کارگران فضای سبز در روز کارگر از «باغ بی برگ»  زندگی شان گفتند

 

18داود فرهادی- کارگران فضای سبز شهرداری نیشابور به علت پرداخت نشدن بیش از دو ماه حقوق و مشکلات دیگر، در باغ امین الاسلامی و همچنین مقابل شورای شهر، همزمان با روز کارگر دست به تجمعی مسالمت آمیز زدند.

در این تجمع که در آن تعداد زیادی از کارگران فضای سبز، که قبلا  با شهرداری قرارداد داشتند و الان به بخش خصوصی و پیمانکاری مشهدی سپرده شده، حاضر بودند، از نداشتن هرگونه  قرارداد سخن گفتند.

توزندجانی یکی از کارگران معترض با ذکر این نکته گفت: از زمانی که به بخش خصوصی واگذار شده‌ایم پرداخت سنوات خدمت ما صورت نمی‌گیرد و هیچ کس هم نیست که به درد ما رسیدگی کند.

او گفت: ما جلسه ای هم با معاون عمرانی فرمانداری داشته ایم و آنجا وقتی گفتیم آیا این گونه برخورد شایسته کشوری اسلامی ، مثل ایران است، پاسخ شایسته ای دریافت نکردیم.

نماینده کارگران معترض گفت: من خودم سابقه ۶ ماه خدمت داوطلبانه در جبهه را دارم، آنجا آسیبی ندیدم ولی در محل فعالیت‌ام در شهرداری نیشابور به شدت از ناحیه گردن آسیب دیدم.

یکی از کارگران در ادامه افزود: این که به ما می‌گویند شما اخلالگر هستید را اصلا نمی پذیریم ما فقط دنبال حق و حقوق مان هستیم. الان آقای بتوئی (معاون شهردار) می‌گوید ما یک پیمانکار قوی داریم. در حالی که اصلا چنین نیست و پیمانکار توان پرداخت حقوق کارگران را ندارد. نکته دیگر این که خود پیمانکار به ما می‌گوید دستشوئی‌ها و نمازخانه اماکن عمومی را قفل بزنید تا مردم به آنجا نروند تا نیاز به نظافت نداشته باشد. آیا به نظر شما این کار صحیح است؟ به همین دلیل ۳ نفری که در این بخش در باغ ملی مشغول بودند را به یک نفر کاهش داده است.

رضا یکی دیگر از کارگران معترض می‌گوید: هم اکنون ما را هر جا که برای هرس درختان یا آبیاری، و غیره می فرستند یا باید پیاده برویم یا با وسیله شخصی خود و در روز ممکن است ما را به ۵ جای مختلف در شهر بفرستند و این رفت و آمدها را هم با هزینه خودمان انجام می دهیم.

او گفت: از دیگر مشکلات ما کسر حقوق به بهانه های مختلف و پیش پا افتاده است. بارها با برخوردهای خارج از انصاف،  از حقوق ما کسر شده است و تهدیدمان هم می کنند که اگر اعتراض کنید اخراج می شوید و یک نفر دیگر را به جای تان می آوریم.

کارگر و نگهبان یکی از پارک ها که معلولیت هم دارد از این که به خاطر دشواری شرایط کاری در هوای سرد، یک بار دچار عارضه مغزی شده و هزینه های گزاف درمان را هم خود متحمل شده گفت. این کارگر آسیب دیده در نهایت فیش حقوقی خودش را به خبرنگار ما نشان داد که که در آن ۴۹۰ هزار تومان دریافتی داشت و با ۲۹۰ هزار تومان کسورات مختلف، در نهایت دریافتی نهائی او ۲۰۰ هزار تومان بود.

کارگران در نهایت با ذکر این که همت آبادی و صادقی از اعضای شورای شهر قول‌هائی را به آنها داده اند، به تجمع خود خاتمه دادند.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.