چرایی رویگردانی مردم اروپا از دین رسمی وحکومتی

چرایی رویگردانی مردم اروپا از دین رسمی وحکومتی

اطاعت از پاپ شرط ورود
به بهشت

در شماره های قبل در مورد چرایی روی گردانی مردم اروپا از دین رسمی وحکومتی در شاخص های مذهبی و تا قسمتی اقتصادی بیان شد. در زمینه ی اقتصادی عنوان گردید که یکی از راه های درآمد اربابان کلیسا و وابستگان آن ، در اختیار داشتن تولیت آرامگاههای قدیسان و ایجاد آرامگاههای جدید برای حواریون (تعداد حواریون مسیح دوازده نفر بود و بالطبع باید دوازده آرامگاه از آنان موجود و باقی باشد در حالی که فقط در اسپانیای قرون وسطی ،هیجده آرامگاه برای حواریون وجود داشت) و کسب درآمد سرشار از طریق برگزاری مراسم ادعیه خوانی، جمع آوری نذورات، پیاده رفتن های طولانی برای رسیدن به آرامگاههای قدیسان و حواریون، پذیرش زائرین، اخذ عشریه، غسل تعمید، مراسم سوگواری، فروش برگه های آمرزش نامه ، فروش قبوراطراف اماکن به اصطلاح مقدس و متبرک و … را می توان برشمرد. همچنین با تبلیغات فراوان کلیسا بر روی اذهان مردم، این موضوع را به آنان القاء می نمودند؛ علاوه بر همه ی پولهایی که با عناوین مختلف به کلیسا و آرامگاه قدیسان پرداخت می کنند، برای قبولی بیشتر طاعات ، عبادات و رفتن به بهشت ، بخشی از زمین های خود را وقف کلیسا یا آرامگاه قدیسان نمایند. بدین صورت بعد از گذشت چند دهه، بیشتر زمین های یک منطقه یا ناحیه متعلق به کلیسا و پاپ وکشیش های وابسته به آن می شد. به عنوان مثال از مجموع زمین های کشور فرانسه در اواخر قرن پانزدهم میلادی، بیش از یک چهارم زمین ها، تحت اختیار کلیساها و وکشیش ها واسقف ها وپاپ ها بوده و بیشتر مردم طبقات فرودست جامعه در حکم رعیت وابسته به زمین در خدمت اربابان کلیسا و اربابان زمین دار بودند. البته وابستگان کلیسایی برای سه چهارم زمین های باقی مانده بی کار ننشسته و با تدابیر خاص ، تمام تلاش خود را به کار برده تا هر جا منفعت اقتصادی وجود دارد به شکلی بر آن تسلط داشته ؛ در صورت هر گونه مخالفت با آنان از سوی صاحبان آن ، با ارعاب و تهدید به تکفیر صاحب آن ملک یا کارگاه؛ در سود آن شریک شوند.

در تشکیلات کلیسا ، کلیسای هر روستا ، کوچکترین واحد اقتصادی به شمار آمده و بخشی از املاک روستا به مرور زمان تحت سلطه ی کلیسا و اسقف نشین آن در می آمد. آن قدر اربابان و مبلغان کلیسا در تصاحب اموال مردم و جمع آوری ثروت از خود حرص و ولع نشان داده و به آن پرداختند که بحرانی در ماهیت این گروه وابسته به کلیسا به وجود آمد؛ که اینها زمینداران بزرگ هستند یا کسانی هستندکه هدفشان ترویج و ارائه دین و اخلاق در بین مردم است؟! در نتیجه ی این گونه عملکردها ، سطح اخلاق روحانیت و به تبع آن مردم فرو کشید و رسالت دینی کلیسا در معرض نابودی قرار گرفت. بطور نسبی بیشتر اربابهای بزرگ زمیندار ، یا وابستگان کلیسا بودند یا به آنان وابستگی کامل داشته ویک رابطه ی پنهانی بسیار قوی و پشتیبانی کننده ی دو طرفه بین اربابان زمین و اربابان کلیسا وجود داشت.

کلیسایی که قرار بود اخلاق و رفتاراربابان زمیندار را با مردم کنترل معنوی کرده و از ستم آنان بر مردم جلوگیری نمایند، به روش های گوناگون مردم را بیشتر به سکوت ، سکون و اطاعت در برابر اربابان ( کلیسا و زمیندار) سوق می داند. به مردم القاء کرده بودند، اگر در این دنیا سختی ، عذاب و بدبختی می کشند در صورت تقلید ، پیروی و اطاعت از فرمایشات مقام پاپ وخدمت گزاران کلیسا، درهای بهشت در آن دنیا به روی آنان گشوده خواهد شد.

ادامه در بخش پنجم

منابع

تاریخ سده های میانی – دنسکوی و آگالییبووا

تاریخ تمدن جلد ۱ – هنری لوکاس

علل گرایش به مادیگری – مرتضی مطهری

تاریخ تمدن جلد ۴ بخش اول – ویل دورانت

Javadhoseini2009@gmail.com

جواد حسینی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.