کاش این شعر هم تحریم شود تا تو عاشقانه‌تر بخوانی‌ام! ( کلبه کتاب )

ریحانه مهربانی

سلام و وقت بخیر! به کلبه کتاب خوش آمدید. در معرفی تازه‌های این هفته با یک کتاب شعر و یک رمان در خدمت شما هستیم و بعد هم سری به دنیای کودکان می زنیم. با ما همراه باشید.

 

اسکارلت دههی شصت

«اسکارلت دهه‌ی شصت» نام مجموعه شعر تازه چاپ «سجاد افشاریان» است که در مقدمه آن نوشته: «من به تازگی دیگر کارکردهای شعر را دریافته‌ام که مهم‌ترینشان امنیت است. ما همه در رگ‌های‌مان سعدی و خیام و شاملو و نصرت و اخوان و سپهری و مشیری و فروغ درون داریم که حافظ ماست، باورم هست که من، ما و هر انسانی که ربطی به این خاک داشته باشد، در درون خود شعرهای بی‌شمار شخصی را خاطره ساخته، چنان که یاد که یادش می‌افتد، گاهی در دلمان قند آب می‌شود، همین که کسی باشد که برایش دل به دریا بزنیم شعر است، امنیت است».  افشاریان یک کنسرت-تئاتر را نیز با عنوان همین کتاب به روی صحنه برده است. قطعه ای از این کتاب را با هم می‌خوانیم:

«کاغذ گران شده

پست هم که از مُد افتاده

من هم که هزارهزار صفحه عاشقت می‌شوم

کاش این شعر هم تحریم شود

تا تو عاشقانه‌تر بخوانی‌ام

مثل نان

مثل سرنگ سرطان

مثل همین روزها؛ آب اکسیژن هوا

مثل تقدیر که آن هم گران شده است

مثل جان‌به‌لب

لب

مثل چشم‌هات

مرطوب نفس‌هات

که بسیار مرا تحریم کرده‌اند»

***اسکارلت دهه شصت/ سجاد افشاریان/ نشر چشمه/ ۱۰۰۰۰ تومان

سیر عشق

پیش‌تر در همین بخش، از کتاب‌های «آلن دوباتن» برایتان نوشته بودیم، کتاب بعدی که برایتان معرفی می‌کنم «سیر عشق» نام کتاب جدید دوباتن و دومین رمان اوست. آلن دوباتن اولین رمانش را با نام «جستارهایی در باب عشق» در سال ۱۹۹۳ نوشت که موضوع آن شرح یک رابطه از آغاز و اولین جرقه‌های عاشقی تا پایان رابطه است. از آن زمان تا به حال آثار این نویسنده اغلب ماهیت مقاله‌ای داشته‌اند تا اینکه دوباتن در سال ۲۰۱۶ دومین رمانش را می‌نویسد تا راهی را که با نوشتن اولین رمان آغاز کرده بود ادامه دهد.

به نظر او، برخلاف تصور جامعه، تنها «آغاز عشق» نیست که اهمیت دارد، بلکه چگونگی ادامه‌ی آن است که حائز اهمیت است. دوباتن در این رمانِ عاشقانه به بررسی چگونگی بقا و پیش‌روی عشق در درازمدت می‌پردازد که نتیجه‌ی آن تجربه‌ای داستانی، فلسفی و روانکاوانه است که ما را ترغیب می‌کند عمیقاً با شخصیت‌های رمان همذات‌پنداری کنیم و به تجربیات عاشقانه‌ی آن‌ها بیندیشیم.

در بخشی از این کتاب آمده است:

«در عمق هر دلخوری، مخلوطی درهم و برهم از عصبانیت شدید و میلی به همان شدت برای حرف‌نزدن راجع به دلیل عصبانیت وجود دارد. کسی که قهر میکند هم سخت نیازمند درک شدن از سوی شخص دیگر است و هم کاملاً مصر است که هیچ‌کاری در راستای وقوع این درک انجام ندهد. خودِ نیاز به توضیح دادن، هسته‌ی این دلخوری را شکل می‌دهد: اگر طرف مقابل توضیحی بخواهد، مسلماً لیاقت توضیح شنیدن ندارد. باید اضافه کنیم که این مزیتی است که دیگری با ما قهر کند: یعنی طرف مقابل آن‌قدری به ما احترام می‌گذارد و قبولمان دارد که فکر می‌کند ما باید ناراحتی ناگفته‌ی وی را درک کنیم. این یکی از موهبت‌های عجیب و غریب عشق است.»

***سیر عشق/ آلن دوباتن/ ترجمه‌ی زهرا باختری/ نشر چترنگ/ قیمت: ۲۱۰۰۰ تومان

سیتو!

خب با فرارسیدن تابستان، فرصت مناسبی است که کودکان و نوجوانان، سر از کتابهای درسی برداشته و کمی هم به داستان و تخیل رو بیاورند. کلبه کتاب کلیدر با مجموعه کاملی از کتاب های مناسب این گروه سنی بچه ها و والدینشان را دعوت می کند که فرصتی در روز را به مطالعه اختصاص دهند. یکی از ناشران خوبی که این روزها هم طرفداران زیادی را به خودش جلب کرده نشر «هوپا» است که در این بخش قسمت هایی از «کارآگاه سیتو»ی دوست داشتنی اش را برایتان انتخاب کرده ایم و با خواندن آن شما را تا دیداری دیگر به کانال تلگرام کلیدر @klidar فرامی خوانیم که هر روز با تازه های کتاب همراه شماست:

آسانسور ساختمان درست کار نمی کند و به همین دلیل مجبورند از پله ها بالا بروند. به طبقه اول که می رسند، کارآگاه با صدای بلند می گوید: «سروان! چیز مهمی کشف کردم!»

– یک سرنخ؟

– نه فهمیدم که توی طبقه ی اول یک رستوران هست. تا شکمم را با یک بشقاب ماکارونی و یک عالمه سس گوجه فرنگی پر نکنم نمی توانم کله ام را با فکرهای بکر پر کنم!  اما وقتی در می زنند پیشخدمت به آن ها می گوید که نمی توانند وارد شوند.

– متاسفم آقایان! این رستوران متعلق به باشگاه ریشوها است. فقط کسانی می توانند وارد شوند که ریش داشته باشن.

– ببینید! من سبیل دارم. دست کم یک بشقاب غذا که می توانید…

– غیرممکن است. اگر ریش نداشته باشید نمی توانید اینبجا غذا بخورید.

– بخشکی شانس! اگر می دانستم از یک ماه پیش صورتم را نمی تراشیدم!

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.