چرا نامنی توانایی دفاع از مطالبات به حق مردم نیشابور را دارد؟

چرا نامنی توانایی دفاع از مطالبات به حق مردم نیشابور را دارد؟

توضیح خیام نامه: درشماره ی ۲۰۹خیام نامه، مورخه ی ۲۴/ ۸/ ۹۳؛ مطلبی با عنوان«آیا فرماندار نیشابور از سبزوار می آید؟» درج شده بود. در این خصوص توضیحی از جانب یکی از علاقه مندان به شهر خیام و خیام نامه، ارسال شد. با توجه به مشکلاتی که در انتخاب فرماندار نیشابور به وجود آمده است و مشکلات و تبعاتی که از این حیث نصیب نیشابوریان شده و می شود و بر اساس وظیفه ی قانونی؛این مطلب درج می گردد.

مطالبه قاطبه نیشابوریان از استاندار محترم انتصاب فردی توانمند، مدیر، قانون گرا، معتقد به حقوق شهروندی و همراه با مطالبات اکثریت به عنوان نماینده ی عالی دولت است. فرمانداری که بتواند در مقابل رانت خواری های سیاسی و اقتصادی و دخالت های بی جای زیاده خواهان در این شهر بایستد و از حقوق مردم دفاع کند. فرمانداری که توانایی انتخاب مدیرانی شایسته برای مجموعه ی خود را داشته باشد.مدیرانی که معتقد به حرمت قانون و شرف و اموال مردم باشند.

خیام نامه به عنوان رسانه ای که خاستگاه اصلی خود را مردم می داند فارغ از نگاه ها و رقابت های بومی و محلی، به سهم خود قدم مدیران شایسته و توانمند را بر این دیار به دیده منت   میپذیرد

خیام نامه به عنوان رسانه ای که خاستگاه اصلی خود را مردم می داند فارغ از نگاه ها و رقابت های بومی و محلی، به سهم خود قدم مدیران شایسته و توانمند را بر این دیار به دیده منت می پذیرد. البته که هیچ گاه رسالت حرفه ای خود را در نقد رفتارهای نادرست مدیران فراموش نخواهد کرد. با این توضیح که مطالب درج شده در یادداشت زیر، به قلم آقای مسعودی فر، لزوما دیدگاه خیام نامه نمی باشد، برای ایجاد فضای تضارب آرا این یادداشت به نظر خوانندگان فهیم نشریه می رسد.

برادر ارجمند! جناب آقای مهرداد مدیر مسئول محترم هفته نامه خیام نامه

ضمن سپاس از احساس مسئولیت شما نسبت به مسائل شهرستان نیشابور، به ویژه گزینه مطرح برای فرمانداری آن شهرستان.اینجانب به عنوان یک خراسانی و پژوهشگر و نیز به عنوان یک ناظر بی طرف؛ به منظور دفاع از حق و رفع شبهات مستحدثه و تنویر افکار عمومی و نیز دفاع از اقدام شایسته سالارانه استانداری محترم در معرفی گزینه ی فرمانداری نیشابور، توضیحاتی متناظر با پرسشهای مطرح شده در یادداشت مطروحه به شرح زیر ارائه می نمایم. امیدوارم موجبات اقناع افکار عمومی مردم شریف نیشابور فراهم شود:

۱-در مورد سوال: نامنی کیست؟

الف-بر خلاف نام خانوادگی، آقای مهندس نامنی متولّد شهرستان اسفراین بوده و تمام نزدیکان و بستگان ایشان در آنجا سکونت دارند. البته اجداد قدیم ایشان در سبزوار سکونت داشته اند.

ب-سوابق تحصیلی و مدیریتی: مهندس نامنی دارای مدرک فوق لیسانس مهندسی کشاورزی با گرایش مدیریت بوده و از سال ۱۳۸۰ ، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانهای بردسکن، اسفراین، معاون اداری مالی سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان شمالی، مدیریت شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان خراسان رضوی، سرپرست مدیریت امور پشتیبانی و رفاه سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بوده و از دی ماه سال ۱۳۸۸ تاکنون، مدیرکلی سازمان تعاون روستایی استان خراسان رضوی راعهده دار هستند.

۲-در مورد سوال: نامنی چگونه مطرح شده است؟

نوشته اید: «گفته می شود، علی مروی، علی رغم ارتباطات گسترده ای که با دولت احمدی نژاد داشت، با روی کار آمدن دولت روحانی…، ناگهان راه اعتدال در پیش گرفت…؛ از طرف دیگر همکار بودن نامنی با فرد نزدیک به آقای نماینده، این فرصت طلایی را در اختیار ایشان قرار داده تا…»

با توجه به مطالب مذکور، برداشت شما این است که آقای مهندس نامنی؛ گزینه آقای مروی است. نتایج بررسی های اینجانب حاکی از این است که نمایندگان نیشابور، هیچ نقشی در معرّفی ایشان نداشته اند. اگرچه طبیعی است کهاستاندار محترم برای رعایت اصل تعامل، نظر نمایندگان را درمورد مدیر سیاسی آن شهرستان جویا شوند، البته انتظار رای دهندگان از دولت یازدهم،انتخاب فرماندار با معیارها و شاخص های دولت تدبیر و امید و توسط وزارت کشور است، در نتیجه، معقول و منطقی است که گزینه نهایی را پس از تعامل؛ استاندار انتخاب نماید که در این مورد هم،آقای نامنی گزینه مطرح شده از سوی استاندار محترم است ولاغیر!

البته لازم به ذکر این که،یکی از چالش های مهّم دولت یازدهم،تعامل در زمینه انتصابات است!! که در هیچ دولتی تاکنون سابقه نداشته است…!

۳-پاسخ سوال:«اشکال کار کجاست؟»

یکم:گفته اید: چرا با وجود مدیران توانمند بومی، آقای «نامنی»مطرح شده است…؟پس از رفع شبهه فرضیه «سبزواری بودن» و نیز رد فرضیه مطرح شدن جناب نامنی، از سوی یکی از نمایندگان، ضمن احترام کامل به تمام کاندیداهای مطرح برای فرمانداری، باید به عرض برسانم، شما به عنوان یک فرهنگی فرهیخته و دانشور و روزنامه نگاری مسئول و متعهّد، باید با من موافق باشید؛ استاندار محترم، که در گذشته سکاندار یکی از مسئولیت های مهم این استان بوده و برتمام مسایل سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و…اشراف دارند، طبیعی است که بر اساس معیارهای فرماندار تراز دولت تدبیر وامید، گزینه ای را با توجه به شرایط و موقعیت شهرستان کهن و فرهنگمدار نیشابور؛ مدیری شایسته، توانمند، معتدل، با سوابق درخشان، مطرح کنند تا به دور از هرگونه افراط و تفریط و همسو با دولت تدبیر و امید زمینه توسعه متوازن و یکپارچه را در شهرستان نیشابور فراهم نماید.

دوّم:نوشته اید:«با توجه به حساسیت های منطقه ای و محلّی که متاسّفانه از گذشته تا امروز بین نیشابور و سبزوار وجود داشته است…؛اگر در دوره مدیریت ایشان مباحث مربوط به تقسیم استان دوباره مطرح شود هیچ اندیشیده اید که چه اتفاقی خواهد افتاد؟»؛ باید گفت این پرسش به گمان شما و در ارتباط با فرضیه «سبزواری بودن» ایشان مطرح شده که قبلا به آن پرداخته شد. از طرف دیگر بادر نظر گرفتن تجارب موفق مدیریتی و برخورداری از روابط عمومی قوی و تعامل سازنده با نمایندگان و مدیران بالادستی مطمئن باشید در صورت طرح چنین مسئله ای؛ قادر خواهند بود به نحو احسن از حق و حقوق مردم فهیم نیشابور دفاع کنند.

سوّم: نوشته بودید: «با توجه به تجارب این هم استانی عزیز در مناصب غیرسیاسی…به عنوان مدیرارشد سیاسی جای سوال دارد، جالب این که آقای مروی قبلاً هم در حمایت از انتصاب جلایری… مرتکب چنین خطای بزرگی شد…». قابل ذکر است که آقای مهندس نامنی مدیری عمل گرا با نگرش توسعه ای است که نیاز مبرم نیشابور است. زیرا نیشابور علی رغم ظرفیت فوق العاده توسعه ای مع الاسف از یک عقب ماندگی تاریخی رنج می برد و وجود مدیری با چنین ویژگی ها، این نیاز مبرم را رفع خواهد کرد.

از سوی دیگر حوزه عمل یک فرماندار، فقط فعالیت های های سیاسی نیست. بلکه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و…می باشد. بنابراین با استفاده از«رویکرد مدیریت مشارکتی» و انتخاب معاونان کارآمد و مشورت با صاحب نظران و نخبگان شهرستان نیشابور، موفق خواهند بود.

نویسنده :احمدرضا مسعودی فر

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.