«ژن های نورچشمی» که در شهرداری مصونیت دارند

شهردار: اطلاعاتی از سابقه استخدام شان نداریم؛ ۳۰ نفرشان در یک روز استخدام شده اند!

صندوق اسرار استخدامی های شهرداری بار دیگر باز شد

آزاده مهدیار/ حضور مسئول و برخی اعضای «انجمن نابینایان ادیب» درصحن شورای شهر به مناسبت روز جهانی عصای سفید، نکته ویژه جلسه علنی شورای شهر بود. جلسه ای که در آن پرده از استخدامی های غیرقانونی شهرداری در سال های گذشته برداشته شد.

نابینایان خواستار چشم گشودن مسئولان شدند

مهدیانی، مسئول انجمن نابینایان، خدیجه کرمانی با تحصیلات کارشناسی ارشد حقوق، قرونه، هنرمند در زمینه موسیقی و دو فعال ورزشی کانون «ادیب»، روشن دلانی بودند که در این جلسه از دغدغه ها و مشکلات خود گفتند.

نیاز به سرویس تردد ویژه معلولان، مناسب سازی پیاده رو ها و معابر، اشتغال نابینایان و اجرای قانون اختصاص ۳ درصد از سهمیه استخدامی به معلولان از جمله درخواست های روشندلان همشهری بود که در این نشست، نجیبانه به گوش اعضای پارلمان شهری رسید.

یکی از مهمانان روشن دل صحن علنی شورای شهر، درخواست کرد که «هدف از جلسه تنها رسانه ای شدن و صرف اعلام خبر نشست با روشندلان نباشد واقعا به این مشکلات رسیدگی شود»

در این نشست، شهردار نیشابور ایجاد اشتغال را از وظایف ذاتی شهرداری ندانست و به تورم نیرو و عدم امکان به کار گیری نیرو در شهرداری اشاره کرد، اما از بهسازی تعدادی پارک و نیز معابر برای معلولان خبر داد.

پیشنهاد شورای شهر نیز مبنی بر اختصاص سرویس تردد رایگان به معلولان به تصویب رسید.

این در حالی بود که هادی ترقی، پس از خروج مهمانان، تصریح کرد: مصوباتی که دارای بار مالی برای شهرداری است و خارج از بودجه است غیر قانونی است و کمیته تطبیق آن را رد خواهد کرد.

اما در پایان لوح تقدیر که با خط بریل نگاشته شده بود به روشندلان تقویم شد.

بار سنگین «میدان بار» روی دوش شهر

در ادامه جلسه، محمدکاظم صادقی، نائب رییس شورا، نسبت به کندی روند ساماندهی میدان بار و پایانه بابک کریمی انتقاد کرد.

 پروژه ای که به گفته او، حدود ۱۵ سال است با روند لاک پشتی در حال انجام است. شهردار، در این باره گفت: مسدودیت مغازه هایی که به صورت غیرقانونی به سمت خیابان احمدآباد درب باز کرده و سد معبر ایجاد کرده اند در دست اقدام توصیف کرد تا بخشی از مشکلات منطقه حل شود.

باز شدن دوباره صندوق اسرار استخدام ها در شهرداری

بحث قرارداد مناقصه واگذاری خدمات شهری منطقه ۲ به بخش خصوصی و مصوبه شورا مبنی بر ایجاد عدالت بین کارگران شرکتی واگذار شده و سایر کارگران شرکتی شهرداری مجددا به میان آمد .

موضوعی که خاطره تلخ سال های گذشته در به کار گیری غیرقانونی تعداد زیادی از افراد را در شهرداری به صورت غیر قانونی، زنده کرد.

شهردار در این مورد با اشاره به تخلفات در به کارگیری نیرو در شهرداری با تکیه بر روابط و عدول از ضوابط، به صراحت گفت: متاسفانه ۳۰ نفر دقیقا در یک روز و در تاریخ یکم مهر سال ۸۵ به صورت شرکتی وارد شهرداری شده اند.

ژن های نورچشمی در شهرداری «آقایی» می کنند

صادقی هم تصریح کرد: همه این ها با رابطه آمدند و وابسته به مسئولان یا اعضای سابق شورای شهر بودند؛ حتی به برخی از این ها جایگاه اداری هم داده شد.

وی سپس پیشنهاد کرد: شهردار لیستی از اسامی آنان، تاریخ استخدامی و تخصص آنان ارائه کند تا در واگذاری به بخش خصوصی در اولویت قرار گیرند و از بدنه شهرداری جدا شوند.

شهردار اما اعلام کرد: متاسفانه هیچ سابقه ای از این اطلاعات هم در شهرداری موجود نیست! و باید به «فامیل»ها دقت کرد! یا از تجارب و شناخت دیگران استفاده کرد.

احمد همت آبادی، عضو شورای قبل و فعلی نیز گفت: این ها نورچشمی ها هستند و حتی نمی توان در شهرداری نسبت به عملکرد آنان اعتراض کرد چراکه آقا بالاسر دارند و گفته اند هوای شان را داشته باشید!

شکیبا در این مورد بیان کرد: برخی از این «نورچشمی» ها دارای «پست های کلیدی» هستند و یا از حالت «شرکتی» به «قراردادی» تبدیل شده اند و مشمول قاعده واگذاری نمی شوند

وی در ادامه اذعان کرد: کسانی هم بوده اند که بالعکس از قراردادی به شرکتی تبدیل شده اند. که اعضا در واکنش به آن گفتند: حتما «پارتی نداشته اند!»

پیشنهاد رضا مهرداد اما با موافقت اعضای شورا رو به رو شد. وی پیشنهاد کرد: نیازسنجی از شرکت های خصوصی انجام شود و با توجه به تخصص این افراد به بخش خصوصی منتقل شوند. به این ترتیب مقرر شد گام جدیدی برای ساماندهی نیروها در شهرداری برداشته شود.

افزایش کرایه جابه جایی درون شهری

دیگر مصوبه شورای شهر افزایش قیمت حمل و نقل درون شهری بود. پس از این شهروندان باید ۱۸ درصد به تاکسی بیسیم ها و آژانس ها، ۱۸ درصد به تاکسی های دورن شهری، ۲۰ درصد به اتوبوس ها و ۱۲ درصد به سرویس های دانش آموزی اضافه بر نرخ های پیشین پرداخت کنند.

راه اندازی نشریه شادیاخ، نشریه شورا و شهرداری، با وجود لغو مجوز آن به دلیل عدم چاپ ۳ ساله، مورد مطروحه دیگری بود که برخی اعضا با راه اندازی مجدد آن و انعکاس اخبار شهرداری و شورا موافق بودند. اما شهردار آن را برای شهرداری هزینه بر توصیف کرد و مهرداد، درودی و باری خواستار درج رپرتاژها و آگهی های شهرداری در نشریات فعلی شهرستان با رعایت عدالت شدند که مقرر شد موضوع برای بررسی بیشتر به کمیسیون برگردانده شود.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.