چگونه به یکدیگر عشق بورزیم

چگونه به یکدیگر عشق بورزیم

گاهی اوقات بدون آن که انتظارش را داشته باشیم عاشق می شویم.این عشق ها در شروع خیلی خوب به نظر می رسند، چون کسی را پیدا کرده ایم که می توانیم با او صمیمی شویم.بودن با فردی که برخلاف دیگران ما را مورد قضاوت قرار نمی دهد و از ما نمی خواهد تغییر کنیم، بسیار خوشایند است.دراین حالت دنیا بسیار امیدوار کننده است. ما با چنین فردی احساس راحتی می کنیم و با هم به همه چیز می خندیم. بسیار احساس خوبی است که با فردی آشنا شویم که ما را بدون قید و شرط و همین گونه که هستیم می پذیرد.هرچه بیشتر با او آشنا می شویم احساس بهتری به ما دست می دهد،زیرا فردی را پیدا کرده ایم که بدون ترس از تحقیر، انتقاد، سرزنش و شکایت می توانیم دنیای مطلوب خود را با او در میان بگذاریم.

اگر در آغاز رابطه، صرف نظر از اینکه چقدر احساس عاشق بودن می کنید، نتوانید به راحتی دنیای مطلوب خود را با دیگری در میان بگذارید و او را در دنیای مطلوب خود شریک کنید»عشق ضعیف «است.عشق ضعیف بیشتر مبنای هورمونی دارد تا مشارکت آزاد و چنین عشقی دوام ندارد.البته آنچه بیان کردیم مقدماتی برای یک ازدواج موفق است که بر اساس آگاهی کامل طرفین انجام شده باشد و گرنه آنچه در واقعیت شاهد هستیم این است که برای ازدواج این مهمترین اتفاق زندگی انسان، طرح و برنامه ای وجود ندارد.

به هرحال زندگی کنونی شما چه آگاهانه شکل گرفته باشد و چه براساس نظر دیگران نیاز شدیدی به مراقبت دارد.دنیای زن و شوهر یپیچیده تر از آن است که به حال خودش رهایش کنید.اگر می خواهید عشقتان همیشه پابرجا بماند ، باید در تمام لحظات زندگی تان، چهار چشمی مراقب این عشق باشید.شاید باور نکنید، اما   عادت های ساده و به ظاهر بی اهمیتی که در زندگی شما جا خوش کرده اند، خیلی زود می توانند عشق تان را از تب و تاب بیندازد و میان شما دیواری بکشند که به سادگی ویران نمی شود.البته تلاش برای حفظ کیفیت زندگی باید دوطرفه باشد، هیچ کدام از زوجین به تنهایی قادر به این کار نمی باشند.

از جمله عادات ساده اما بسیار پرتوان در ضربه زدن به زندگی مشترک، وسایل ارتباطی مانند تلفن و رسانه های سرگرم کننده مانند تلویزیون و ماهواره است.مراقب باشید وقت بودن همسرتان را صرف گپ زدن های تلفنی یا پیامک بازی نکنید.نگذارید دیگران هنگام صرف یک ناهار دونفره و رمانتیک با تلفن زدن میان شما فاصله بیاندازند.شاید لازم باشد گاهی در حضور همسرتان تلفن همراه خود را خاموش کنید اما طوری رفتار نکنید که به شما شک کند که این کار را برای پنهان کاری انجام می دهید.وقتی امکانات زودتر از فرهنگِ استفاده از آن وارد جامعه می شود نتیجه اش همین است که متاسفانه فراوان شاهد هستیم:کوچک و بزرگ، زن و مرد همه گوشی به دست غرق در وایبر و لاین و…

تماشای برنامه های تلویزیون و ماهواره هم به شدت در فاصله انداختن بین همسران موثر هستند.خانمی در جلسه مشاوره از شوهرش شکایت داشت که چرا هنگام تماشای سریال مورد علاقه اش تقاضای شام کرده است.

ولی گفت اگر یک ساعت صبر می کرد از گرسنگی نمی مرد که! این در حالی است که خیلی از سریال های ماهواره برای خانواده ها آسیب جدی هستند، شاید خودتان ندانید که به لپ تاپ یا ماهواره معتاد شده اید اما همسرتان زودتر از هر کسی این واقعیت را متوجه می شود. حتی اگر این موضوع را بیان نکند اما آسیب آن به رابطه شما جدی خواهد بود.

یکی دیگر از خراب کنندگان رابطه صمیمانه بین زوجین کار است. نمی خواهم کار را به عنوان متهم اصلی سرد بودن رابطه تان معرفی کنم اما بد نیست بدانید که نه خود کار، بلکه شیوه کار کردن تان می تواند زندگی شما را با چالش هایی روبرو سازد. اگر نمی خواهید رابطه تان آسیب ببیند حساب کار را از خانه جدا کنید. شما چند ساعت از روز در محل کار مشغول هستید و این حق همسرتان است که با ورود شما به خانه فرصت کافی برای صحبت کردن، تماشای تلویزیون و بدون دغدغه شام خوردن در کنار شما را داشته باشد.

اگر هر کدام از مسائل مطرح شده یا چیز دیگری زندگی شما را به چالش کشیده است سعی کنید در صدد حل مشکل باشید. رایج ترین مشکلی که زوجین بیان می کنند ناتوانی در برقراری ارتباطات است. هنگام بحث و گفتگو در مورد مشکلات، زوج های آشفته اغلب عجله و انتقاد می کنند و می خواهند یکدیگر را تغییر دهند و در واقع به کنترل بیرونی اقدام می کنند در حالی که کنترل درونی بهترین کار است. در کنترل درونی هر کدام از زوجین سعی می کنند سهم خود را در ایجاد مشکل بررسی کرده و منصفانه آن را بپذیرند.

سعادتمند باشید

عبداله سیرجانی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.