که به مدت سه روز برگزار شد مورد استقبال مردم و بانوان هنرمند قرار گرفت . ضمن دیدار از این نمایشگاه با خانم فاطمه لطفی مشاور فرماندار و دبیر کمیته زنان و امور خانواده و مرضیه خانلقی هنرمند سفالگر و مسئول این نمایشگاه ملاقات کردیم و به سخنان گروهی از بانوان  کارآفرین و هنرمند شرکت کننده در این نمایشگاه گوش دادیم که ماحصل این دیدار تقدیم شما همشهریان عزیز می گردد.

 

 

در ابتدا ازسر کارخانم لطفی خواستیم در خصوص وظایف کمیته امور بانوان و خانواده فرمانداری توضیحاتی ارایه نمایند :

این کمیته مسئول سیاستگذاری و هماهنگ کننده امور زنان در سطح شهرستان با دستگاه های اجرایی است که اهداف کلی آن توانمند سازی بانوان در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی می باشد . در جلسات ما که در محل فرمانداری تشکیل می شود حدودچهل نماینده از ادارات و دستگاه های اجرایی حضور دارند .این نمایشگاه که با همکاری صمیمانه فرماندارمحترم و محبوب شهرمان جناب مظفری برپا شده است سومین نمایشگاه این کمیته بوده که دو نمایشگاه قبلی در تهران و مشهد برپا شده بود و این نمایشگاه در محل فرهنگسرای سیمرغ و به صورت بازارچه فروش برگزار شد.هدف از این کار  حمایت از این عزیزان هنرمند و کار آفرین بوده است .لازم به ذکر است که نمایشگاه با همکاری صمیمانه سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ، اداره میراث فرهنگی وگردشگری و صنایع دستی و مدیریت فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد.

درادامه ی این گزارش سراغ بانوان هنرمندوکارآفرین شهرمان رفتیم وپای صحبت های آنان نشستیم:

مرضیه خانلقی هنرمند سفالگرومسئول نمایشگاه آثار بانوان هنرمند شهرستان بیان داشت: در این نمایشگاه حدود چهل بانوی هنرمند و کارآفرین شهرمان در سی غرفه به معرفی و فروش آثار خود پرداختند. مشکل اصلی کمبود جا و زمان کم نمایشگاه می باشد که همین مشکل باعث شده تعداد زیادی از متقاضیان نتوانند در نمایشگاه شرکت کنند . امیدوارم در آینده با هماهنگی بیشتر مسئولین فضای لازم در اختیار این کارآفرینان عزیز قرار بگیرد.

آذر غلاث  که هنرمند سفالگر و آثار حجمی می باشد  وحدود بیست و پنج سال در این رشته کار کرده و نزد استادانی چون  کرخی (مشهد) آموزش دیده در باره این نمایشگاه گفت : به دلیل اینکه رشته سفالگری فضای کافی لازم دارد ما نتوانستیم تمامی آثار خود را به معرض دید بگذاریم و همشهریان عزیز را با این هنر سنتی و اصیل شهر مان آشنا کنیم . لذا توصیه من این است برای زنده شدن هنر سفالگری در نیشابورکه شهرت سفال قدیم آن جهانی است، یک  مدرسه بزرگ سفالگری در شهرمان راه اندازی شود تا هم هنر گذشته شهرمان زنده شود و هم نسل جوان با این هنر اصیل آشنا شوند و آموزش ببینند.

مرضیه خویی  مشبک کارفیروزه که حدود شانزده سال در این رشته سابقه ی کار دارد، می گوید : این رشته هنری را در کاروانسرای شاه عباسی و زیر نظر خانم خانلقی و استاد محمد خانی(مشهد) آموزش دیده ام وباید بگویم که عدم حمایت مسئولین از هنرمندان ومشکل مالی  و نبودن مکانی ثابت برای عرضه محصولات ، از مهمترین مشکلات کار ی ما می باشد .

نسرین قدمگاهی طراح و دوخت لباس سنتی و مدرن که در دانشگاه علمی – کاربردی تحصیل کرده است ،مشکلات بیمه ، کمبود سرمایه ونبودن مکان ثابت برای عرضه محصولات را موانع پیشرفت رشته خود ذکرمی کند  و خواستار حمایت مسئولین از هنرمندان شد .

شکیبا رهنما (طراحی و نقاشی لعاب) که نزد خانم خانلقی آموزش دیده و اولین بار با دیدن بشقاب های لعاب نیشابور جذب این هنر شده است ، می گوید : آرامش و حس هیجان این هنر را دوست دارد و درخواستش از مسئولین این است که سفال نیشابور بیشتر معرفی شودو جایگاه ثابتی برای عرضه تولیدات فراهم شود .

زینب قدسی و نرگس حسینی (گوهر تراش جواهرات مهره ای) مشکل تهیه و گرانی مواد اولیه از قبیل فیروزه ،طلا، نقرهو…را بر شمرد و از مسئولین درخواست داشت که برای بیمه ونیزتهیه مکانی برای عرضه محصولات هنری و اعطای وام وسرمایه چاره اندیشی نمایند .

فرشته غنوی بانوی هنرمند کارشناس ارشد سفال و سرامیک که تمامی مراحل ساخت سفال و سرامیک را خود انجام می دهد و در نمایشگاه های کشوری نیزشرکت داشته است ، آشنایی نداشتن مردم با رشته سفال و سرامیک  وعدم حمایت مسئولین از هنرمندان این رشته را مشکل کار هنری خود ذکر می کند و تدارک دیدن مکانی برای عرضه و فروش محصولات را ضروری می داند .

جینا عاطفی هنرمند در زمینه ساخت مجسمه های پولیستر که حدود ده سال در این رشته فعالیت داشته ، می گوید : نبود مکانی ثابت برای عرضه محصولات ، عدم پوشش بیمه و نداشتن سرمایه کافی از مشکلات فعلی ما می باشد .

اعظم ضرورت (نقاشی روی چینی و بلور ) که فعالیت هنری را حدود بیست سال پیش و از تهران زیر نظر استاد فارسی شروع کرده است ، نداشتن کارگاه تهیه لوازم اولیه و سرمایه لازم را از مشکلات خود می داند .

ربابه لطفی (قلمزنی روی مس)که فعالیت خود را حدود چهارده سال پیش و با آموزش در سازمان فنی و حرفه ای شروع کرده ، تشکیل بازارچه ای دایمی را جهت عرضه آثار خود را از مسئولین درخواست می کند .هم اکنون او و همکارش زهرا صومعه آثار چشم نوازی را تولید می کنند .

ضمنا بانوانی همچون سمیرا محمدآبدی(طراحی و نقاشی لعاب) – ربابه موسوی (شیرینی خانگی) – مهدیه انجیدنی و شادی دباغیان (گلسازی )- فرنوش ایران منش (طراحی و دوخت پوشاک ) – فاطمه شریفان (قاب و آینه سنتی) – فاطمه توزندجانی (گل های نمدی و کریستال) – سعیده سعدآبادی (نقاشی ویترای روی ظروف) – زهره یزدی(گلسازی دیسکو)- خانم چمنی (آموزشگاه هنرهای دستی طلوع )- خانم سلیمانی (هنرستان نبوت میان جلگه )- ملیحه گاراژیان (معرق ساقه گندم)- نازنین مصری (دوخت نمدی) – شیرین شکفته (نقاشی روی پارچه) – مریم کریمی (شیرینی خانگی )- زهرا گلشنی (تابلوهای ساقه گندم و بافتنی )- محبوبه حق شناس (نقاشی ویترای ) و نرگس خورشاهی (شیرینی خانگی) از دیگر هنرمندان این نمایشگاه بودند که همگی از برپایی نمایشگاه تشکر و قدردانی کردند و از زحمات فرماندار محنرم جناب مظفری وخانم لطفی مسئول  کمیته امور بانوان و خانم خانلقی مسئول نمایشگاه صمیمانه قدردانی نمودند .

درپایان لازم به یادآوری است هنرمندان خانم فعال در این نمایشگاه خواهان ایجا د بازارچه ی دایمی  فروش تولیدات هنری بودند.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.