چگونه به سؤالات جنسی کودکانمان پاسخ دهیم؟

چگونه به سؤالات جنسی کودکانمان پاسخ دهیم؟

بخش اول

دوستان خوبم، سلام. یکی از مواردی که من در بین مراجعینم مشاهده می‌کنم، والدینی هستند که در مقابل سؤالات جنسی کودکانشان احساس نگرانی می‌کنند و همیشه این موضوع برای آن‌ها مشکل‌ساز بوده که اگر بچه‌هایمان از ما سوال پرسیدند چگونه به آن‌ها جواب بدهیم و دستپاچه نشویم. مسلما اگر والدین به دلایل مختلف مثل نداشتن اطلاعات و علم کافی درباره‌ی مسائل جنسی یا به دلیل شرم و حیا اطلاعات درست و صحیح، راجع به مسائل جنسی را در محیطی امن و آرام به فرزندشان آموزش ندهند، کودکان برای اقناع و اشباع حس کنجکاوی خود، جواب سؤالات خود را از رسانه‌های مختلف مثل اینترنت، بلوتوث‌های تصویری و ماهواره که پخش می‌شود، می‌گیرند. معمولا این اطلاعات به‌صورت نادرست، مخفیانه، تحریک‌آمیز و هیجانی و در محیطی نامطلوب و ناامن، از دوستان، هم‌سالان و هم‌کلاسی‌ها دریافت می‌شود.

کودکان در سیر تکامل جنسی خود با سؤالات و ابهامات فراوانی مواجه می‌شوند، ازجملهاین‌که بچه چگونه خلق می‌شود؟ بچه چگونه به دنیا می‌آید؟ تفاوت دختر و پسر چیست؟ والدین با پاسخ به‌موقع، قابل‌فهم و مطابق سن فرزندشان، بین خود و فرزندشان اعتماد ایجاد می‌کنند که اولاً اگر فرزندشان با سؤالات و تجربیات جدیدی در رابطه با مسائل جنسی مواجه شد، بدون احساس ترس و گناه و قبل از آن‌که دچار مشکل و خطری شود، سؤالات خود را با والدین مطرح و با آن‌ها مشورت می‌کند؛ ثانیاً اگر هرگونه اطلاعاتی از دوستان، هم‌کلاسی‌ها یا با دیدن فیلم به دست آورده باشد، می‌تواند به‌ راحتی با والدین مطرح کندتا چنان چه اطلاعات نادرست و خلاف باشد، توسط والدین تصحیح و جلو انحرافات آنان گرفته شود.

پاسخ دادن به سؤالات جنسی کودکان بهتر است از چه سنی شروع شود؟

روان شناسان سن ۵/۲ تا ۴ سالگی را سن کنجکاوی می‌نامند. سنی که کودکان برای برقراری ارتباط با جهان اطراف خود، سؤالات بی‌شماری از آسمان‌وریسمان و زمین و آسمان از والدین خود می‌پرسند. کودکان با آبشاری از سؤالات و پرسش‌های گوناگون در ذهن خود، به استقبال جهان می‌روند تا بدین‌وسیله خود و جهان پیرامون خود را بشناسند. این سن دوران کنجکاوی و بیداری جنسی است، در این سنین در ذهن کودکان سؤالاتبی‌شماری راجع به خلق بچه، تفاوت دختروپسرو به دنیا آمدن آن‌ها ایجادمیشود. اکثر محققان معتقدند که بهترین سن پاسخ به سؤالات جنسی کودکان، زمانی است که کودک شروع به پرسیدن سؤالات جنسی از والدین می‌کند که حدود۳ تا ۴ سالگی است. لزومی ندارد که والدین فی‌البداهه و قبل از این‌که فرزندشان راجع به این مسئله سؤالی داشته باشد، شروع به صحبت راجع به مسائل جنسی با فرزندشان بکنند.

همان‌گونه که والدین غذا و آب را کم‌کم و جرعه‌جرعه به کودکشان می‌خورانند، در پاسخ به سؤالات جنسی کودکان در این سن، نباید وسوسه شوند و همه‌ی مطالب را یکجا به فرزندشان آموزش بدهند. بسته به پرسش‌های مختلف کودکان، در زمان‌ها و موقعیت‌های مختلف، راجع به مسائل جنسی، والدین باید پاسخ‌های خیلی کوتاه و مختصر، در حد یک یا دو جمله به آن‌ها بدهند و از توضیحات اضافه و گزافه‌گویی پرهیز کنند؛ یعنی دادن اطلاعات راجع به مسائل جنسی باید خیلی کوتاه، صادقانه و در زمان‌های طولانی انجام داده شود، نه این‌که در زمان کوتاهی، آموزش‌های خیلی زیاد بدهیم؛ کهنه‌تنها مفید فایده نخواهد بود، بلکه ممکن است سبب گیجی و سردرگمی کودکان را فراهم آورد. به‌طورکلی هدف از آموزش جنسی کودکان، توضیح مفصل و شرح کامل و جزءبه‌جزء مسائل و روابط جنسی نیست، بلکه هدف رفع ابهامات و پاسخ به سؤالاتی است که ذهن کودکان را به خود مشغول کرده است.

بهتر است والدین و خصوصاً مادران پاسخ گوی سؤال‌های کودکان در این زمینه باشند، چون بیش‌تر با کودکان ارتباط دارند و بیش‌تر با سؤالات فرزندانشان راجع به مسائل جنسی مواجه می‌شوند. والدین نقش اساسی و مهمی در تربیت و آموزش جنسی و پاسخ به سؤالات کودکان دارند. لذا مهم‌ترین منبع اطلاعاتی جهت رفع ابهام‌های جنسی و ارائه‌ی اطلاعات درست و مناسب سن کودکان در دوران کودکی، خانواده‌ها هستند. به والدین و خصوصاً مادران توصیه می‌شود که اطلاعات درست و مناسب و نحوه‌ی آموزش صحیح و پاسخ به سؤالات کودکان را از منابع موثق آموزشی مثل کتب آموزشی، شرکت در جلسات آموزشی، مراجعه به مشاوران و متخصصان روانشناسی کسب کنند.

ادامه دارد

نویسنده :علیرضا حدادی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.