چنار ۱۷۰۰ ساله نیشابور نیازمند محبت و توجه همشهریان اش

چنار ۱۷۰۰ ساله نیشابور نیازمند محبت و توجه همشهریان اش

خیام نامه– ده ها نسل از پدران و اجداد ما این درخت را دیده اند، یا شاید به عبارتی بهتر، چنار آرام گرفته بر دامنه بینالود، شاهد وقایعی بوده است که در طول ۱۷ قرن بر این ابرشهر تاریخ و مردمانش رفته است. درخت پیر نیشابور، تنها شاهد زنده برآمدن ساسانیان و سقوط آنها، حمله تازیان، یورش بی رحمانه مغول ها و برتخت نشستن طاهریان و اعلام نیشابور به پایتختی، زادن و مرگ عطار و خیام و عبور سامانیان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان و حضور مولانا، ناصر خسرو، انقلابات بزرگ اجتماعی و سیاسی و ده ها از این قبیل در این شاهراه تاریخ است.

اما امروز این پیر با همه قصه هایش، خود حکایت دیگری شده است. کهن ترین درخت چنار جهان در نیشابور که بیش از ۱۷۰۰ سال قدمت دارد و متعلق به قبل از سلسله ساسانیان می باشددر حال نابودی است.

سید باقر میرعلمدار، مسئول روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد نیشابور و خبرنگار رسانه های گروهی، گزارشی از این موضوع تهیه کرده است که بسیار خواندنی و تامل انگیز است:

نیکفر محقق وپژوهشگر نیشابوری با بیان این که نباید اجازه دهیم این درخت دیرپا، بر اثر عدم مراقبت و بی توجهی های معمول، و در حالی که هنوز ده ها سال قابلیت ادامه حیات دارد، از بین برود، اظهار کرد: دراستان پهناور خراسان درختی به بزرگی این چنار مشاهده نمی شود و زمانی که به دیدار این درخت می روی با برگهای خود این پیام را می دهد که چه کسی می بایست ازمن مراقبت کند که دیگر باراسیر سودجویان وچوب فروشان قرار نگیرم. این درخت در طبیعت خدادادی سال ها شاهد حضور و آمد و شد تعداد بی شماری از انسان هایی بوده که درکنار و زیر سایه او زندگی می کردند.

وی گفت: این درخت کهن، در شمال شرقی نیشابور به فاصله ۴۲ کیلو متری در دامنه رشته کوه بینالود در کنار چشمه ای زلال وگوارا در محل روستای قدیمی «بازه چنار» (که به نام همین درخت نامگذاری شده است) درمحل شهر قدیمی (اردووی) یا دژحصار با افتخار به زندگی سبز خود ادامه حیات می دهد.

1

نیکفر خاطر نشان کرد: این چنار صبور که بیش از۱۷۰۰ بهار، تابستان، زمستان و پاییز را پشت سر گذاشته است.

طوق دور تنه این درخت ۶۰/۱۴ متر ، قطر تنه اش ۵۰/۳ متر، ارتفاع آن ۲۳ متر، محیط شاخ و برگ ۲۵-۳۰ متر و عمرش ۱۷۲۲ سال است که با استفاده ازشیوه های دقیق علمی به دست آمده است.

این محقق وپژوهشگر نیشابوری یادآورشد: متاسفانه داخل تنه درخت حفره ای بسیار بزرگ ایجاد شده است که حدودا ۱۵ نفر داخل آن جای می گیرد واز ارتفاع هم کوتاه شده است.

نیکفر بیان داشت: نمای ضلع شمالی درخت چنار ۱۷۰۰ ساله که متعلق به قبل از سلسله ساسانیان می باشد، بر اساس اشیاء و ظروف کشف شده توسط میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری نیشابور که ازمحل غار و بقایای شهر اردووی بدست آمده، این موضوع را تایید می کند که چنار پیر نیشابور بیش از ۱۷ قرن عمر دارد.

وی تصریح کرد: این نعمت گران بها و میراث ملی که به طور جد نیاز به مراقبت و نگهداری فرزندان شهرش دارد و استعداد تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه و جهان را داراست که امیدواریم مورد توجه مسوولین و علاقه مندان به نیشابور این ابرشهر ایران قرار گیرد.

زبان حال این درخت مقاوم، نه تنها به نام خود، بلکه به نام همه هم نوعان اش، پیام دوستی و مهرورزی به طبیعت و درخواست تلاش ما انسان ها برای حفاظت از سرمایه های طبیعی است که امروز در اختیار ما و به مثابه امانتی برای نسل های آینده است.

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.