چرا مشاوره پیش از ازدواج ضروری است؟

59225743604472065069ازدواج مسئله بسیار مهمی است که بسیاری از جنبه های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. امروزه شمار روز افزون طلاق موجب شده است تا کارشناسان به فکر پیدا کردن راه هایی برای یک ازدواج موفق و سالم باشند. در غیر این صورت افزایش آمار طلاق عواقب دشوارتری دارد وآسیب های اجتماعی و روانی آن خیلی بیشتر است.

مشاوره قبل از ازدواج ابتدا در زمینه مسائل پزشکی و ژنتیکی آغاز گردید که هدف اصلی آن جلوگیری از معلولیت های جسمی  یا ذهنی در نوزادان بود و امروزه کم کم در زمینه ی مسائل شخصیتی و روانی و روابط در حال شکل گیری و کاربرد ی شدن است. هرچند ارجاع پرونده ازدواج به مراکز مشاوره هنوز قانونی و اجباری نشده است اما این خود جوانان هستند که باید مشتاقانه به این امر اقدام نمایند.

مشاوره قبل از ازدواج اول به روشن ساختن ملاک هایی می پردازد که برای داشتن یک انتخاب مناسب در زندگی مشترک ضروری است. عدم توجه به چنین ملاک هایی و اولویت بندی نا مناسب آنها اغلب موجب ناکامی های بعدی می شود. براین اساس در مشاوره قبل از ازدواج تلاش می شود ملاک های افراد بررسی شده و راهنمایی لازم ارائه گردد.سن زوجین هنگام ازدواج عامل مهمی است که می تواند رضایت از زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد، هرچند این عامل به تنهایی نمی تواند تعیین کننده باشد اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. عدم پختگی روانی، عاطفی، جسمانی و اجتماعی مشکلات زیادی به بار خواهد آورد و روشن است رسیدن به سن و سال که از لحاظ گوناگون مناسب به نظر می رسد به تنهایی قابل تکیه کردن نخواهد بود. به طور کلی ۲۰تا ۲۵سالگی برای دختران و ۲۵ تا۳۰ سالگی برای پسران مورد تایید است.

ویژگی های شخصیتی بسیار متنوع و متعدد هستند اما برخی از انها دخالت بیشتری در رضایت از زندگی مشتنرک دارند. فردی که به نظافت و تمیزی اهمیت می دهد  نخواهد توانست با فردی که چندان در قید و بند این امور نیست زندگی موفقی داشته باشد. از ویژگی های مهم شخصیتی که تاثیر قابل توجه در این زمینه دارد می توان به درون گرایی وبرون گرایی اشاره کرد. افراد درون گرا تمایل زیادی به گذراندن اوقات فراغت خود به تنهایی دارند در حالی که برای افراد  برون گرا تحمل چنین شرایطی سخت و آزار دهنده است.

ثروت و پول از عوامل اصلی سوء تفاهم بین زوج هاست. اگر با صداقت و صراحت قبل از ازدواج در مورد مسائل مالی صحبت کنید، زندگی با دوامی خواهید داشت. بنابراین در حضور مشاور خانواده در مورد مسائل مختلف مالی مانند شغل طرفین، میزان درآمد، بیمه درمانی، بیمه عمر، اعتقاد در مورد پس انداز و … تبادل نظر کنید. همچنین ادامه تحصیل مستلزم هزینه کردن است بنابراین چنانچه بعد از ازدواج قصد دارید به درس خواندن ادامه دهید، واضح و شفاف در مورد آن حرف بزنید.

سعادتمند باشید

 

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.