چراغ محل عروج شهیدان در نیشابوربرای همیشه تاریخ خاموش شد

چراغ محل عروج شهیدان در نیشابوربرای همیشه تاریخ خاموش شد!

نویسنده این سطور در چندین ماه قبل مطلبی با عنوان (برکات مکانی به نام مرکز آموزش نظامی شهید هاشمی نژاد برای نیشابور ) در نشریات محلی منتشر نمودم که هشداری بود به نمایندگان و فرماندار محترم و دیگر مسئولین ذیربط جهت تلاش و کمک به سپاه پاسداران برای عدم انتقال مرکز فوق به استان و شهری دیگر ولی آب در هاون کوبیدن بود و عاقبت ، این مرکز با نام شهید هاشمی نژاد به شهرستان شیروان منتقل شد و به سرنوشت چهار روستای بزرگ که از شهرستان فیروزه منفک و به شهرستان سبزوار ملحق شد دچار گردید.

مرکزی که قدمگاه شهیدانی همچون شهید شوشتری و هزاران شهید نیشابور و زمینه ی عروج این عزیزان به سوی معبود خود بود، از کوچ این عزیزان سالها می گذرد و کوچ غریبشان بار سنگینی بر شانه‏هایمان گذاشته است، سال‏هاست که رفته‏اند و نسیم بوی پیراهنشان بر خاکهای پادگان هاشمی نژاد مویه می‏کند. پرورش یافتگان این مرکز، پلاک بر گردن و چفیه بر شانه، جاده‏های صلابت را پشت سر گذاشتند،آسمان عشق را تا دورترین‏ها درنوردیدند. کوچه‏های شهر را که ورق می‏زنیم ، نامشان را بر پیشانی افتخار این سرزمین درخشان می‏یابیم، قلم‏های منظوم اگر کم بگذارند در حق آنهاکوتاهی کرده‏اند. و امّا ما بدهکاریم به بزرگ پیرمردی که کمر خم نکرد و بر جنازه تنها فرزندش نماز خواند، به هزاران هزار شهید ، جانباز، آزاده، هزاران هزار خانواده ، هزاران هزار پدر و مادر، هزاران هزار کوچه که نام شهید را بر آن گذاشته‌اند ،بدهکاریم.

مزایای پادگان شهید هاشمی نژاد برای نیشابور:

۱- سالیانه میلیاردها تومان بودجه به پادگان فوق اختصاص پیدا می کردو عملا به اقتصاد وایجاد شغل در نیشابور کمک می کرد .

۲- در هر سال ۰۰۰/۱۲ هزار سرباز از سراسر کشور با مدرک لیسانس تا دکترا برای آموزش به نیشابور می آمدند و سفیری بودند برای معرفی نیشابور به سایر شهرها و به نوعی یک گردشگر بودند که شهروندان محترم نیشابوری در همه زمینه ها بهره مند می شدند.

۳- خیل عظیمی ازفرزندان این شهرستان خدمت سربازی خود را در محل زادگاه خود سپری کردند.

۴- حضرت امام ( ره ) فرمودند اگر سپاه نبود کشور نبود سپاهیان جان بر کف از اول انقلاب تا کنون در جنگ تحمیلی هم دوش با امّت حزب اله آبرومندانه از میهن اسلامی دفاع کردند و بعد از جنگ در بحرانها از جمله زلزله ، سیل به کمک هموطنان شتافتند نمونه بارز آن تیپ مستقل زرهی۲۱ امام رضا ( ع ) و این مرکز در سال گذشته در بارش برف حداقل جان ۵۰ مسافر در راه مانده را بین سبزوار و نیشابوربا تجهیزات و نیروهای خود نجات دادند.

چه باید می شد؟

مردم شریف نیشابور ولایت پذیر و مطیع قانون هستند و از اول انقلاب تا کنون ثابت کرده اند برای اعتلای نظام مقدّس جمهوری اسلامی همواره تلاش نموده اندوبرابر قانون باید محل پادگان هاشمی نژاد به وزارت آموزش و پرورش واگذار شود از زمان صدور حکم تخلیه تا کنون ۷ سال می گذرد در این مدّت بایددر مکان مناسب دیگری، زمینی به نیروی زمینی سپاه واگذار می شد تا ساخت پادگان شروع شود، ولی افسوس که یکی یکی فرصت ها از این شهر به شهرهای دیگر منتقل می شود.

چه باید کرد؟

با توجه به این که اردوگاه شهید رجایی به اندازه کافی زمین و امکانات در اختیار دارد و احتمالا نیاز چندانی به این مکان ندارد و از طرفی دختران این شهرستان برای ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان به شهرهای بیرجند ، بجنورد ، مشهد ، گرگان می روند و علاوه بر آن دانشگاه تازه تاسیس نیشابور نیاز به فضا و امکانات دارد و دقیقا امکانات این محل برای یک فضای آموزشی و خوابگاهی مناسب است. به فرماندار نداشته مان و نمایندگان محترم پیشنهادمی شود، پیگیری نمایند بخشی از محل پادگان هاشمی نژاد را به دانشگاه فرهنگیان دختران و بخشی دیگر را به دانشگاه نیشابورو یا یک مرکز آموزشی فرهنگی اختصاص دهند تا جای خالی پادگان شهید هاشمی نژاد احساس نشود و به اقتصاد شهرمان کمک گردد شورای شهر نیشابور هم با تمام توان در خدمت توسعه شهرمان است .                                                                                                                                               به امید موفقیت

نویسنده:احمد همت آبادی

به اشتراک بگذارید:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.