چگونه به سؤالات جنسی کودکانمان پاسخ دهیم

 

بخش دوم

والدین، نسبت به سؤالات کودکانشان، معمولاً چه عکسالعملی نشان میدهند؟

بدون شک، اگر نگوییم تنها منبع که شاید مهم‌ترین منبع ارائه‌ی اطلاعات صحیح و مناسب برای کودکان، خانواده و والدین هستند. به همین دلیل برای این‌که والدین بتوانند به‌درستی به سؤالات و کنجکاوی‌های جنسی کودکان پاسخ دهند باید سطح آگاهی و اطلاعات خود را درباره‌ی مراحل رشد جنسی کودکان افزایش دهند.

والدین در پاسخ به سؤالات جنسی کودکان واکنش‌های گوناگون زیر رادارند:

هیچگونه اطلاعاتی به فرزندشان نمیدهند

گاهی اوقات والدین در محیط منزل با خشونت رفتار می‌کنند و فضای وحشت‌انگیزی به وجود می‌آورند که کودک جرات نمی‌کنددرباره‌ی مسائل جنسی سؤال کند و اگر هم سؤال کند با پاسخ شدیدالحنآن‌ها مثل: «خفه شو بچه بی‌تربیت، برو گم شو بچه‌ی پر رو، دیگر از این حرف‌ها نزنی ها…» مواجه می‌شود و احساس شرم و گناه می‌کند.

برخی از پدرها و مادرها هم نسبت به سؤالات کودکان بابی اعتنایی برخورد می‌کنند یا از دادن پاسخ مناسب شانه خالی می‌کنند یا فرزندشان را به هم دیگر پاس می‌دهند که مثلاً «برو از مادرت بپرس» و به‌نوعی از دادن پاسخ، فرار می‌کنند و طفره می‌روند.

وقتی کودک پاسخ سؤالات ساده‌ی خود را دریافت نکند، کنجکاوی‌ها و احساس نیاز به پاسخ، در او سرکوب می‌شود و مسائل جنسی برای او تبدیل به دنیای وهم‌آلود، پررمزوراز و همراه باشرم و گناه و گاه عقده می‌شود که معلوم نیست در بزرگ‌سالی به چه شکلی بروز می‌کند یا برای دریافت پاسخ مجبور می‌شوند به منابع خطرناک مثل دوستان ناباب و فیلم‌های نامناسب رجوع کنند.

اطلاعات کم و غلط به فرزندشان میدهند

برخی والدین از سؤالات بی‌امان و بی‌شمار فرزندانشان به تنگ می‌آیند و چون نمی‌دانند چه پاسخی به آن‌ها بدهند، متوسل به‌دروغ گویی می‌شوند و اطلاعات نادرست و تحریف‌شده به فرزندانمی‌دهند. مثلادرپاسخ این سؤالکه من چه جوری به دنیاآمدم؟ میگویند: اقاکلاغه توراازآسمان به منزل ما انداخت.یا«تو رااز مغازه خریدیم» چون کودکان بعداً متوجه حقیقت می‌شوند، اعتمادشان به والدین کم می‌شود.

اطلاعات بسیار زیاد به فرزندشان می‌دهند

بعضی والدین که فکر می‌کنند خیلی مدرن و امروزی هستند، تصور می‌کنند از همان ابتدا باید همه‌ی مسائل جنسی را یکجا، بدون پرده‌پوشی و خیلی واضح و باز، به فرزندشان منتقل کنند. درصورتی‌که سؤالات کوتاه و مختصر کودکان، پاسخ‌های خیلی کوتاه و مفید والدین را می‌طلبد. چراکه کودک قدرت هضم بعضی مسائل را به دلیل نداشتن تفکر انتزاعی ندارد.

توضیحات اضافی و شرح مفصل مسائل جنسی نه‌تنهاغیرضروری است که گاهی خطرناک و دردسرساز و باعث تحریک جنسی کودکان می‌شود.

پاسخهای مناسب و آموزشهای صحیح (متناسب باسن و مراحل رشد کودک) به فرزندشان میدهند

متأسفانه فقط تعداد قلیلی از والدین با برنامه‌ریزی قبلی، صاحب فرزند می‌شوند و از هر حیث (مادی و معنوی) خود را آماده‌ی تربیت فرزند می‌کنند.

آنان وقت و انرژی لازم را جهت تربیت درست فرزندشان به کار می‌برند. کتاب‌های متعدد تربیتی می‌خوانند، در کلاس‌ها و جلسات آموزشی شرکت می‌کنند و زمانی که تربیت فرزندشان دچار ابهام و مشکلی می‌شوند به مشاوران و متخصصان روان‌پزشکی مراجعه می‌کنند

این والدین با توجه به آمادگی که دارند، متناسب باسن، درک و فهم کودک، پاسخ‌های درست را با رعایت ادب، عفت و حدود شرعی به فرزندشان می‌دهند.

وقتی فرزندان به والدین اعتماد داشته باشند، می‌توانند هر زمان سؤالی به ذهنشان رسید بدون پرده‌پوشی و بدون احساس ترس، شرم و گناه آن را از پدر و مادر بپرسند و پاسخش را دریافت کنند. این کودکان درمی‌یابند که اولاً پرسش و سؤال راجع به مسائل جنسی در منزل و از والدین ممنوع نیست و ثانیاً هیچ نیاز و ضرورتی پیدا نمی‌کنند که سؤالاتشان را در همه‌جا و از هرکسی بپرسند.

بدین‌صورت والدین، قبل از همه از افکار و رفتار فرزندانشان مطلع می‌شوند و پیش از آن‌که مشکل و خطری آنان را تهدید کند، راهنمایی و کمکشان می‌کنند.

علیرضا حدادی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.