کتابی برای با شعورها!

کتابی برای با شعورها!

نگاهی به کتاب «بی شعوری» تالیف خاویر کرمنت

«بی شعوری» عنوان کتابی است که این روزها حسابی در بازار نشر گل کرده است. این کتاب در دولت احمدی نژاد اجازه ی چاپ نداشت اما بعد از گرفتن مجوز در دولت تازه به سرعت به چاپ دهم رسید. کتاب بی شعوری ترکیبی است از طنز و روانشناسی. نویسنده، بی شعوری را خطرناک ترین بیماری تاریخ بشریت دانسته و هشدار می دهد که بی شعورها نه تنها احمق نیستند که نسبت به مردم عادی از هوش و استعداد بالاتری برخوردار هستند و بیشترین آسیب هایی که در طول تاریخ به بشریت وارد شده توسط همین آدم های بی شعور بوده و نه آدم های نادان. دکتر «خاویر کرمنت»، مولف کتاب می گوید در دنیای مدرن و در سایه ی این تفکر نادرست که سواد و آگاهی الزاما رفاه و فرهنگ عمومی را درپی خواهد داشت، بی شعورهای زیادی تولید شده اند!

نشانه های بی شعوری

از دیدگاه جناب آقای کرمنت، این افراد در معرض ابتلای شدید به بی شعوری هستند: مردمی که از زندگی در شهرهای بزرگ و دودآلود لذت می برند/ کارشناسان بیمه/ آدم هایی که با لبخندی مصنوعی می گویند روز خوبی داشته باشید/ کسانی که به زور می خواهند دیگران را به راه راست هدایت کنند/ نمایندگان کنگره ی آمریکا/ منتقدان مطبوعاتی/ آدم هایی که خودشان را توی صف جا می زنند/ زن هایی که پاتوق شان حراجی هاست/ اعضای کمیسیون های تخصصی شورای شهر/ پدر و مادرهایی که بچه هایشان در اماکن عمومی هر غلطی که می خواهند می کنند/ و… البته، آدم هایی که درباره بی شعوری کتاب می نویسند!

قواعد بی شعورها

تمام مشکلات را دیگران به وجود آورده اند/ اصلا نیازی به ریشه یابی و حل مشکلات نیست فقط یکی را پیدا کن که تقصیرها را گردنش بیندازی/ تمام قوانین برای این به وجود آمده اند که نقض شوند اما فقط تو این حق را داری. اگر کس دیگری این کار را انجام داد دودمانش را برباد بده/ اگر از قانونی خسته شدی مطابق نیازت یکی دیگر بساز اما به محض آن که به خواسته ات رسیدی آن را هم نقض کن!

ویژگی های شخصیتی بی شعورها

از خود ممنونند/ ایمان دارند که موهبتی الهی برای جهانیان اند/ باور دارند که همه می خواهند از نظرات آن ها در مورد همه چیز مستفیض شوند/ احساس می کنند که خدا به آن ها وحی کرده تا هرکس را که عقیده ای متفاوت با آن ها دارد مجازات کنند/ در خرج کردن پول دیگران خبره اند/ به خودشان قبولانده اند که هرگز اشتباه نمی کنند!

رفتار بی شعورها

برای هیچ چیزی در صف نمی ایستند و همیشه راهی برای جازدن پیدا می کنند/ هیچ گاه خواهش نمی کنند همیشه دستور می دهند/ هرگز تحسین نمی کنند مگر آن که بخواهند با تحسین یک نفر دیگر به بچه شان سرکوفت بزنند و بگویند تو چرا نمی توانی مثل او باشی/ داد می زنند البته اگر تشخیص بدهند که لازم نیست هوار بکشند/ تا زمانی که پاسخ حملاتشان را ندهید حمله می کنند/ صحنه ی وقوع تصادف را به هم نمی زنند فقط به شرطی که توی ماشین گیر کرده باشند/ اعتقاد دارند که نزاکت، یک سری قواعد است که ساخته شده تا فقط دیگران در مورد آن ها به جا بیاورند!

فرهنگ لغت بی شعورها

عشق: سراسر زندگی آدم بی شعور، عشق ورزیدن است منتها به خودش!

فداکاری: کلمه ای است که در قاموس بی شعورها معنایی ندارد مگر به این مفهوم که دیگران تسلیم خواسته های آن ها بشوند.

گفتگو: بی شعورها عاشق حرف زدن اند به ویژه درباره ی خودشان.

گوش دادن: بی شعورها شنونده های خوبی هستند برای کشف نقطه ضعف ها و نقایص دوستان و همکاران و دشمنانشان.

خشم: آدم بی شعور اعتقاد دارد عصبانیت بهترین وسیله برای رویارویی با جهان درنده ای است که در آن زندگی می کنیم.

بی شعورهای مقدس مآب

بی شعورهای مقدس مآب گمان می کنند وظیفه ی اخلاقی دارند که افسرده حالی خودشان را به همه منتقل کنند. آن ها با این که مغرور و متکبرند اما درباره ی لزوم فروتنی، موعظه و سخنرانی می کنند. البته مقصودشان از فروتنی این است که شما در برابرشان کرنش کنید. آن ها راه و روش خود را تنها راه و روش درست زندگی می دانند و اگر شما نمی توانید این مطلب را درک کنید بهتر است به درک واصل شوید! دکتر کرمنت مولف کتاب، در این جا به یکی از شاگردانش اشاره می کند که مرید کشیشی به نام «بیلی ویلی» بوده است و درباره ی کشیش می گوید: «او از کلمات مثل بمب و گلوله استفاده می کرد طوری رفتار می کرد که انگار خداوند برای انجام تمام کارهای مهم از او کسب تکلیف می کند.» سپس از کشیش جوانی به نام «نیزل» نام می برد که می گوید:«هر مسیحی راستینی باید در همه جا به دنبال یافتن گناه و مبارزه با شیطان باشد. در هر سایه ساری، زیر هر سنگی و در هر قلبی» دلیل این توصیه ساده است: مومن واقعی اگر همیشه سرش به شیطان گرم باشد هرگز متوجه نخواهد شد که «نیزل» دارد جیبش را خالی می کند!

و سرانجام

اگر می خواهید با بی شعورهای تجاری، بی شعورهای مدنی، بی شعورهای دیوان سالار و … آشنا شوید، اگر می خواهید راه های کنار آمدن با بی شعورها و زندگی کردن با دوستان بی شعور را یاد بگیرید و سرانجام اگر فکر می کنید خدای نخواسته خودتان هم بی شعورید و یا در معرض بی شعوری قرار گرفته اید و به پیشگیری یا درمان نیاز دارید بد نیست نگاهی بیندازید به کتاب «بی شعوری» تالیف دکتر خاویر کرمنت با ترجمه ی محمود فرجامی که انتشارات تیسا منتشرش کرده است.

مهدی کاکلی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.