چه عرض کنم ؟!! خسن و خسین ،هر سه دختران معاویه اند

چه عرض کنم ؟!! خسن و خسین ،هر سه دختران معاویه اند

۶۵ سال پیش درستون طنز هفته نامه «گیلان ما» تحت عنوان « حاشیه» نویسنده ی آن                         ، یکی از وکلای دوره پهلوی دوم را که « حسن اکبر» نام داشت، محور ستون طنز خود قرار داد. حسن اکبر فرزند سردار معتمد رشتی در سن ۳۰ سالگی در دوره ی سیزدهم و پانزدهم ، نماینده حوزه ی فومن ودر دوره های شانزدهم، هیجدهم و نوزدهم، همواره نماینده مردم رشت در مجلس شورای ملی بودو در سال ۱۳۴۲ خورشیدی به عنوان سناتور انتخابی مردم گیلان، معرفی شد و تا آخر عمر این عنوان را حفظ کرد. وی در مدت وکالت مجلس و سناتوری درسنا، که نزدیک به ۳۰ سال طول کشید ،یک کلام صحبت نکرد وبرای نمونه به یک لایحه ی دولت رای مخالف نداد.

این هفته نامه در شماره های ۱۲و ۲۰ در ستون طنز «حاشیه» ، در ذیل دو عنوان : چه عرض کنم ؟!! و خسن و خسین هر سه از دختران معاویه ، به انتخابات مجلس ، نمایندگی وکلا و به ویژه «حسن اکبر» اشاره می نماید.

چه عرض کنم ؟!!

« . . . می گفت : جناب آقای حسن اکبر ، در تمام دوره ی پانزدهم ، فقط یک دفعه صحبت کرده و درآن یک دفعه نیز فرمودند : چه عرض کنم؟ گفتم :من نخواندم ، نشنیدم چه موقع بوده ؟ گفت : موقعی که با اعتبار نامه ی آقای ارسنجانی مخالفت می شد،ناطق گفت : آقای ارسنجانی ،گیلانی نیست .همین طورنیست آقای اکبر ؟ آقای اکبر فرمودند ، چه عرض کنم ؟!!

به این ترتیب معزی الیه ،می توانند در دوره شانزدهم ،قدم های اساسی برای مردم گیلان بردارند !!! گفتم :چه عرض کنم ؟!!

خسن و خسین ،هر سه دختران معاویه

رفیق تهرانی من می گفت : چرا ابوالحسن امینی و محمود اکبر نمایندگان رشت درباره موکلین خود چیزی نمی گویند؟!!

با تبسم گفتم : اول بگو ببینم ، آن کدام امام بود که یازده دختر داشت ودختر بزرگ او را خواهرانش در بالای مناره سربریدند ؟!

پس از فکر زیاد گفت : امام نبود پیامبر بود .یازده دختر نبود و دورازده پسر بود .دختر بزرگ نبود و پسر کوچک بود .بالای مناره نبود.کنار چاه بود.سرش را نبریدند و زنده توی چاه انداختند واین موضوع مربوط به داستان حضرت یعقوب وپسرانش است.ولی این مسئله چه ربطی به سوال من راجع به وکلای رشت دارد؟ گفتم خیلی ربط دارد ،گوش کن تا بگویم.

ابوالحسن نیست ،ابوالقاسم خان امینی است.محمود نیست ،حسن خان اکبر است.نمایندگان رشت هم نیستند بلکه نمایندگان لشت نشاء وسنگر هستند .چیزی هم نمی گویند زیرا این دو بخش از دولت اربابان، کاملا آباد و مردم آن در نهایت رفاه و آسایش هستند و به همین مناسبت ،ازلحاظ قدردانی ،هر دوسال ،یک مرتبه لااقل به اندازه دوبرابر جمعیت خودشان ، به اربابان رای می دهند.و مردم رشت به طوری که خودشان می گویند چند دوره است که نماینده ندارند !

– عجب ؟ !

– عجب ندارد .

– پس چه موقعی مردم رشت نماینده واقعی خواهد داشت ؟

– موقعی که خداوند یک جوهمت به همشهریان عزیزم عنایت فرماید ودر غیر این صورت برای دیدار رفاه و آسایش ، صبر جمیل و اجر جزیل

(هفته نامه گیلان ما ،شماره ۱۲ ،پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۲۸ ،ص۱و،شماره ۲۰ ،پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۲۹ ، ص ۱)

دکتر فریدون شایسته

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.