کتابخانه

10شاه سابق، نه یک مهره و کارگذار صرف قدرتهای خارجی، از جمله آمریکا و انگلستان، بود و نه سیاستهایی که به اجرا میگذارد دیکته شده از سوی لندن و واشنگتن بود. اگر چه پذیرش آن برای ما سخت است.، او اتفاقا از یک درجه ای از استقلال برخوردار بوده. او نه با اسلام دشمنی خاصی داشت و نه به دنبال از بین بردن اسلام در ایران بود…

دکتر صادق زیباکلام در این کتاب ضمن بررسی و نقد سایر نظریه های ارائه شده از سوی نظریه پردازان داخلی وخارجی همچون نظریات مارکسیستی انقلاب ، نظریه های توطئه ، نظریات اسلام گرایانه و… نظریه چند بعدی خود را ارائه وشرح و بسط نموده است.

کتاب مقدمه ای بر انقلاب اسلامی قصد دارد تا با عبور از یک سری مفاهیم که به عنوان «اصول ثابت» در مورد رژیم شاه و انقلاب اسلامی فرض گرفته شده است، رویکرد جدیدی به این واقعه بزرگ داشته باشد و تحلیلی منطبق بر واقعیت به خوانندگانش ارایه دهد. نویسنده همچنین با اشاره به ایرادات و انتقاداتی که بر این کتاب وارد آمده، مدعی است: «ریشه این ایرادات نه بر کتاب بلکه بر نوع روش یا رویکرد منتقدین وارد است.» در واقع باید گفت به اعتقاد ایشان چنانچه منتقدان کتاب نیز چشم هایشان را بشویند و با زدودن آن «اصول ثابت» اما غیرواقعی، جور دیگری به مسائل نگاه کنند، به همان نتیجه ای خواهند رسید که در این کتاب آمده است. کتاب مقدمه ای بر انقلاب اسلامی نخستین بار در سال ۱۳۷۴ منتشر شد و چاپ دهم آن نیز در سال ۱۳۹۳ توسط انتشارات کلک آزادگان با قیمت ۱۷۵۰۰۰ریال صورت گرفت.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.