کاشان، سومین خواهر خوانده نیشابور شد

خواهر خواندگی شهرها چیست و فامیل شدن های کاغذی چه دستاوردی داشته است؟!

رضا میرابی- خواهر خواندگی نیشابور با شهرهای ایران و جهان، داستان تازه ای نیست. پاییز ۷ سال پیش بود که نخستین پیمان خواهرخواندگی نیشابور با شهرهای دیگر امضا شد. خوی در آذربایجان غربی و قونیه ی ترکیه در یک روز به خواهر خوانندگی نیشابور در آمدند.

 خانواده خواهرخوانده های نیشابور هفته گذشته سومین (و به روایتی دهمین) عضو خود را شناخت. همزمان با سفر اعضای شورای شهر نیشابور به کاشان، پنج شنبه ۵ مهرماه ۱۳۹۷، پیمان خواهرخواندگی این دو شهر به امضا رسید.

«خیام نامه» در گزارشی به چیستی و چگونگی عقد پیمان خواهرخواندگی شهرها، دستاوردها و ثمرات آن و نیز خانواده خواهرخوانده های نیشابور پرداخته است.

 خواهرخواندگی چیست؟

یکی از راهکارهای تقویت دیپلماسی شهری، خواهرخواندگی شهرهاست که زمینه را برای افزایش ارتباطات میان فرهنگ‌ها و ارتقای تعاملات انسانی میان ساکنان شهرها فراهم می‌آورد. خواهرخواندگی قراردادی است بین مسوولان اجرایی دو شهر که برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی بسته می‌شود.

بر اساس گزارشی که در مجله همشهری دیپلماتیک(شماره ۸۱) به چاپ رسید، شهرهای تاریخی جهان برای حفظ و حراست از زمینه‌های تاریخی و فرهنگی مشترک، اقدام به ایجاد یک رابطه غیرمتمرکز از طریق انعقاد قراردادی موسوم به خواهرخواندگی می‌کنند و تلاش دارند با اعزام گروه‌های کارشناسی از تجربیات یکدیگر استفاده کنند و در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و… با یکدیگر همکاری کنند تا زمینه برای تعمیق روابط میان آنان فراهم شود. خواهرخواندگی پیمان همکاری بلندمدت و رسمی دو شهر است که بین شهرداران دو شهر برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی منعقد می‌شود.

تاریخچه خواهرخواندگی در ایران و  جهان

اصطلاح خواهرخواندگی‌که از ادبیات اروپا وارد ادبیات دیگر کشورها شده است، برای نخستین بار در سال ۱۹۲۰ بعد از جنگ جهانی اول، طی قراردادی بین یک شهر در انگلیس و یک شهر در فرانسه منعقد شد و تا سال ۱۹۸۶ ادامه داشت. با پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا یعنی ژنرال «دوایت آیزنهاور» در سال ۱۹۵۶ در ارائه برنامه «مردم به مردم» خود بر شکل‌گیری پیمان‌های خواهرخواندگی بین شهرهای آمریکا با شهرهای جهان تاکید کرد و به این ترتیب حرکتی جهانی برای این موضوع پایه‌گذاری شد. هدف اعلامی آیزنهاور از تأکید بر این طرح، درگیر کردن افراد و سازماندهی گروه‌ها در تمامی سطوح جامعه برای کاهش درگیری‌ها در سطح جهان با انعقاد قرارداد خواهرخواندگی بود.

خواهرخواندگی در ایران نیز سابقه ای ۵۵ ساله دارد. نخستین خواهرخواندگی شهرهای ایران به سال ۱۹۶۳ باز می گردد؛ جایی که تهران به خواهرخواندگی سئول در کره جنوبی در آمد و اینک در هر یک از دو پایتخت، خیابانی به نام خواهرخوانده اش نامگذاری شده است.

اولین خواهر خواندگی شهرهای ایران بعد از انقلاب نیز در سال ۱۳۷۳ و با خواهرخواندگی تهران و بیشکک، پایتخت قرقیزستان انجام شد.

وضعیت نامشخص خواهرخوانده های نیشابور

بنابر فهرست خواهرخوانده های شهرهای مختلف ایران که در دانشنامه آزاد ارائه شده، نیشابور با ۱۰ شهر خوی در آذربایجان غربی، قونیه در ترکیه، غزنی در افغانستان، بسطام در استان سمنان، مراغه در آذربایجان شرقی، اصفهان، شاهرود در استان سمنان، تولوز فرانسه و بم در استان کرمان، خواهرخوانده است.

آمار ارائه شده از این مرجع البته مورد تایید شهردار نیشابور نیست!

محمد نجفی در گفتگو با خیام نامه گفت: نیشابور با احتساب کاشان که در هفته گذشته به جمع خواهرخوانده های آن پیوسته، تنها با ۴ شهرِ خوی، شاهرود، کاشان و شهری در رومانی که به دلیل گذشت مدت زمان زیاد از زمان امضای پیمان، اطلاعی از آن موجود نیست، پیمان خواهرخواندگی امضا کرده است.

وی افزود: شهرهای خوی در ۷ سال پیش و شاهرود در ۲ سال پیش اولین هایی بودند که خواهرخوانده نیشابور شدند.

به گفته او، دیگر شهرهایی که از آن ها به عنوان خواهرخوانده های نیشابور یاد می شود مانند قونیه ترکیه و تولوز فرانسه، به طور رسمی به خواهر خواندگی نیشابور در نیامده اند و تنها مذاکرات اولیه آن انجان شده است. به طورکلی این طور خواهرخواندگی ها که فرا ملّی است باید به تایید وزارت های خارجه و کشور برسد و در این موارد هنوز تاییده ای صادر نشده است.

نکته قابل توجه دیگر این بود که در دانشنامه آزاد، کاشان و نیشابور، ۴ سال پیش، پیمان خواهرخواندگی امضا کرده اند! این در حالی است که اعضای شورای شهر نیشابور در هنگام تنظیم گزارش در کاشان هستند و پیمان خواهرخواندگی دو شهر نیشابور و کاشان را هفته گذشته امضا کرده اند!

کاشان؛ خواهرخوانده جدید نیشابور

 شهردار نیشابور در تشریح وجوه تشابه نیشابور و کاشان برای عقد پیمان خواهرخواندگی، گفت: مهم ترین وجه شباهت و عامل ارتباط این دو شهر، استاد کمال الملک است که زادگاهش در کاشان و مدفن او در نیشابور است. البته کاشان از وجوه تاریخی، فرهنگی، اقلیمی و جمعیتی نیز مشابهت هایی با نیشابور دارد که مجموعه این عوامل سبب امضای پیمان خواهرخواندگی بین این دو شهر شده است.

شهرستان کاشان در استان اصفهان است که دارای چهار بخش (مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک) بوده و دارای هفت شهر (کاشان، مشکات،  قمصر، نیاسر، جوشقان قالی، کامو و چوگان و برزک) می‌باشد. کاشان با مساحتی قریب به ۴۴۰۰ کیلومتر ، در سرشماری انجام شده در سال ۹۵، بیش از ۳۶۴ هزار نفر جمعیت داشته است.

دستاورد پیمان خواهر خواندگی، در گرو پیگیری طرفین

شوراییان شهر کاشان به نیشابور سفر می کنند

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر نیشابور در گفت و گویی کوتاه با خیام نامه گفت: مزایای خواهر خواندگی بستگی به پیگیری های خود ما دارد. باید با نشست های تخصصی، پتانسیل های موجود در هر دوشهر شناسایی شود تا با انتقال تجربه هایی در زمینه هایی مانندمدیریت شهری، بهره برداری از فاضلاب، بهره وری نیروی انسانی و… از این ارتباط بهره ببریم.

به گفته هادی ترقی، اعضای شورای شهر کاشان به دعوت پارلمان شهری نیشابور و به منظور شناخت بیشتر ظرفیت های نیشابور و کاشان، در هفته های آتی به نیشابور سفرخواهند کرد.

خواهرخوانده های نیشابور را بشناسیم

 خوی، آذربایجان غربی: شهرستان خوی بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهرستان استان آذربایجان غربی بعد از مرکز استان به حساب می آید. جمعیت شهرستان خوی طبق سرشماری سال (۱۳۹۵) برابر با۳۴۸٬۶۶۴ نفربوده است.

شاهرود، سمنان: شاهرود یکی از شهرهای استان سمنان در حد فاصل دو نوع آب و هوای مرطوب و پرباران در شمال و کویری، در جنوب جای گرفته که آب و هوایی معتدل و مطلوب برای این شهر فراهم کرده‌است.

بر اساس اطلاعات موجود در دانش نامه آزاد (ویکی پدیا) که سندیتت کافی ندارد، نیشابور با برخی شهرهای خارجی نیز خواهر خوانده است. از جمله:

قونیه، ترکیه: از ۶ اکتبر ۲۰۱۱

مرکز استان قونیه در کشور ترکیه است. آرامگاه مولوی، شاعر پارسی‌زبان، در شهر قونیه‌است.

غزنی، افغانستان: از ۲ ژانویه ۲۰۱۳

غزنی شناخته شده با نام‌های تاریخی غزنه و غزنین، شهری است در مرکز شرقی افغانستان. این شهر با جمعیت تقریبی ۱۴۱۰۰۰ نفر و در ارتفاع ۲۲۱۹ متری از سطح دریا قرار دارد. شاهراه کابل – قندهار که شهرهای شمالی را به شهرهای جنوبی افغانستان وصل می‌کنید از این شهر نیز می‌گذرد.

فرانسه تولوز، فرانسه از ۳۰ آوریل ۲۰۱۶ (پیمان اولیه)

تولوز (به فرانسوی: Toulouse) شهری در جنوب غربی فرانسه بر ساحل رود گارون و یکی از مراکز صنایع پیشرفته اروپا است. این شهر در حد فاصل دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار گرفته‌است.

در چند دهه گذشته، تولوز از خود نماد شهری فعال را به نمایش گذارده‌است. علاوه بر صنایع هوایی و فضایی مانند ایرباس، فعالیت در بخش‌هایی چون الکترونیک، صنایع پزشکی، علوم غذایی، فناوری اطلاعات، میکروبیولوژی و فناوری زیستی در جریان است.

بسطام (شهری در شهرستان شاهرود استان سمنان)، مراغه (در آذربایجان شرقی)،  اصفهان و بم (در استان کرمان)، از شهرهایی هستند که در برخی منابع از آن ها به عنوان خواهرخوانده های نیشابور یاد شده است. اما شهردار نیشابور می گوید تفاهم نامه ای رسمی در این باره وجود ندارد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.