چرا یک نیشابوری برای ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد

محسن غرویان چند روز قبل با اعلام نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: همچنان معتقدم روحانی گزینه اصلح برای انتخابات پیش رو است. من برای پشتیبانی از روحانی و فکر و اندیشه اعتدالی قصد ورود به میدان انتخابات را دارم.

این مدرس حوزه علمیه با بیان این که مردم خواستار نامزدی از حوزه علمیه هستند، عنوان کرد: بسیاری از اندیشمندان، روشنفکران، دانشگاهیان و مردم همواره از ما سوال می‌‌کنند که چرا کسی از حوزه علمیه کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری نمی‌شود، از این رو من تصمیم گرفتم که در انتخابات شرکت کنم.

غرویان با اشاره به این که برای اداره کشور باید از اندیشمندان و روشنفکران کمک گرفت، اظهار کرد: معتقدم اداره کشور باید با کمک افراد علمی و عقلانیت صورت بگیرد و من قصد پیوند حوزه و دانشگاه را دارم.

غرویان را بیش تر بشناسیم

باشگاه خبرنگاران در مورد سوابق اجرایی و علمی محسن غرویان می نویسد: محسن غرویان در سال ۱۳۳۸ در نیشابور بدنیا آمد و پس از اخذ مدرک دیپلم فنى راه و ساختمان در سال ۱۳۵۷ راهى حوزه علمیه قم شد و در سال ۱۳۵۸ رسما شروع به تحصیل علوم حوزوى نمود.

وى دروس مقدمات و سطح را به پایان رسانید و در دروس خارج فقه و اصول از محضر آیات عظام وحید خراسانى، فاضل لنکرانى ، شیخ جواد تبریزى، مکارم شیرازى و جوادى آملى بهره برد تا این که براى کاندیداتورى در مجلس خبرگان رهبرى در دوره سوم در امتحان اجتهاد شرکت نموده و آن را با موفقیت پشت سر گذاشت.

غرویان در کنار دروس فقه و اصول در موسسه «در راه حق و بنیاد فرهنگى باقرالعلوم(ع)» و موسسه آموزشى و پژوهشى «امام خمینى (ره)» دروس کلام و فلسفه و آشنایى با مکاتب غربى را پشت سر گذاشته و همچنین مدتی در شورای سردبیرى مجله علمى–تخصصى «معرفت» با مدیریت محمدتقی مصباح یزدى فعالیت کرد.

وی همچنین مدتی عضو هیئت علمى و استاد موسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى (ره) بوده است. از وی تاکنون بیش از ۴۰ اثر علمى به صورت کتاب به چاپ رسیده است و مقالات کوتاه و بلند او که در مطبوعات مختلف به چاپ رسیده بالغ بر ۵۰۰ مقاله است.

همچنین موسسه فرهنگى – انتشاراتى «یمین» به همت غرویان تاسیس شده و تاکنون قریب ۲۰ عنوان کتاب منتشر کرده است.

محسن غرویان با دو زبان انگلیسى و عربى آشناست و تاکنون در همایش ها و کنگره هاى مختلف داخلى و خارجى مقالاتى را به زبان هاى فوق ارائه نموده است.

وی هم اکنون در حوزه علمیه به تدریس دروس خارج اصول و اسفار ملا صدرا  و خارج علم رجال اشتغال دارد و در کناراشتغالات ش در حوزه ، در مجامع مختلف علمى، سیاسى با ارائه کنفرانس و سخنرانى به امر تبلیغ مى پردازد.

وى از سوى بعثه رهبرى به عنوان مبلغ زبان دان و عضو هیئت علمى برگزیده شده است.

محسن غرویان نویسنده اى است که به صورت مستمر شبهات دینى و فلسفى و اعتقادى را در نشریات و مطبوعات مطالعه مى کند و مورد نقد و بررسى قرار مى دهد. مجموعه این پرسش و پاسخ ها تاکنون علاوه بر چاپ در مطبوعات به صورت چهار جلد کتاب نیز به چاپ رسیده است.

وى سفرهاى متعدد علمى به کشورهاى مختلف جهان داشته است و براى تبلیغ در مجامع علمى و دانشگاهى به کشورهاى فرانسه، چین، ژاپن، ایتالیا، هلند، فیلیپین، مالزى و هند داشته است و در سال ۱۳۶۹ براى شرکت در سمینارهاى علمى، کلامى و فلسفى به کشور کانادا مسافرت نموده است. چهار سفر نیز به عنوان زباندان و عضو هیئت علمى بعثه مقام معظم رهبرى به حج اعزام شده است.

علاوه بر این با سفر به کشورهاى سوریه و عراق با برخى چهره هاى علمى و فرهنگى نشست ها و گفت و گوهاى علمى در باب ادیان و ملل و نحل داشته است. محسن غرویان یکى از داوران و صاحبنظران در گزینش کتاب سال در حوزه دین و فلسفه است و به عنوان عضو شوراى بررسى کتاب استان قم نیز بر روند چاپ و نشر کتب نظارت داشته است. وى هم اکنون به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی جامعه المصطفی العالمیه و  تحقیق و تدریس و تالیف اشتغال دارد.

وی از مدافعان فلسفه اسلامی است و تاکنون با منتقدانی زیادی مناظراتی داشته‌است. وی همچنین در زمینه رد یا قبول فلسفه و در فرصتی دیگر (مهرماه ۱۳۹۱) درباره رابطه عرفان و تصوف با اسلام و وحی با مهدی نصیری از دیگر منتقدان فلسفه و عرفان و مدرنیته به مناظره نشست.

پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال ۱۳۹۲ محسن غرویان تمام‌قد به دفاع از اندیشه اعتدال و عملکردهای مختلف این دولت پرداخته‌است.

منبع: سایت شخصی غرویان

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.