آن چه در شورای شهر گذشت: اصلاحیه بودجه ۱۰۴ میلیارد تومان تصویب شد ,حالا بودجه هست؛ ولی شهردار نیست.

آزاده مهدیار

کارشناس ارشد اقتصاد

سایه حکم انفصال از خدمت شهردار بر جلسه شورا

2-1-300x180پس از اولین زمزمه های حکم انفصال از خدمت شهردار، جلسه شورا با استقبال خبرنگاران آغاز شد و در حالی که همه منتظر خبرهای داغ از ساختمان باغ ملی بودند، اما جلسه با این سخن رئیس شورا که «هنوز ابلاغ رسمی استانداری به ما نرسیده است و تا آن زمان برای ما لازم الاجرا نیست» فضا را به دستور کار عادی شورا سوق داد. اما یک عضو شورا در بدو ورود خود با بیان این که « شهردار که نداریم در مورد چه چیزی صحبت می کنیم؟» موجب خنده حضار شد و فضای صحبت ها تا آخر جلسه نیز متاثر از این حکم بود.

تصویب بودجه ۱۰۴ میلیارد تومانی

در این میان اما مصوبات کمیسیون ها نیز طرح و در رابطه با آنها بحث شد. مهم ترین بحث مربوط به بحث بودجه و نقاط ضعف آن بود. شهرداری نیشابور که به علت عدم ارایه به موقع بودجه و تصویب نشدن لایحه بودجه ۹۵، با بودجه دو دوازدهم اداره می شد، از خرداد ماه صاحب سند بودجه شد. اما گویا قسمت این است که یک جای کار شهردرای نیشابور بلنگد و اینک که بودجه تصویب شده، سرنوشت شهردار که باید آن را اجرا کند در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

پارسا بیان کرد: ما برای تصویب بودجه ۱۳۶ میلیارد تومانی چندین جلسه وقت گذاشتیم بعد آقای شهردار اعلام کرده که ۳۲ میلیارد آن اضافه است و ناگهان اصلاحیه بودجه به کمیسیون مالی فرستاده شده در حالی که تنها سه ساعت برای بررسی آن وقت داشتیم.

صادقی خطاب به پارسا با بیان این که شما خیلی زود جلسه بررسی بودجه را ترک کردید، تصریح کرد: ما تنها ردیف هایی که شهرداری تغییر داده بود را بررسی کردیم و بعد تصویب شد، با ترک جلسه مشکلی حل نمی شود.

پارسا در پی این انتقاد صادقی، برآشفت و با صدای بلند گفت: همه چیز را سیاسی می کنید و به دولت نسبت می دهید، به خاطر همین لج بازی ها در بررسی اقدامات شهردار وقت بیشتری نگذاشتید و رسیدیم به اینجا، در این مورد باید بیشتر وقت بگذارید.

اقبالی از زاویه ای دیگر به موضوع بودجه نگاه کرد که موضوع مهم «نیازسنجی» در میان دعواها و بحث ها گم شد، و معلوم نیست این بودجه بر اساس کدام سلیقه ارائه شده و اصلا بر اساس تحقیق و اطلاعات لازم هست یا خیر.

موضوع با توضیحات سکاکی ادامه یافت که خطاب به پارسا گفت: نیاز سنجی که دو سال است که انجام نشده ولی ردیف های اصلاحی با حضور کارشناسان مالی شهرداری بررسی شد و شما با این اظهارات رتبه مالی و کارشناسان را زیر سوال می برید و به اعضای کمیسیون مالی بی احترامی می کنید.

با این تفاصیل اصلاحیه بودجه به درخواست رئیس شورا به رأی گذاشته شد و در نهایت بودجه ۱۰۴ میلیارد تومانی شهرداری نیشابور مصوب شد.

اما این تصویب مانع ادامه اعتراضات حسن پارسا نشد. وی ردیف هایی از بودجه را قرائت کرد و از اعضا خواست در مورد آن توضیح دهند و افزود: اگر شهردار با تغییرات لحاظ شده از سوی کمیسیون مالی موافق نبود چه کار می کنید؟ با این اشاره یکی از اعضا که «کدام شهردار را می گویی» فضا برای لحظاتی از حالت جدی خارج شد.

تذکر رئیس شورا، که بودجه را تصویب شده و ادامه بحث بر سر آن چه تصویب شده را غیر ضروری خواند، به این بحث های خارج از دستور خاتمه داد.

سی درصد تخفیف به شهروندان در ماه رمضان

در ادامه نامه سیدعباس حسینی، مبنی بر درخواست تصویب سی درصد تخفیف در پرداخت عوارض شهروندان در ماه رمضان برای جبران کمبود شدید نقدینگی قرائت شد. هوشمند این استدلال که گسیل این حجم از پول به شهرداری در مدت سرپرستی صحیح نیست، خواستار به تعویق افتادن تصویب آن تا تعیین تکلیف شهردار شد.

صالح آبادی اما با بیان این که پروژه های عمرانی را نمی توانیم معطل بگذاریم، از پرداخت ۳۴ درصد سود و جریمه دیرکرد وام بیست میلیارد تومانی شهرداری سخن گفت که به گفته وی با این تخفیف سی درصدی، پول به جای بانک به جیب شهروندان می رود. با این گفته ها سی درصد تخفیف مذکور تصویب شد.

مورد دیگر برگزاری مناقصه میان شرکت های بیمه جهت بیمه تکمیلی کارکنان و کارگران شهرداری بود که با حضور نماینده کارگران در صحن و اعلام نارضایتی از خدمات موسسه بیمه گر برنده شده در مناقصه، تعدادی از اعضا با این استدلال که وقتی این شرکت با اختلاف قابل توجه نسبت به سایر شرکت ها پایین ترین قیمت را اعلام کرده حتما ایرادی دارد، لازم دانستند موضوع بررسی بیشتری شود و مقرر شد شهرداری ظرف یک هفته سوابق سه شرکت اول در مناقصه را بررسی و نتایج تحقیقات را به شورا ارائه کند.

در پایان جلسه با توجه به نزدیک شدن به ماه رمضان، تغییر ساعت جلسات شورا از ۱۷ تا ۱۹ و سی دقیقه به تصویب اعضا رسید.

پایان جلسه علنی، اما پایان نشست شورائیان نبود. این هفته اعضا پس از آن که ختم جلسه را اعلام کردند، نگران از آن چه با برکناری شهردار با رای هیات رسیدگی به تخلفات اداری در انتظار شهر و یک سال باقی مانده از عمر شورای چهارم است؛ در صحن شورا باقی ماندند و جلسه به پیشنهاد اعضا برای شور در مورد وضعیت شهردار به صورت غیر علنی ادامه یافت تا احتمالا تصمیم جهت شهردار آینده و تعیین وضعیت سرپرستی شهرداری پشت درهای بسته انجام گیرد.

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.