کارنامه شورای چهارم باز هم زیر سوال رفت

 

آزاده مهدیار/

 انتقاد دیرهنگام عضو شورا از دست درازی به جیب مردم ;

عضو شورا: با ترس و لرز در شهر تردد می کنیم.

در جلسه هفتگی شورای شهر که دستور جلسه این هفته اش نطق پیش از دستور شریعتمداری، بررسی نامه های واصله، حضور شهردار جهت ارائه گزارش عملکرد و حضور فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان بود، به دلیل عدم مدیریت زمان جلسه، فرصتی برای ارائه گزارش شهردار ایجاد نشد و نیز ترک جلسه از سوی تعدادی از اعضا جلسه را برای دقایقی از رسمیت انداخت.

نارضایتی مردم از شورای چهارم

در آغاز جلسه، نطق پیش از دستور شریعتمداری با چند پرسش آغاز شد: بودجه شهرداری از ۳۵ میلیارد تومان در سال ۹۱ به ۱۲۵ میلیارد تومان رسیده است، باید دید آیا این رشد خوب است یا خیر؟ آیا هر رشد بودجه ای خوب است یا نه؟ آیا این افزایش از طریق برون سپاری و فروش اوراق مشارکت بوده است؟ واقعیت چیز دیگری را نشان می دهد. در ۴ سال گذشته حتی یک پروژه اقتصادی که به ثروت شهرداری اضافه کند در این شهر نبوده، آیا این افزایش ۴ برابری ناشی از امدادهای غیبی بوده؟

شریعتمداری خود چنین پاسخ داد: با کمی دقت در مصوبات شورای شهر جواب معما روشن می شود، آیا اعضای شورا یک جلسه به بررسی تاثیرات مصوبات شان بر وضعیت شهر و زندگی مردم داشته اند؟ قطعا پاسخ منفی است. آیا به تاثیرات منفی افزایش عوارض صدور پروانه بر اساس لایحه ای که از سوی آقای زرندی شهردار وقت تصویب شد، توجه کرده اید؟ مگر نه این است که افزایش این عوارض موجب کوچ همه پیمانکاران به شهرهای مجاور و بیکاری هزاران کارگر ساختمانی و قهر تولیدکنندگان مسکن شده است؟ عوارضی که کمر مردم را شکست، درست است که بخشی از اینها به بخش نامه های دولتی برمی گردد اما دیدیم که تعیین خودرو پراید و سکه هم به عنوان جایزه پرداخت عوارض، از طرف مردم استقبال نشد و به دلیل بی اعتمادی بسیاری از شهروندان به شورا و شهرداری، بسیاری از این قبوض که حاصل دست درازی به جیب مردم است توسط مردم پاره و به سطل زباله انداخته شد.

آیا به چند برابر کردن نرخ تعرفه های تجاری که مصوبه شورای شهر بود فکر کرده ایم؟ امری که باعث تعطیلی واحدهای صنفی زیادی گردید آن هم در شرایطی که رکود اقتصادی بازار، اصناف نیازمند به حمایت بودند. مصوبه ای که کمر کسبه، بازاریان و اصناف را شکست، افزایش حدود ده برابری جرایم ساختمانی و کمیسیون ماده صد یکی دیگر از مصوبات همین شورا است، مصوبه ای که رونق ساخت و ساز را گرفت و از طرفی قدرت مردم برای پرداخت حقوق شهرداری را در زمان مقرر کاهش داد.

افزایش دو برابری بلیط های شرکت اتوبوس رانی یکی دیگر از مصوبات این دوره بود. مصوبه ای که رغبت مردم برای استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی را کاهش داد این در حالی است که در این دوره چهار ساله حتی یک دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان اتوبوس رانی اضافه نشد که البته بخشی از این نقصان متوجه دولت است.

افزایش چندین برابری قیمت قبور در بهشت فضل یکی دیگر از مصوبات شورا بود، مصوبه ای که برآلام و دردهای مردم افزود، امروز برخی قبور در بهشت فضل تا ۵ میلیون تومان به فروش می رسد. اجازه شورا طی مصوبه ای به شرکت آب برای اخذ بهای بیشتر از مردم به بهانه اصلاح زیرساخت های فاضلاب شهری یکی دیگر از این مصوبات بود، مصوبه ای که موجب شد برخلاف سایر شهرها که عمده بودجه شرکت آب و فاضلاب از بودجه های ملی و دولتی تامین می شد، در اینجا از جیب مردم تامین شود.

این عضو شورا افزود: افزایش ۴ برابری بودجه، ناشی از درایت شورا و شهرداری نبود بلکه حاصل افزایش چند برابری نرخ های خدمات شهرداری به مردم است، این افزایش مستقیم بر گرده مردم تحمیل شد.

سوال دیگری که وی مطرح کرد این بود که آیا متناسب با افزایش ۴ برابری بودجه شهر که ناشی از دست درازی به جیب مردم بود، آیا موجب افزایش خدمات عمرانی و عمومی مردم شد؟ آیا سطح رفاه زندگی مردم افزایش یافت؟ آیا زیرساخت های شهری تقویت شد؟ آیا سرانه فضای سبز شهری افزایش پیدا کرد؟ آیا ناوگان حمل و نقل عمومی تقویت شد و اتوبوس جدیدی به شهر وارد شد؟ آیا شهر پاکیزه تر شد؟ آیا بوستان ها و فرهنگسراها و پمپ گاز جدید ساخته شد؟ آیا کمربند جنوبی شهر احداث شد؟ ایا خیابان ها آسفالت شد؟ آیا کشتارگاه صنعتی، میدان بار جدیدی علی رغم وعده های مکرر احداث شد؟ آیا ورودی های شهر درست شد؟ پاساژهای جدیدی در شورای شهر احداث شد؟ آیا هتل های جدیدی ساخته شد؟ به جز یک مورد هتل که آن هم با اما و اگرها و کارشکنی های بسیاری مواجه گردید.

شریعتمداری ادامه داد: حال من این سوال را از خود و شورای اسلامی دارم، که این پول ها کجا رفته است؟ آیا به جز این است که تدبیر لازم در مجموعه شورا و مدیران شهرداری وجود نداشته است؟ به همین بابت خود به عنوان عضو شورای شهر بیشترین تقصیر را برای خود قائل هستم.

رییس شورا اما نطق شریعتمداری را بی پاسخ نگذاشت؛ اگر چه ثمانه سکاکی، که خود با حمایت شریعتمدار و چند عضو شورا همچون هوشمند، صالح آبادی، حسینی قاضی، صائب نیا سال گذشته به ریاست شورا دست یافت، تلاش کرد پاسخ همکار خود را با حرف هایی کلی و ابراز امیدواری ای خنثی بدهد.

ثمانه سکاکی گفت: ما معترف هستیم که نقص هایی در کار بوده ولی افزایش بسیاری از عوارض ناشی از دستورات دولتی بوده است، در مصاحبه ای که خود شما داشتید گفتید که دولت چتر حمایت خود را از سر شهرداری ها برداشته است. امیدواریم چه ما، چه شورای دوره بعد، بتوانند خدمات موثری به مردم شهر ارائه دهند. من اعلام می کنم همکاران من در این چهار سال تلاش خودشان را به اندازه وسع شان داشته اند و از زحمات همه همکاران خودم تشکر می کنم.

شریعتمداری در تعریضی به سخنان همکار خود گفت: من فکر کردم خانم سکاکی می خواهند بگویند «به عنوان دومین نفر از این شورا میخواهم در انتخابات شورای شهر شرکت نکنم.».

احداث زمین ورزشی مسکوت ماند

نامه شهرداری در رابطه با اعلام آمادگی یک سرمایه گذار برای احداث زمین چمن مصنوعی و بهره برداری از آن به مدت ۶ سال و نهایتا به واگذاری کلیه منصوبات و منافع جز چمن مصنوعی به صورت رایگان به شهرداری در قبال پرداخت ماهانه ۷۰۰ هزار تومان با افزایش سالانه ده درصد به قیمت سال گذشته قرائت شد. در حالی که هوشمند مخالفت صریح خود را با این واگذاری اعلام کرد و گفت: قرار است سرمایه گذار در پایان قرارداد چمن مصنوعی را با خودش ببرد و جزئیات قرارداد نیز برای ما روشن نیست، حسینی قاضی که برای مجاب کردن اعضا تُن صدای ش را بالا برده بود، اصرار بر تصویب آن داشت و گفت: بهره بردار در پایان قرارداد تمام امکانات را رایگان در اختیار شهرداری می گذارد و بعد از ۶ سال هم چیزی از چمن مصنوعی نمی ماند، جزئیاتی مثل رَختکن و سایر امکانات هم ربطی به ما ندارد.

در حالی که این نامه رای کافی اعضا برای تصویب را به همراه نداشت، مقرر شد تا بررسی کامل در کمیسیون مالی یک هفته مسکوت بماند که شاملی تذکر داد: وقتی رای نیاورده، قانونا باید از دستور کار خارج شود که سکاکی گفت: من اعلام کرده بودم که اگر رای نیاورد مسکوت بماند.

در ادامه اعضا در این مورد که چرا این نامه به کمیسیون عمران رفته سوال کردند که پاسخ این بود:«اول به کمیسیون مشارکت ها ارسال شد، چون این کمیسیون دو هفته تشکیل نشد (!!) به کمیسیون عمران ارائه شد، در حالی که در اصل باید در کمیسیون مالی مطرح شود!»

در حالی که طبق مصوبه هفته گذشته، شهردار برای ارائه گزارش عملکرد به شورای شهر فراخوانده شده بود هوشمند، شریعتمداری، حسینی قاضی و همت آبادی جلسه شورا را ترک کرده بودند و شورا از رسمیت افتاد. در این لحظه صالح آبادی اعلام کرد: «یکی دو نفر از دلسوزان شورا را بگویید بیایند تا جلسه رسمی شود.» جلسه شورا با وجود حضور مسلمی به دلیل عدم رسمیت دقایقی به سکوت گذشت و سکاکی گفت: می توانیم ادامه جلسه را با حضور شهردار با عنوان «هم اندیشی» برگزار کنیم و حتی شوخی اعضا را به دنبال داشت که گفتند: «زنگ بزنیم علی البدل های شورا بیایند.» که با بازگشت شریعتمداری و هوشمند و آمدن اقبالی، جلسه رسمیت یافت.

در حالی که اعضای شورا سوالات خود از شهردار را در دستور کار قرار دادند، فرصتی برای پاسخ مسلمی نماند و طبق دستور جلسه یعنی «حضور فرمانده جدید نیروی انتظامی شهرستان و هیات همراه» سرهنگ بیات مختاری، سرهنگ حقدادی و معاونت اجتماعی نیروی انتظامی در جلسه شورا حضور پیدا کردند. این مساله اعتراض اعضای شورا به هیات رئیسه را در پی داشت که «چرا زمان بندی ها به درستی مدیریت نشد»

درخواست همکاری شورا با پلیس

سرهنگ بیات مختاری ضمن ارائه سرفصل برنامه های خود برای نظم و امنیت شهرستان از جمله تلاش در جهت پیشگیری از وقوع جرم با فرهنگ سازی، تقویت هوشمند سازی مرکز کنترل ترافیک، از نیاز به احداث کلانتری ۱۴، که در منطقه ۱۴ معصوم کلنگ زنی شده بود، سخن گفت و خواستار حمایت بیشتر اعضای شورا در تکمیل آن شد. ضمن این که در فاصله برآوردشده ی دو ساله دوران ساخت کلانتری، نیروی انتظامی، واگذاری موقت ساختمانی با تایید کارشناسان ناجا را درخواست کرد. سرهنگ بیات مختاری همچنین از لزوم انتقال ستاد فرماندهی نیروی انتظامی به ساختمانی دیگر و استقلال مرکز پلیس تخصصی گفت.

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به وجود ایستگاه های پلیس در بقعه قدمگاه، چهارراه ارگ، بی بی شطیطه، امام زاده حسین اصغر و فضل بن شاذان، از لزوم حمایت شورای شهر و شهرداری در گسترش اماکنی برای «پلیس محله» سخن گفت.

اظهارات اعضای شورا درباره

دوربین های پلیس

حسینی قاضی با اشاره به بازدید خود از مرکز کنترل ترافیک و دوربین های نصب شده در سطح شهر، گفت: با دیدن آن دوربین ها من که دیگر با ترس و لرز در خیابان تردد می کنم. شریعتمداری اما این دوربین ها را مخالف اصل آزادی افراد دانست و گفت: فضای دوربینی، آزادی مردم را مخدوش می کند. مردم باید امنیت و آرامش را احساس کنند و با فرهنگ سازی درست دیگر نیاز به دوربین نداریم.

در ادامه اعضای شورا به لزوم برخورد با تاکسی هایی که بدون شناسنامه تاکسی، اقدام به حمل مسافر می کنند پرداختند که به عقیده آنان مشکلات و آسیب هایی به همراه آورده است و ورود نیروی انتظامی به این حوزه را می طلبد. همچنین صالح آبادی بیان کرد: مسئولان بسیاری ادارات به شورا می آیند و قول هایی می دهند اما موقع پول دادن که می شود فقط شورا و شهرداری را می شناسند.

سهم ناچیز نیشابور از بودجه ۹۰ میلیاردی پلیس استان

رییس پلیس راهنمایی شهر هم از بازگشت ۲ میلیارد تومانی امسال جریمه های رانندگی به شهرداری نیشابور خبر داد و بیان کرد: چرا از ۹۰ میلیارد تومان بودجه ناجا در استان تنها یک میلیارد و چهارصد میلیون به نیروی انتظامی شهرستان رسیده است و برای رفع این نقص، همکاری سایر دستگاه ها و مسئولان را خواستار شد. سرهنگ حقدادی از کاهش تلفات رانندگی از ۳۸ نفر به ۱۷ نفر طی سال یک سال گذشته و کاهش ثبت سرعت غیر مجاز از ۷۵ درصد به ۶۰ درصد خبر داد که حاصل فعالیت نیروی انتظامی است.

در پایان پیشنهاد برگزاری جلسات هم اندیشی مستمر میان نیروی انتظامی و شورای شهر از سوی سرهنگ بیات مختاری با اقبال اعضا مواجه شد.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.